یکشنبه, 01 مهر 1397 ساعت 10:48

اطلاعات تکميلي

  • جو روانی مردم را به خرید وادار کرد

جو روانی مردم را به خرید وادار کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: پس از گران شدن قیمت ارز قیمت اغلب کالاها رو به افزایش گذاشت. احتکار و گرانی این کالاها توسط برخی از اصناف این شائبه را در جامعه تقویت کرد که با بحران کمبود کالا مواجه خواهیم شد. ازاین‌رو مردم با خرید چند برابر نیازهای خود به فروشگاه‌ها و مغازه‌ها مراجعه و طی چند هفته به‌صورت کاملاً محسوس کمبود کالا را ایجاد کردند. جو روانی حاکم بر جامعه به‌گونه‌ای ترس از قحطی برخی کالاها را تقویت کرد که حتی بسیاری از کسبه خرد نیز اقدام به نگهداری این کالاها کرده و بدون در نظر داشتن تاریخ انقضا و شرایط صحیح نگهداری از آن‌ها باعث کاهش عرضه شدند. ازاین‌رو دولت با اعلام معافیت بسیاری از کالاها از پرداخت مابه‌التفاوت ارز شرایطی را ایجاد کرد که ترخیص کالا سرعت بیشتری یافته و در سریع‌ترین زمان ممکن به بازارها و مصرف‌کنندگان برسد. گمرک نیز برای برطرف کردن کمبود و شکستن قیمت‌ها اجازه ترخیص بخشی از کالاهای اساسی را صادر کرد.

عصر اقتصاد- محمدعلی صدیق عضو اتاق اصناف در گفت‌وگو با خبرنگار عصر اقتصاد در پاسخ به این سؤال که ترخیص کالا از گمرک چه مقدار بر روی قیمت و کمبود کالا اثر خواهد گذاشت؟ گفت: ازلحاظ فکری جوی ایجادشده است که در ذهن مردم این تصور به وجود آمده ما با کمبود شدی کالا روبرو هستیم در این شرایط به هر میزان که از گمرک کالا ترخیص شود مقطعی است. به علت اینکه مردم به خاطر جو حاکم بر جامعه بازهم برای خرید بیش از نیاز خود به سمت مراکز خرید رفته و خریدی بیش‌ازحد نیاز خود انجام می‌دهند. ولی قطعاً باعث کاهش قیمت کالا خواهد شد به شرطی ک بتوانیم جو موجود در جامعه را خنثی کنیم.

وی افزود: دلیل دیگر این است که میزان کالایی که از گمرک ترخیص می‌شود محدود بوده و نیاز مردم مقدار مشخصی ندارد. پس به هر میزانی که ترخیص کالا انجام شود جوابگو نیاز جامعه و مردم نخواهد بود.

وی گفت: اشتیاق به خرید، عدم اطمینان، ترس از آینده همه عواملی است که باعث ایجاد حلقه مفقوده در جامعه که همان بی‌اعتماد است می‌شود. ت ا زمانی که مردم به حرف مدیران و سیاست‌گذاران خود اعتماد نکنند بازهم با خرید انبوه مردم روبرو خواهیم شد و طوری می‌شود که هر خانه برای خود یک سوپرمارکت دارد.

وی در مورد اینکه چه راهکاری وجود دارد تا بعد از ترخیص کالاها شاهد احتکار نباشیم گفت: نکته مهم در بحث احتکار که در این چند وقت اخیر بسیار دیده‌شده این است که ما با دو بخش خصوصی مواجه هستیم که شامل یک بخش خصوصی است که سال‌های زیادی در زمینه تجارت فعالیت دارند و بخش دوم بخشی است که کاذب بوده و به علت شرایط اقتصادی با واردات و احتکار به دنبال به دست آوردن سود فراوان برای خود بودند و باعث احتکار در این بخش می‌گردد.

وی افزود: یکی از اقداماتی که به جلوگیری از احتکار بعد از ترخیص کالا کمک خواهد کرد تعریف کردن شناسنامه کالا است که در دوره ریاست نعمت زاده لغو شد. در این طرح کد کالایی باعث می‌شد که کالا در کجا تولید، قیمت، موقعیت‌شناسی شده است.

وی تأکید کرد: با اجرای این طرح دولت می‌تواند به‌راحتی کالا را از زمان ترخیص تا رسیدن به دست مصرف‌کننده شناسایی کند و نظارت بیشتری بر بازار و توزیع کالا داشته باشد.

صدیق در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توانیم از خرید بیش‌ازحد مردم بعد از ترخیص کالا جلوگیری کنیم و چه نهادهایی می‌توانند کمک کنند گفت: همان‌طور که اشاره شد اولین راهکار، بازگشت اعتماد به جامعه است چون اگر نباشد حتی اگر یک مسئول دولتی اظهار کند که ما با کمبود کالا روبرو نیستیم به علت بی‌اعتمادی بازهم شاهد خرید بی‌رویه مردم خواهیم بود.

وی افزود: نهادهای مردمی، روزنامه‌های تخصصی مانند عصر اقتصاد باید وارد کار شوند و با تشکیل کمپین‌ها به جامعه القا کنند که با کمبود کالا روبرو نیستیم و خرید بیش‌ازحد مردم جز زیادتر کردن مشکلات نتیجه دیگری نخواهد داشت و باید بگوییم که مصلحت مملکت بسیار بالاتر از مصلحت فردی است. این فرهنگ‌سازی اگر به‌صورت کامل و مؤثر انجام شود حتی اگر کالای فراوانی از گمرک وارد بازار شود با انبوه خریداران روبرو نخواهیم شد.

وی در پایان گفت: اتفاقات جامعه بیشتر دلایل سیاسی دارد تا اقتصادی و مردم بدانند با همراهی و همدلی مردم و مدیران می‌توانیم این مشکلات عبور کنیم و آرامش را به جامعه برگردانیم.

خواندن 383 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395