یکشنبه, 01 مهر 1397 ساعت 11:23

ورود اضافه تدریس معلمان به احکام حقوقی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: وزیر آموزش  پرورش گفت: با مساعدت شورای حقوق و دستمزد، معلمان شاغلی که اضافه تدریس می‌گیرند با ابلاغ این مصوبه اضافه تدریس در فوق‌العاده شغل کارکنان موثر واقع و حق‌التدریسان غیرموظف تا ۲۵ درصد در حکم آنان وارد شد.

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در نشست خود با اصحاب رسانه که روز گذشته در مدرسه دارالفنون برگزار شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع) و گرامیداشت هفته دفاع مقدس، اظهار کرد: سال تحصیلی جدید را با تشکر از یک میلیون و هفتصد هزار معلم شاغل و بازنشسته که علیرغم سختی ها غیرتمندانه چراغ تعلیم و تربیت را روشن نگه می دارند و تبریک  به ۱۴ میلیون دانش آموزی که از فردا مشغول تحصیل می شوند آغاز می کنم. همچنین تبریک می گویم به  ۱۳ هزار دانش آموز ایرانی که ۱۱۱ مدرسه در ۶۰ کشور جهان مشغول تحصیل می شوند و همچنین ۴۰۰ هزار دانش اموز اتباع خارجی.

وی ضمن اشاره به آمار تعداد دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید؛ افزود: آخرین آمار تعداد دانش‌آموزان تاکنون ۱۳ میلیون و ۷۷۸ هزار نفر است و ۳ درصد دانش‌آموزان در بخش‌هایی مانند شاخه کاردانش و اتباع خارجی همچنان ثبت‌نام قطعی نشده است و بر این اساس تعداد دانش‌آموزان به حدود ۱۴ میلیون نفر می‌رسد.

بطحایی آخرین آمار از کلاس های درس را در سال تحصیلی جدید ۴۸۳ هزار باب کلاس عنوان کرد و افزود:  پیش بینی می کنیم این رقم به  ۴۹۸ کلاس برسد که ۱۶ هزار کلاس افزایش خواهیم داشت که علت اصلی این افزایش، استقرار پایه دوازدهم است.

وی ضمن بیان اینکه نسبت به سال گذشته ۱۱۰۰ مدرسه دولتی افزایش داریم، گفت: در سال گذشته ۹۱هزار و ۷۲۱ مدرسه دولتی بوده که ۱۱۰۰ مدرسه امسال به این عدد اضافه شده است. در سال تحصیلی که پشت سر می گذاریم ۱۴۲ هزار دانش آموز بازمانده تحصیل در ابتدایی داشتیم. با تمام طرح هایی که اجرا کردیم باز هم در گروه سنی دوره ابتدایی نتوانستیم همه واجب التعلیم ها را  در کلاس درس جا بدهیم. اما با همین طرح ها ۳۲ هزار دانش آموز در دوره ابتدایی را جذب کنیم و یکی از موفقیت هایی است که با همت همکارانم در آموزش و پرورش محقق شد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: در سال تحصیلی گذشته ۵ هزار و ۶۹ دانش آموز فاقد مدرک هویتی با همکاری وزارت کشور وارد کلاس شدند. امروز می توانیم بگوییم بیش از ۹۷ درصد نرخ ثبت نام خالص پایه اول را داریم.

وی افزود: در حوزه فضای آموزشی حدود ۸ هزار کلاس جدید را برای استقبال از مهر آماده بهره برداری کردیم که تا پایان سال دو هزار کلاس دیگر هم به این آمار اضافه می شود. ۱۴۵۰ میلیارد تومان اعتبارات در این حوزه اختصاص پیدا کرد. این به خاطر تخصیص پیدا کردن اعتبار طرح های ملی در بخش اعتبارات عمرانی بود که صد در صد آن تخصیص پیدا کرد. کمک خیرین ۵۰ درصد تامین منابع اماده سازی این کلاس ها را تامین کرد.

وی بیان کرد: در دانشگاه فرهنگیان هم از حیث توسعه کمی و کیفی اتفاقات خوبی رخ داده است و امسال در مهر ماه ۳۴ هزار و ۶۰۰ نفر را در دانشگاه فرهنگیان پذیرش کردیم که ۱۵ هزار نفر مربوط به آزمون استخدامی و ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان هستند که یکسال مهارتهای معلمی را در این دانشگاه می گذرانند. ۳۱ هزار دانشجو از سال‌های قبل و در سال‌های در این دانشگاه پذیرش داشتیم که در مجموع ۶۵ هزار و ۶۰۰ دانشجو در دانشگاه فرهنگیان داریم.

کتب درسی تا سال ۱۴۰۰ نونگاشت نمی شود

بطحایی درباره توزیع کتب درسی نیز گفت: حدود ۱۴۰ میلیون جلد کتاب درسی با ۱۲۰۰ عنوان کتاب درسی توزیع شده و به دست دانش آموزان رسیده است. تا سال ۱۴۰۰ کتاب نونگاشت نداریم و کتب نونگاشت که از فردا در پایه دوازدهم مورد استفاده قرار می‌گیرند تا سال ۱۴۰۰ تغییر نمی‌کنند. از دانش آموزان می‌خواهم برای نگه داری مطلوب کتب خود تلاش کنند زیرا چاپ کتاب و تهیه کاغذ بسیار هزینه‌بر است.

وی در رابطه با مطالبات فرهنگیان اظهار کرد: از مطالبات سال ۹۶ فرهنگیان، ۲.۵ ماه حق التدریس، چهار ماه خرید خدمات و همچنین حق الزحمه ۹۶ نیز باقی مانده است که به سال ۹۷ منتقل شده است. حدود ۱۸۰ میلیارد تومان از مطالبات سال قبل به امسال منتقل شده است.

عملکرد ما در سال 97 ما را به انضباط بودجه نزدیک کرد

وی ضمن بیان اینکه عملکرد ما در سال 97 ما را به انضباط بودجه نزدیک کرد، گفت: ما در حوزه مدارس غیر دولتی نیز سامانه های متعددی برای انضباط بخشی به فرایند نظارتی مدارس و مراکز غیردولتی امسال میزان تخلفات گزارش شده و اعتراضات مربوط به شهریه به نسبت سال‌های قبل کاهش چشمگیری داشت.

وزیر آموزش و پرورش افزود: ۳۲ مدرسه متخلف که شهریه بیشتری اخذ کرده بودند شناسایی و مکلف به استرداد شهریه شدند و ۱۷ مدرسه تذکر کتبی دریافت کردند و متاسفانه امتیاز سه مدرسه هم لغو شد.

ورود اضافه تدریس معلمان به احکام حقوقی

وی گفت: خوشبختانه با مساعدت شورای حقوق و دستمزد، معلمان شاغلی که اضافه تدریس می‌گیرند با ابلاغ این مصوبه اضافه تدریس در فوق‌العاده شغل کارکنان موثر واقع و حق‌التدریسان غیرموظف تا ۲۵ درصد در حکم آنان وارد شد.

بطحایی ادامه داد: اقدام موثری با همکاری سازمان پژوهش داریم که بخشی از ساعت برنامه درسی رسمی در اختیار مدیر و معلم مدرسه در ابتدایی دوم و متوسطه اول است. این برنامه ویژه مدرسه یک گام بسیار مهم و کوتاه است و معلم براساس چارچوب اعلام شده می‌تواند ۲ ساعت را متناسب با نیازهای منطقه‌ای دانش‌آموزان تعیین کند.

وی افزود: اقدام بسیار خوبی نیز با همکاری سازمان پژوهش از مهرماه اتفاق می‌افتد و بخشی از ساعت تدریس رسمی در اختیار معلم و مدرسه قرار می‌گیرد و این برنامه تحت عنوان برنامه ویژه مدارس در دوره دوم ابتدایی و متوسطه اول در تعدادی مدارس اجرا می‌شود.

روش پذیرش استعداد های درخشان را تغییر دادیم

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: تاکید ما بر حذف آزمون ها در دوره ابتدایی بود و امید است در آینده نه چندان دور به سراغ متوسطه اول برویم. ما فریاد زدیم که تا چه زمانی باید آزمون های مکرر و کتب کمکی متعدد اهداف فعالیت های پرورشی را تحت الشعاع قرار دهد؟ روش پذیرش مدارس سمپاد تغییر کرد. هیچ عقب نشینی در این مسیر صورت نگرفته و آزمون پیشرفت تحصیلی پایه هفتم به سنجش هوش تغییر کرد، البته اعتراف می‌کنم امسال این روش نقایصی هم داشت اما منافع ما بسیار بالا بود. قبلا ۲۵۰ هزار نفر در آزمون شرکت می‌کردند اما امسال ۱۵۰ هزار نفر در سنجش هوش شرکت کردند که از معیارهای قابل قبول هوشی برخوردار بودند.

تکالیف درسی باید در مدرسه انجام شود

وی افزود: ماهیت تکالیف شب هم باید تغییر کند. از فردا در سه پایه اول ابتدایی در مدارسی که شرایط لازم را دارند تکالیف درسی بچه‌ها باید در مدرسه انجام شود. آنها در منزل تکالیف مهارت محور انجام می دهند. این تمرین ها به معنای رونویسی صرف نیست. از این طریق دکان برخی سودجویان بسته خواهد شد و بتدریج این مسیر را تصحیح می کنیم و دکان سوءاستفاده کسانی که دکان باز کرده اند و کتب حل المسائل را ترویج می‌دهند بسته خواهد شد. از آموزشگاه‌ها می‌خواهم مسیر خود را در خدمت تحقق اهداف واقعی آموزش و پرورش قرار دهند.

وی درباره استیضاح خود نیز بیان کرد: نمایندگان یک حق قانونی دارند که وقت و موعد مشخصی برای آن تعیین نشده است و نماینده هر زمانی تشخیص دهد باید وزیری را سوال و یا استیضاح کند. این یک فرآیند قانونی است که مجلس دنبال می‌کند و کسی مخالفتی در قانونی بودن آن ندارد. اگر استیضاح من منتفی شد و تعدادی منصرف شدند خیلی نباید آن را به اول مهر چسباند و ممکن است باز اتفاق بیافتد بلکه ما پاسخ هایی داشتیم درباره سوالات و به نمایندگان هم اعلام کردیم.

بطحائی افزود: ما عملکرد بهتری هم نسبت به سال های قبل در حوزه اعتبارات داشتیم و در جریان سوال و یا استیضاح آماده‌ام هر زمان لازم شد بروم و پاسخ دهم که یا قانع کننده است و یا نیست که فرد دیگری که به تشخیص نمایندگان شایستگی بالاتری برای ادامه کار را دارد جایگزین می‌شود. نباید برای نگرانی از استیضاح جهت فعالیت خود را معطوف به این کنیم که اگر سوال مطرح شد چه کنیم و چه جوابی بدهیم. ما افق دید و چشم اندازی داریم که در جهت آن حرکت می‌کنیم.

وی درباره وضعیت معلمان زندانی نیز گفت: نمی‌توانم نسبت به همه آنها که گرفتار شدند و در مسیر دادرسی اند به عنوان عضوی از خانواده بی‌تفاوت باشم، هرچند دامنه اختیاراتم تعریف شده است و قوه قضائیه به عنوان قوه مستقل بر اساس مصالح خودش تصمیم می‌گیرد، اما حتما توضیحاتم می‌تواند در حل مسائل کمک کند. بنده نمی‌توانم چشمم را روی مشکلاتی که یکی از اعضای این خانواده بزرگ دارد، ببندم.

خواندن 790 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395