یکشنبه, 01 مهر 1397 ساعت 14:40

ارجاع استنکاف سازمان برنامه از اجرای بودجه 96 به قوه قضاییه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 نمایندگان مجلس گزارش کمیسیون انرژی درباره خودداری سازمان برنامه و بودجه از اجرای قانون بودجه 96 درباره‌ تخصیص بخشی از مبالغ دریافتی از عوارض برق برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای و نگهداری شبکه‌های روستایی و تولید برق تجدیدپذیر و پاک را به قوه قضاییه ارجاع دادند.

 نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس، گزارش کمیسیون انرژی درخصوص اجرا نکردن بند «ه» تبصره 6 قانون بودجه پارسال درباره موضوع تخصیص و پرداخت عوارض برق را با 151 رای موافق، 23 رای مخالف، 7 رای ممتنع از 229 نماینده حاضر به قوه قضاییه ارجاع دادند.
بر اساس این گزارش، سازمان برنامه و بودجه از اجرای قانون بودجه 96 درباره‌ تخصیص بخشی از مبالغ دریافتی از عوارض برق برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای و نگهداری شبکه‌های روستایی و تولید برق تجدیدپذیر و پاک استنکاف کرده است.
در این گزارش آمده است: تا پایان سال 96 مستند بند ه تبصره 6 قانون بودجه 96، مصرف 9 هزار و 290 میلیارد ریال عوارض برق از مشترکان برق دریافت و به خزانه واریز شد، از این رقم فقط مبلغ سه هزار و 805 میلیارد ریال تا پایان پارسال و بخشی از مصارف موضوع ماده 5 قانون حمایت از صنعت برق تخصیص داده و پرداخت شده است.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: کمیسیون انرژی مستند به ماده 236 قانون آیین نامه داخلی مجلس، تخصیص نیافتن مبلغ پنج هزار و 485 میلیارد ریال از باقیمانده عوارض برق دریافتی از مشترکان برق برای اجرای طرح‌های توسعه و نگهداری شبکه‌های روستایی و تولید برق تجدیدپذیر و پاک را استنکاف سازمان و برنامه و بودجه کشور از اجرای بند ه تبصره 6 قانون بودجه 96 و ماده 5 قانون حمایت از صنعت برق کشور می‌داند. زیرا مسئولیت مستقیم تخصیص عوارض برق دریافتی به موارد مصوب در قوانین فوق با سازمان برنامه و بودجه بوده و تخلف این سازمان در این خصوص محرز است.
این گزارش می افزاید: کمیسیون انرژی با استناد به تبصره یک ماده 236 آیین نامه داخلی مجلس، موضوع را برای اعلام نظر مجلس و ارسال به قوه قضاییه تقدیم می‌کند.

** سازمان ملی استاندارد مکلف به تهیه استاندارد انواع کود شد
نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، ماده 9 لایحه حفاظت از خاک را با 171 رای موافق، 9 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر تصویب کردند.
نمایندگان در این ماده تصویب کردند: با هدف حفظ و پایداری حاصلخیزی انواع خاک و بهینه‌سازی تولید و مصرف انواع کود، آفت‌کش‌ها، سم و بهبود دهنده‌های رشد گیاه، سازمان ملی استاندارد مکلف است با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان حفاظت از محیط ‌زیست و وزارت نسبت به تهیه استاندارد انواع کود، آفت‌کش‌ها، سم و بهبوددهنده‌های رشد گیاه اقدام کند.
نمایندگان مجلس همچنین به موجب بند (ب) این ماده وزارت جهاد کشاورزی را مکلف کردند با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان حفاظت از محیط‌ زیست نسبت به تهیه دستورالعمل مصرف انواع کود، آفت‌کش‌ها، سم و بهبوددهنده‌های رشد گیاه در مزارع و واحدهای تولید کشاورزی، دامی و شیلاتی اقدام کنند.
براساس این مصوبه مجلس شورای اسلامی، بر اساس بند (ج) ماده 9 این لایحه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است با همکاری سازمان حفاظت از محیط‌زیست نسبت به تعیین حدود مجاز باقیمانده انواع کود، آفت‌کش‌ها، سم و بهبوددهنده‌های رشد گیاه در محصولات کشاورزی، دامی و شیلاتی اقدام کنند، به طوری که محصولات مذکور هیچ گونه تهدیدی برای سلامت انسان نباشد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند: به موجب تبصره این ماده نیز عدم رعایت دستورالعمل‌ها و مقررات این ماده جرم محسوب می‌شود و متخلف علاوه بر جبران خسارت و پرداخت جزای نقدی تا دو برابر ارزش کالا باید مواد یادشده را جمع‌آوری، مرجوع و با نظارت وزارت با هزینه خود معدوم کند.

منبع: ایرنا

خواندن 292 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395