دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 12:32

طنین زنگ علم آموزی در سراسر ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سال تحصیلی 98 - 1397 صبح روزگذشته با به صدا درآمدن زنگ مدرسه توسط رییس جمهوری آغاز شد.

آموزش و پرورش نشان دهد بین زن و مرد تفاوتی وجود ندارد

حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» در آیین بازگشایی سال تحصیلی 98 – 1397 که در دبیرستان دخترانه عترت در منطقه 9 تهران برگزار شد، افزود: همه معلمین، برنامه ریزان و مسئولان آموزش و پرورش در سراسر کشور بدانند که فاصله خانه تا مدرسه باید کوتاه شود.

وی با یادآوری این که روز اول مهر سرآغاز تلاش و کوشش برای یادگیری، اندوختن سرمایه های علمی و معنوی در سراسر کشور است، خاطرنشان کرد: امسال این ایام مصادف است با سالروز فداکاری های سرور و سالار آزادگان اباعبدالله حسین (ع) و یارانش که مردم امسال با شکوه تر از همیشه این مراسم را برگزار کردند.

رییس جمهوری روز اول مهر را مهم دانست و گفت: چون یک بار دیگر کار و تلاش برای فراگیری و آموزش لازم و مهارت زندگی را شروع می کنیم و اگر بگوییم همه چیز از مدرسه شروع می شود یا دقیق تر همه چیز از خانه به مدرسه شروع می شود، سخنی به گزاف نگفته ایم.

روحانی افزود: ایمان، اعتقاد، راه زندگی، سبک زندگی، نحوه معاشرت، زبان، نحوه ارتباط گیری، اخلاق، رفتار و توانمندی های علمی و اخلاقی ما از خانه و مدرسه شروع می شود.

وی ادامه داد: اگر دانش آموز در محیط خانواده به گونه ای بیندیشد و وقتی وارد مدرسه می شود، فضای دیگری را ببیند، این فاصله و تناقض برای ما مشکل آفرین است. هم از لحاظ رفتاری، اخلاقی، ارتباطی و هم ارزشی، در مدرسه چه چیزهایی ارزش است و دانش آموز چه چیزهایی را موظف است رعایت کند، در خانه هم چطور.

وی همچنین گفت: مدرسه محل اتصال جامعه و خانه و دیروز، امروز و فردا است و اگر نتواند دانش آموز را با قرن های گذشته کشور آشنا و متصل به تاریخ کرده و با دنیای امروز نتواند ارتباط ما را با فردا برقرار کند؛ تحولات زیادی باید در آموزش و پرورش رخ دهد و آموزش و پرورش بار سنگینی بر دوش دارد.

همه جا باید مقام والای زن را دید

رییس جمهوری اول مهر را روز تلاش جدید برای طی کردن پلکان جدید تعالی و برای این که بتوانیم ایران بهتر بسازیم، توصیف کرد.

روحانی یادآور شد: آموزش و پرورش باید در عمل به جامعه نشان دهد بین زن و مرد تفاوتی وجود ندارد و این با گفتن درست نمی شود.

وی اضافه کرد: این که رییس جمهوری، وزیر، صدا و سیما یا رسانه ها بگویند یا پیام قرآن را بگوییم کافی نیست و باید در عمل مشاهده کرد.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: باید در مدیران آموزش و پرورش و سلسله مراتب در این وزارتخانه، مولفین کتاب های درسی این موضوع را مشاهده کرد و همه جا باید مقام والای زن را دید و مشاهده کرد.

روحانی با بیان این که همه باید احترام به یکدیگر را از مدرسه بیاموزیم، یادآور شد: اخیرا در گزارشی از فضای مجازی کشور که با دهها فضای مجازی کشورهای دیگر مقایسه شده است، آمار خوبی در نحوه حرف زدن و انتقاد کردن، وجود نداشت.

وی با بیان این که اشکال در انتقاد نیست، گفت: اما زبان و بیان ما چگونه است، در ورزشگاه های ما چگونه است، همه اینها نشان می دهد که ما باید احترام به یکدیگر را بیشتر بیاموزیم همه باید به هم احترام بگذاریم. ما فکر می کنیم دروغ گفتن گناه است که حتما گناه بزرگی است .فکر می کنیم مال مردم خوردن گناه است که حتما گناه بزرگی است .

روحانی همچنین گفت: همه بنده و عبد خداییم در پیشگاه خداوند احترام داریم باید قدر همدیگر را بدانیم با همهربانی و ادب کامل باهم صحبت کنیم.

سوال مهر؛ امسال چه انتظاراتی دارید؟

وی مهارت آموزی را موضوع دیگر سخنان خود عنوان کرد و گفت: سوال مهر امسال هم در همین رابطه است، پارسال چه مهارت هایی را در مدرسه آموختید و برای امسال چه انتظاراتی دارید؟ چه کسی به شما بیشتر کمک کرده ، کدام معلم بیشتر کمک کرده است؟ کدام مهارت برای شما برای آینده زندگی از مهارتهای بسیار ساده تا سخت مهم تر است؟

رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: مدرسه جایگاه علم و تعلیم و تربیت، مهارت و آمادگی برای ورود به جامعه است،هر سال در پایان سال باید جزو کارنامه ما یک بند آن آموختن یک مهارت جدید باشد.

روحانی یادآور شد: بگذارید بچه ها خودشان فکر کنند، بیندیشند، نظر بدهند، نقد کنند آقای وزیر کاری کند که در سراسر کشور در هر کلاسی دانش آموز بتواند کتاب درسی خود را نقد کند و نقدش نقد به جا باشد در نوع کلمات چه در چیدن مطالب و چه در نحوه بیان دارای جایزه باشد تا بچه ها نقد کنند و کتاب را تصحیح کنند.

وی اظهار داشت: دانش آموز تنها نباید کتاب را بخواند؛ باید بخواند و نقد کند و تصحیح و تکمیل کند و این کار از دانش آموزان ما ساخته است .

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود سالی بسیار خوب و پرنشاط را برای همه دانش آموزان و معلمان و پدران مادران و ایران آرزو کرد.

روحانی در ادامه سخنان خود یاد قهرمانی های رزمندگان در ایام دفاع مقدس که در 38 سال پیش آغاز شد را گرامی داشت.

وی همچنین حادثه تروریستی روز گذشته در اهواز را تسلیت گفت و افزود: به مردم پرآوازه اهواز، شهری که در دفاع مقدس قهرمانانه ایستاد و هیچگاه نگذاشت خیابانی از این شهرستان در تصرف ابلغیان قرار گیرد را تسلیت می گویم ، متاسفانه روز گذشته مردم عزیز، نوجوانان و کودکان ما به دست عواملی که همه پول، سلاح، سیاست و تبلیغات آنها از همسایگان جنوب خلیج فارس آغاز می شود به خاک و خوش کشیده شدند.

وی گفت: در این حادثه برخی عزیزان که باید امروز یا سال های آینده به مدرسه می رفتند و پدران و مادرانشان که شادمان از آغاز سال تحصیلی باشند، داغدار شدند.

50 درصد مدارس پایتخت فرسوده هستند

سید محمد بطحایی نیز در آیین نواختن هشتمین زنگ دانش آموز شهید که روزگذشته در بهشت زهرا (س) برگزار شد گفت: با آمدن مهر هر روز امید ما به آینده بیشتر می‌شود. با دیدن شما جوانان که درس عشق و مشق از خود گذشتگی و ایثار را مرور  می‌کنید قطعا آینده‌ای روشن در انتظار نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

وی افزود: تقارن این مراسم با آغاز سال تحصیلی حتما همراه خواهد بود با دعای خیر ۳۶ هزار دانش آموز شهید و ۵ هزار معلم شهید که جان خود را برای برقراری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فدا کردند.

بطحائی ادامه داد: آنچه که مدرسه و آموزش و پرورش به عنوان اصلی‌ترین وظیفه  خود باید دنبال کند، تمرین درس پایداری، استقامت و تاکید بر آموزه‌های ملی، میهنی و دینی برای دانش آموزان است. باید تمرین از خودگذشتگی برای کشور و آموزه‌های دینی سرلوحه‌ی کارها قرار گیرد.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: هدف و جهت گیری آموزش و پرورش تمرین درس‌های از خود گذشتگی و فداکاری و ایثاری است که شهدا به جای گذاشتند. امیدواریم در این راه به برکت دعای خیر همه شهدا موفق باشید.

وی افزود: هشتمین زنگ دانش آموز شهید بهانه خوبی است که در نخستین روز مهر ماه یادمان نرود که صندلی کنار ما و همکاران ما که در مدارس به شغل تعلیم و تربیت مشغول بودند روزی متعلق به کسانی بوده که درس‌های مکتب امام حسین (ع) را به خوبی فرا گرفتند و آن را تنظیم کردند تا ما نیز امروز همین راه را ادامه دهیم.انشاء الله سال تحصیلی جدید پربار و پر برکت باشد و از دعای خیر همه شهدا برخوردار باشیم.

در ادامه این مراسم سعید خال مدیر عامل سازمان بهشت زهرا (س) گفت: ۸ سال متوالی است که این مراسم به یاد ۳۶ هزار شهید دانش آموز در این مکان مقدس برگزار می‌شود و امروز به عنوان الگویی  در سراسر کشور بدل شده است.

وی افزود: به حمدالله در هشتمین سال برگزاری این مراسم شاهد حضور وزیر آموزش و پرورش بودیم و هشتمین زنگ دانش آموز شهید توسط آقای بطحایی نواخته شد.

وی ادامه داد:از ۳۶ هزار دانش آموز شهید سراسر کشور ۳۶۵۰ شهید در بهشت زهرا (س) آرمیدند. شهیدانی که رفتند تا ما بمانیم و جان خود را فدا کردند تا امروز ما در آرامش و آسایش باشیم.

همچنین سید محمد بطحایی در حاشیه آیین نواختن زنگ شهدای دانش آموز در مهدیه شهدای بهشت زهرا(س) اظهارداشت: 50 درصد مدارس و فضاهای آموزشی کلانشهر تهران فرسوده و نیازمند بازسازی هستند. وضعیت مدارس شهر تهران بر خلاف تصور عمومی از بسیاری از استان های کشور بدتر است و این امر مشکلات زیادی را برای دانش آموزان این کلانشهر ایجاد می کند. آمار مدارس شهر تهران بیش از چهار هزار واحد اعلام شده است.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به اینکه شهرداری تهران همواره تلاش زیادی در بازسازی مدارس انجام می دهد عنوان کرد: با این حال وضعیت مدارس به گونه ای است که وزارت آموزش و پرورش انتظار بیشتری را از شهرداری تهران و وزارت مسکن و شهرسازی در نوسازی مدارس دارد.

بطحایی افزود: اگر دستگاه ها هم افزایی لازم را با هم داشته باشند تا چهار سال آینده می توانیم از وضعیت موجود در پایتخت فاصله بگیریم.

وی بیا کرد: اکنون شهرداری تهران بر اساس تبصره 9 قانون بودجه اجازه تغییر کاربری به مدارس فرسوده در اماکن خاص مانند مناطق تجاری و بافت جمعیتی بالا را می دهد.

بر اساس بند «هـ» تبصره «9» قانون بودجه سال 1396 به وزارت آموزش و پرورش اجازه داده شده تا «به منظور ساماندهی و بهینه سازی کاربری بخشی از املاک و فضاهای آموزشی، ورزشی و تربیتی خود و با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی نسبت به احداث، بازسازی و بهره برداری از آنها اقدام کند».

وزیر آموزش و پرورش در ادامه اظهارامیدواری کرد که با همکاری شهرداری تهران از این ظرفیت قانونی به منظور تغییر کاربری مدارس فرسوده در امکان خاص استفاده شود.

وی همچنین مهمترین وظیفه آموزش و پرورش را تعلیم درس پایداری و ایثار عنوان و بیان کرد: دانش آموزان باید در کلاس های درس بیاموزند چگونه منافع کشور را به منافع خود ترجیح دهند تا بدین وسیله میهن اسلامی پایدار بماند.

بطحایی گفت: جهت گیری آموزشی مدارس کشور به سمت آموزش ایثار و ازخودگذشتگی است و فرهنگیان در این زمینه از هیچ تلاشی کوتاهی نخواهند کرد.

هشتمین زنگ دانش آموز شهید روزگذشته توسط وزیر آموزش و پرورش به یاد ۳۶ هزار شهید دانش آموز در بهشت زهرا (س) نواخته شد. در این مراسم شهردار تهران، معاون خدمات شهری شهرداری تهران، فرمانده پلیس راهور تهران بزرگ و شمار دیگری از مدیران به همراه خانواده معظم شهدا نیز حضور داشتند.

افتتاح همزمان ۵۹ مدرسه در کرمانشاه توسط رئیس‌جمهوری

همچنین در آیین بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی ۹۸-۹۷، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس ۵۹ مدرسه بازسازی شده از ۷۸ مدرسه تخریب شده در زلزله اخیر کرمانشاه را افتتاح کرد.

خواندن 305 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395