دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 12:40

اطلاعات تکميلي

  • دبیر کمیته علمی دومین همایش میراث فرهنگی و توسعه پایدار:

شکاف بین فرهنگ و توسعه باعث معضل تاخر فرهنگی می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: پی‌ریزی توسعه پایدار باید بر اساس فرهنگ و ریشه‌های تاریخی و تمدنی یک جامعه و سرزمین باشد و اگر بین فرهنگ و توسعه شکاف و یا گسست وجود داشته باشد معضلی تحت عنوان تأخر فرهنگی رخ خواهد داد.

به گزارش عصراقتصاد، رضا معصومی راد ، دبیر کمیته علمی دومین همایش میراث فرهنگی و توسعه پایدار با اعلام این مطلب گفت: توسعه چیزی جز ایجاد تغییر و تحول در یک جامعه در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی با هدف فراهم سازی شرایط بهتر برای شکوفایی استعدادها و بهبود دسترسی ها نیست.

به گفته وی، ایجاد چنین تحولی بدون توجه به ریشه های تاریخی و میراث  فرهنگی و هویتی یک جامعه نه تنها خوشایند نیست بلکه پایدار هم نخواهد بود.

این عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان  افزود: توسعه و به تبع آن توسعه پایدار مستلزم آرمان‌ها و اهدافی هستند که ریشه در ارزش‌های جامعه داشته باشد و قاطبه جامعه از تحقق آنها به شوق آید. این اهداف و آرمان ها از ریشه  تاریخی برخوردارند و به تجارب جمعی و انباشته اجتماعی وابسته هستند.

او با بیان این نکته که سطح  اولیه و بنیادین توسعه پایدار، فرهنگی است، گفت: با توجه به اینکه فرهنگ یک جامعه میراثی است که از گذشته برجای مانده و در طول زمان شکل گرفته و دستخوش تنوع، پیچیدگی، درهم تنیدگی ، تغییر و تحول شده است لذا منبع و مرجع اصلی تشخیص اصالت های فرهنگی، سطوح ملموس و ناملموس میراث برجای مانده است که می تواند ما را به ریشه های اصیل فرهنگی رهنمون کند.

فاصله برنامه های توسعه با مبانی فرهنگی

 وی در ادامه اظهار داشت: برنامه های توسعه چه پیش از انقلاب اسلامی و متاسفانه حتی پس از آن فاصله‌ چشم‌گیری با مبانی فرهنگی، هویتی و تاریخی ما داشته است و به همین دلیل هم در سالیان اخیر الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت به عنوان یک ضرروت در برنامه ریزی کلان کشور مطرح شده است.

معصومی راد چالش ها را عمدتاً متأثر از رویکردهای کمی، فنی – مهندسی و اقتصادی دانست و گفت: حفاظت و صیانت از الگوهای فرهنگی و تاریخی مستلزم هنر، ظرافت و هزینه بیشتری است لذا دست اندرکاران و کارگزاران توسعه که بیشتر ممکن است دغدغه های مادی و انتفاعی داشته باشند ترجیح می‌دهند با استفاده از روش‌ها و فناوری‌های نوین و ارزان‌تر طرح‌ها و پروژه‌های خود را به انجام برسانند.

گردشگری ارتقا دهنده جایگاه میراث فرهنگی

 مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه گفت: گردشگری و به ویژه گردشگری خارجی کمک می‌کند تا میراث فرهنگی به جایگاه رفیع خود نائل شود زیرا گردشگران از ما مطالبه خواهند کرد که هویت و میراث خود را به آنها معرفی کنیم.

وی افزود: ضرورت معرفی میراث به خارجی‌ها، ما را وادار خواهد کرد در درجه اول خودمان به ارزش هویت و میراث‌مان پی ببریم و آن را خوب بشناسیم و سپس در صیانت و حفاظت از آن کمر همت ببندیم.

معصومی راد تاکید کرد:  پی‌ریزی توسعه پایدار باید با فرهنگ و ریشه‌های تاریخی و تمدنی یک جامعه و سرزمین باشد و اگر بین فرهنگ و توسعه شکاف و یا گسست وجود داشته باشد، آن توسعه پایدار نخواهد بود و معضلی که ویلیام آگ‌برن    از آن با عنوان تأخر فرهنگی  یاد کرده رخ خواهد داد یعنی بین بعد مادی و بعد معنایی فرهنگ یک جامعه گسست و یا شکافی عمیق شکل خواهد گرفت.

گفتنی است؛ همایش  میراث فرهنگی و توسعه پایدار در تاریخ ۱۵ و ۱۶ مهرماه سال جاری  توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و سازمان برنامه و بودجه در محل موزه ملی برگزار می شود.

محورهای همایش میراث فرهنگی و توسعه پایدار شامل « میراث فرهنگی، توسعه پایدار و مدیریت سرزمین»،« میراث فرهنگی، توسعه پایدار و راه و شهرسازی»،« میراث فرهنگی، توسعه پایدار و مدیریت آب»،«میراث فرهنگی، توسعه پایدار و هویت»،«میراث فرهنگی، توسعه پایدار و گردشگری»،«میراث فرهنگی، توسعه پایدار صلح و وفاق ملی»، «میراث فرهنگی، توسعه پایدار و نو آوری و فناوری»،«میراث طبیعی و توسعه پایدار» است.
خواندن 882 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395