سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 10:10

اطلاعات تکميلي

  • ضرورت بازپرداخت بدهی های دولت به شرکت های دارویی

گره نقدینگی داروسازی به دست دولت باز می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: سلامت و بهداشت یکی از اساسی ترین محورهای هر کشوری محسوب می شود که در این میان نقش حیاتی  دارو به دلیل عملکرد آن در خدمات سلامت انکار ناپذیر است .

نظام دارویی کشور یعنی فرآیند تولید، واردات، توزیع، ارائه دارو به مصرف کننده و در نهایت مصرف دارو توسط بیمار، از مهمترین زنجیره های حفظ سلامت آحاد جامعه است که هدف نهایی از این نظام حفظ و ارتقای سلامتی مردم است.

دارو یکی از مهمترین كالاها در تجارت امروزی بشر به لحاظ اثرگذاری آن بر سلامت انسان است. امروزه صنعت داروسازی به عنوان یكی از كلیدی ترین صنایع جهان مطرح است و در اختیار داشتن چنین صنعتی به منزله یكی از معیارهای مهم توسعه یافتگی كشورها شناخته می شود. صنعت دارو به عنوان یكی از صنایع استراتژیك كه نقش مهمی در سلامت و امنیت جامعه ایفاء می كند، همواره مورد توجه اقتصاددانان و سیاست گذاران بوده است. صنعت داروی ایران طی چند دهه گذشته شرایط پرنوسانی را طی كرده است. با وجود این، صنعت دارو هم اكنون یكی از صنایع مهم و استراتژیك كشور به حساب می آیدوبه علت سودآوری صنعت دارو، این صنعت می تواند در كشورمان جایگزین نفت، گاز و پتروشیمی شود.

این در حالی است که بخش دارویی یکی از زیرمجموعه‌های کلیدی نظام سلامت است ومردم  در سال‌های اخیر در حوزه دارو با مشکلاتی روبه رو هستند. مشکلاتی که بخشی از آن ریشه در چالش‌های قدیمی نظام سلامت و برخی به دلیل محدود شدن روابط سیاسی ، تحریم‌های بین‌المللی و سخت شدن نقل و انتقال پول در سال‌های گذشته صورت گرفته است .

تمامی داروها در کشور تولید می شود و هیچ دارویی در دنیا نیست که نتوانیم آن را در ایران تولید کنیم؛ متخصصان ایرانی دانش و علم تولید داروها را دارند وبرای نجات صنعت داروسازی کشور راهی نداریم جز اینکه صادرات داروها را افزایش دهیم و در این صورت به کمک و حمایت دولت نیاز داریم .

همچنین نقش داروسازان در طول تاریخ، در تداوم نسل بشر و کاهش آلام او بر کسی پوشیده نیست. داروسازان با کار در داروخانه‌ها به‌عنوان ویترین جامعه پزشکی، در دسترس‌ترین قشر جامعه پزشکی هستند که مردم بدون هیچ واسطه‌ای می‌توانند در هر زمان از مشاوره و خدمات حرفه‌ای آنها بهره‌مند شوند.

امسال نیز چهارمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما ( دارو و صنایع وابسته )همزمان با سومین نمایشگاه کتب علوم پزشکی ، دارویی ، دومین نمایشگاه رسانه های سلامت محور و هفتمین همایش طلای سبز  به مدت سه روز در مصلای تهران برگزار می شود که درحاشیه این نمایشگاه خبرنگار ما با "مرتضی خیرآبادی"عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در خصوص برگزاری نمایشگاه و دستاوردهای آن در صنعت دارو و به طور کلی مسائل پیرامون این صنعت به گفت وگو پرداخته که در ادامه می خوانید .

نمایشگاه ایران فارما نشان دهنده اقتدار نیروهای متخصص ایرانی

"مرتضی خیرآبادی"عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران درخصوص برگزاری نمایشگاه ایران فارما و تاثیر آن بر توسعه صنعت داروسازی کشور ، گفت : برگزاری نمایشگاه ایران فارما نشان دهنده حضور و اقتدار نیروهای متخصص ایرانی در سطح منطقه است .

وی افزود: با نگاهی به کشورهای اطراف از جمله عراق و افغانستان شاهدیم که هیچ یک در صنعت داروسازی رشد قابل ملاحظه ای نداشته اند. نمایشگاه های برگزارشده در جماهیر شوروی نشان دهنده اقتدار قوی ایران در سطح منطقه است .

به گفته خیرآبادی، اقتدار ایران باعث شده ، در مقابل مشکلات اقتصادی کشور ، مردم را از درمان بیماری محروم نکنیم.

1/4میلیارد هزینه واردات دارو

عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران ادامه داد : در ایران واردات دارو بین 3 تا 4 درصد و هزینه آن 4/1 میلیارد است ، همچنین97 درصد تولید دارو در داخل کشور انجام می شود.

نمایشگاه ایران فارما پلی برای انتقال تکنولوژی است

وی خاطر نشان کرد : حضورشرکت های خارجی در نمایشگاه ایران فارما منجر به انتقال تکنولوژی ومذاکره شرکت های داخلی با یکدیگر می شود.

97 درصد تولید دارو در داخل است

خیر آبادی با بیان خودکفایی  ایران در تولید دارو ، گفت : با وجود 107 کارخانه تولید دارو در داخل، حدود 96 تا 97 درصد تولید این محصول در داخل بوده و هنوز به خودکفایی کامل نرسیده ایم .

کاهش اعتبارات دولتی معضل اصلی صنعت دارو

عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با اشاره به تاثیرتحریم ها بر بازار دارو ، عنوان کرد : تحریم ها تاثیری بر صنعت دارو ندارد و مشکل کمبود دارو ، کاهش اعتبارات دولتی برای خرید دارو است .

به گفته وی ، حدود 11 ماه است که دولت بدهی خود را به شرکت های داروسازی پرداخت نکرده است و به همین دلیل نتوانسته اند ریال خرید ارز دارو را  فراهم کنند و در این خصوص مشکلاتی پیش آمده است  . اگر دولت بتواند طی یک اقدام فوری و طبق قانون هزینه ها را سریعتر پرداخت کند ، در این صورت برای تولید دارو مشکل عمده ای نخواهیم داشت .

کمبود 120 قلم دارو در کشور

به گفته خیر آبادی ، در ایران به دلیل نداشتن ریال برای خرید ارز دارو بین 80 تا 120 قلم دارو کمبود داریم .

عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در خصوص میزان ارز مورد نیاز برای واردات دارو ، بیان داشت : ارز مورد نیاز برای واردات دارو،  4/1 میلیارد دلار و برای تولید داخل 620 میلیون دلار است .

درمان 90 درصد بیماران قلبی با داروهای تولید داخل

وی با اشاره به کیفیت داروهای داخلی در مقایسه با داروهای خارجی ، تصریح کرد:  برخلاف شایعات مطرح شده  استقبال مردم از داروهای تولید داخل کم نیست . حدود 90 درصد بیماران قلبی با داروهای ایرانی درمان می شوند و 85 درصد میزان داروی بیماران تنفسی در داخل تولید ومصرف می شود.

به گفته خیر آبادی ، اختلاف قیمت ها در داخل و خارج  از کشور موجب  ایجاد شایعاتی در خصوص عدم کیفیت داروهای تولید داخل شده است .

صادرات 500میلیون دلاری دارو طی دوسال گذشته

عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران یادآورشد: طی دو سال گذشته 500 میلیون دلار صادرات دارو داشتیم و  شرکت های خارجی داروهای ما را برای صادرات به کشور خود تایید کرده اند و نمی توان  گفت وضعیت داروی تولید داخل مناسب نیست.

آمریکا راههای تأمین داروی بیماران ایران را بسته است

همچنین نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح چهارمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما (دارو و صنایع وابسته) در مصلی امام خمینی (ره)گفت: در شرایط فعلی که آمریکا به اسم دموکراسی مردم را با مشکلاتی مواجه کرده است، به ظاهر می گوید دارو تحریم نیست اما همه راه های تامین دارو را بسته است.

به نوشته ایرنا ،مسعود پزشکیان افزود:در وضعیت اقتصادی فعلی باید تولید نیازهای اساسی کشور جدی گرفته شود، باید پشت سر صنعتگران دارو بایستیم تا نیازهای مواد اولیه دارویی را که از خارج وارد می کردند به دست دانشگاهیان تولید کنیم.

وی ادامه داد: با وجود این کمبودها دست از ولخرجی برنمی داریم در حالی که باید به نیازهای اساسی صنعتگران دارو توجه کرد.

پزشکیان تاکید کرد: آمریکا با همه مردم ایران سرجنگ دارد اما از انسانیت سخن می گوید؛ وظیفه صنعتگران و دانشگاهیان و دولت این است که با تمام وجود از این تهدید استفاده کنند و روی پای خود ایستادن را بیاموزند.

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: تحریم های اولیه به ما یاد داد تا آنجا که می توانیم پاسخگوی نیاز مردم باشیم؛ تحریم های فعلی باید به ما یاد بدهد که تا آنجا که می توانیم خودکفا باشیم.

پزشکیان افزود: اگر کسی با جناحی دعوا دارد نمی تواند همه مردم بی گناه را تحت فشار بگذارد؛ پاسخ به درد و نیازهای مردم را نباید سیاسی کرد.

طلب 3 هزار میلیاردتومانی صنعت دارو

وزیر اسبق بهداشت گفت: دولت بیش از سه هزار میلیارد تومانی به صنعت دارو بدهکار است. چرا باید دولت کاری کند که این اندازه مطالبه جمع شود و به ازای خدمت، پرداختی نداشته باشند.

وی با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا علیه دارو گفت: نامردی است که بیماری به علت کمبود داروی وارفارین جان خود را از دست بدهد؛ اگر شما (آمریکا) با سیاستمداران دعوا دارید چرا با آدم‌های بیگناه معامله می‌کنید.

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی افزود: اینها ظاهرا می گویند چرا در نقطه ای، بمباران شیمیایی شده اما کسانی که قادرند نگذارند حتی مواد اولیه به جایی برود چطور مواد اولیه بمب شیمیایی را در اختیار حمله کنندگان قرار می دهند. خودشان می کشند، خرابکاری می کنند و بعد مجلس ترحیم می گیرند.

پزشکیان درباره بدهی دولت به صنعت دارو گفت: جلسه با حضور رئیس مجلس و کمیسیون بهداشت درباره بدهی سه هزار و 500 میلیارد تومانی دولت به صنعت دارو داشتیم و پیگیری هایی داشتیم و در این رابطه دستوراتی نیز صادر شده تا ارز مورد نیاز صنعت دارو اختصاص یابد.

وی خاطرنشان کرد: ما در کشور حالت جنگ اقتصادی به خود نگرفته‌ایم. خیال می‌کنیم شرایط مثل گذشته است در حالی که باید به نیازهای حیاتی و واقعی اهمیت بدهیم نه اینکه ارز را به جایی که دلمان می‌خواهد اختصاص دهیم.

پزشکیان با اشاره به طرح تحول سلامت گفت: من پنج سال پیش و قبل از اجرای این طرح گفتم این کار از نظر علمی شدنی نیست و امکان این وجود ندارد که کل اعتبار دولت را به این طرح بدهیم. کجای دنیا چنین کاری انجام شده است، متاسفانه فکر کردند ما می‌خواهیم برخورد سیاسی کنیم. غیر ممکن است ما راهی را که از نظر علمی اشتباه است بتوانیم طی کنیم. اگر جهت‌گیری اشتباه باشد حتی بهترین مدیر هم باشد به جایی می‌رسد که هدفش نبوده است.

 

خواندن 458 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395