چهارشنبه, 04 مهر 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • دیپلماسی ایرانی در نیویورک ادامه دارد؛

تلاش روحانی و ظریف برای رساندن پیام ایران به جهانیان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمدحسن گودرزی

عصر اقتصاد: روز گذشته هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد. شاید برای ایرانیان بیش از هر نکته دیگری امسال حضور حسن روحانی و محمد جواد ظریف در نیویورک متفاوت تر از همیشه باشد. تهدیدات دونالد ترامپ که از ابتدای امسال و با خروج از برجام بیش از هر زمان دیگری تنش را در روابط بین ایران و آمریکا به وجود آورد و عملیات تروریستی اهواز که یک روز پیش از سفر روحانی به نیویورک رخ داد باعث شدند که از بُعد بین الملل، سفر روحانی به نیویورک و حضور در سازمان ملل بیش از هر زمان دیگری مورد توجه باشد.

در درون کشور هم برخی از مخالفت ها در مورد سفر روحانی به نیویورک هم باعث بروز حرف ها و صحبت هایی در مورد احتمال عدم حضور روحانی در نیویورک شده بود. با این همه این سفر انجام شد و روحانی و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به همراه هیئتی سیاسی و اقتصادی به نیویورک سفر کردند تا بار دیگر دیپلماسی فعال ایران در عرصه بین الملل شکل بگیرد.

شاید اولین موفقیت سفر روحانی نه در دیدار با سران و مقامات کشور های دیگر بلکه با بیانیه شورای امنیت شکل گرفت. شورای امنیت سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای حمله اهواز را «تروریستی، شریرانه و بزدلانه» خواند و آن‌را «بشدت» محکوم کرد.

یورونیوز گزارش داد اعضای شورای امنیت در این بیانیه ضمن تسلیت به «خانواده قربانیان و دولت ایران» تروریسم را «در هر شکلی» محکوم کردند و آن‌ را «شدیدترین تهدید علیه صلح و امنیت بین الملل» خواندند.

روحانی: اقدامات ترامپ کاملاً در راستای سیاست باخت باخت است

دیدار های روحانی در نیویورک با سخنرانی برای رسانه ها آغاز شد. رئیس جمهور در دیدار جمعی از مدیران ارشد رسانه های آمریکایی با بیان نقش ارزشمند رسانه های همگانی در انتقال واقعیات جامعه به مردم تاکید کرد: هدف نهایی رسانه ها در انتقال حوادث و تحلیل آنها باید تقویت صلح، امنیت و پیشرفت جامعه بشری باشد.

روحانی در پاسخ این پرسش که اگر اروپایی ها هم در موضوع برجام به آمریکا بپیوندند ایران چه اقدامی انجام خواهد داد، گفت: ایران تاکنون به تعهدات خود به برجام پایبند بوده و اگر 5 کشور به تعهداتشان پایبند باشند می توانیم آن را حفظ کنیم و اما اگر شرایط دیگری پیش بیاید، به طور طبیعی ما هم در آن شرایط تصمیم خود را اتخاذ می کنیم.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه میزان از مشکلات موجود میان ایران و آمریکا با مسئولیت ترامپ و دولت جدید آمریکا است و آیا با تغییر دولت آمریکا این مشکلات خاتمه خواهد یافت، گفت: مشکل ایران و آمریکا تنها با تغییر دولت‌ها حل و فصل نمی‌شود، اما در سال‌های اخیر شاهد تحول مثبت و مهمی در روابط ایران و آمریکا بودیم. اینکه بعد از 30 سال وزرای خارجه دو کشور در مورد یک موضوع مهم با هم مذاکره و در مجامع گوناگون با یکدیگر دیدار می‌کردند، تحول مثبت و مهمی بود. همچنین اینکه بنده به عنوان رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور سابق آمریکا تبادل نامه داشتیم یک تحول مثبت به شمار می‌رود.

روحانی توافق 7 کشور را در موضوع پیچیده و رسیدن به توافق مهم را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: این روند می‌توانست ادامه پیدا کند و اقدام ترامپ در حقیقت ارتجاع و بازگشت به گذشته بود و حرکت‌های مثبت میان دو کشور را متوقف و نوعی کینه‌توزی جدید را آغاز کرد که به نفع آمریکا هم نخواهد بود.به گونه‌ای که اگر این اقدامات ترامپ نبود، امروز شرکت‌های آمریکایی از جمله بوئینگ با ایران رابطه داشت و این به ضرر آمریکا نبود.

رئیس جمهور افزود: روندی که دنبال می‌کردیم در حقیقت سیاست برد – برد بود و اقدامات ترامپ کاملاً در راستای سیاست باخت باخت است که به ضرر آمریکا ، ما و حتی کشورهای اروپایی است و به گونه‌ای است که خروج آمریکا از برجام را جز چند کشور معدود هیچ کشوری تأیید نمی‌کند.

روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تمایل دارید تحت هر شرایطی با ترامپ دیدار کنید؟، گفت: دیدار خود به تنهایی موضوعیت ندارد، چرا که دیدار زمانی انجام می‌شود که ما امید داریم اختلافات کمتر شده و به نکات مثبتی دست خواهیم یافت. اما امروز نسبت به رفتار رئیس جمهور آمریکا هیچ امیدی نداریم و هیچ خاصیت و اثری در این کار نمی‌بینیم. اما اگر روزی ببینیم آمریکا صادقانه به دنبال بازسازی روابط است، آن زمان تصمیم خواهیم گرفت و فضای تازه ای خواهیم داشت.

روحانی در گفت و گو با NBC: ایران، کره شمالی نیست

بعد از این مراسم، رئیس جمهور در گفت و گویی با شبکه تلویزیونی NBC آمریکا تاکید کرد که برنامه ای برای دیدار با ترامپ ندارد و اساسا رئیس جمهور آمریکا شرایطی را بوجود نیاورده که فضای چنین دیداری ایجاد شود.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی دیگر گفت:  دولت آمریکا راست نمی‌گوید که با سلاح هسته‌ای مخالف است. اولین و آخرین دولتی که تاکنون از سلاح هسته‌ای علیه مردم بی‌گناه استفاده کرده است، آمریکا بوده است. دولت آمریکا از اسرائیلی حمایت می‌کند که دارای سلاح‌های هسته‌ای و خطرناک است. پس آمریکا مخالف سلاح هسته‌ای نیست، آمریکا مخالف این است که یک توافق خوب به نام برجام ادامه پیدا بکند. سلاح ایران از جمله موشک‌های ایران برای دفاع از ایران است. همانطور که شما می‌دانید از این موشک‌ها فقط دو جا استفاده کردیم و آن هر دو جا هم علیه تروریست‌ها بوده است. وقتی داعش به مجلس و پارلمان ما حمله کرد ما مرکز این گروه تروریستی را با موشک زدیم و وقتی عده‌ای از تروریست‌ها به شهرهای کردنشین ما در هفته‌های اخیر حمله کردند مرکز آنها را با موشک زدیم. پس موشک ما علیه تروریسم است. موشک برای دفاع است ما از موشک‌ها علیه تروریست ها استفاده کردیم و باز هم برای دفاع استفاده می‌کنیم.

مجری پرسید: آقای رئیس جمهور، جنابعالی و همه ما شاهد بودیم آقای ترامپ به سنگاپور رفت و با رهبر کره شمالی دیدار کرد کشوری که کلاهک هسته‌ای دارد. آن جلسه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا داخل آن چارچوب مدلی می‌بینید که بتواند مورد استفاده قرار بگیرد برای بوجود آوردن فرصت گفتگو بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده؟

رئیس جمهور گفت: مدل کره شمالی نمی‌تواند مدل درستی باشد که ایران را با کره شمالی مقایسه کنیم، اما حتماً مدل‌هایی وجود دارد برای اینکه تنش بین ایران و ایالات متحده کاهش پیدا کند. این به دست خود دولت ترامپ است که دست از تهدید و مداخله در امور داخلی ایران بردارد و به برجام برگردد. رئیس جمهور افزود: به نظر من آمریکایی‌ها از بسیاری از تعهدات بین‌المللی و توافقات چندجانبه در این مدت یکسال اخیر خارج شدند از معاهده پاریس گرفته تا نفتا، تا قراردادهایی که در پاسیفیک داشتند و تا برجام. به نظر من زیر پا گذاشتن پیمان ها بدون دلیل و با دلایل واهی به نفع آمریکا نخواهد بود. آمریکایی‌ها در بلندمدت ضرر می‌کنند. آنجایی که با مقررات بین‌المللی مبارزه می‌کنند. به نظر من آمریکا باید برگردد به تعهدات بین‌المللی‌اش و باید برگردد به مقرراتی که در شورای امنیت است هم قطعنامه‌های شورای امنیت و هم توافقاتی که قبلاً داشته است، این به نفع جهان است و به نفع خود آمریکا خواهد بود.

دیدار های روحانی در نیویورک

روحانی روز دوشنبه به وقت محلی در دیدار با «میگل دیاز کانل» رئیس جمهور کوبا، ضمن تبریک انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور این کشور و تقدیر از همدردی دولت و ملت کوبا با مردم ایران در حادثه تروریستی اهواز، گفت: کوبا همواره در ذهن ملت ایران، یک کشور انقلابی و حائز اهمیت در عرصه جهانی بوده و دو ملت همواره با امپریالیسم و یکجانبه گرایی مبارزه کرده‌اند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت آمریکا در سالهای اخیر توافقات خود با کوبا را همچون سایر نقض عهدهای خود زیرپا گذاشته است، اظهار داشت: آنها بر خلاف مقررات بین المللی از برجام به عنوان توافقی بین المللی نیز خارج شده اند.

«میگل دیاز کانل» رئیس جمهور کوبا نیز در این دیدار با ابراز تسلیت و همدردی دولت و ملت کوبا با مردم ایران برای حادثه حمله تروریستی اهواز، بر ضرورت تلاش برای توسعه و تقویت روابط و همکاری های همه جانبه تهران-هاوانا تاکید کرد و گفت: توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران از اصول مهم کوبا در سیاست خارجی و توصیه اکید رهبر فقید این کشور فیدل کاسترو است.

روحانی عصر دوشنبه به وقت محلی نیویورک و در دیدار با «اوو مورالس» رئیس جمهور بولیوی، با بیان اینکه دو ملت ایران و بولیوی اشتراکات، علائق و ارزشهای نزدیکی با هم دارند، گفت: باید در راستای توسعه و تقویت روابط و همکاری های تهران-لاپاز بیش از پیش تلاش کنیم.

اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی نیز در این دیدار ضمن تسلیت و ابراز همدردی با ملت ایران در حادثه تروریستی اهواز، با اشاره به همکاریهای مثبت و پرفایده بخش های خصوصی دو کشور در زمینه های مختلف اقتصادی، علمی، بهداشتی، دارویی و غذایی  خواستار گسترش همکاری های مشترک در بخش های گوناگون میان دو کشور شد.

روحانی عصر دوشنبه به وقت محلی و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در دیدار با «توماس باخ» رئیس کمیته بین المللی المپیک، با بیان اینکه ورزش برای ما و همه ملتهای جهان اهمیت زیادی دارد، گفت: خوشبختانه در سال های اخیر ورزش ایران در سطوح عمومی و قهرمانی توسعه زیادی پیدا کرده است.

«توماس باخ» رئیس کمیته بین المللی المپیک نیز در این دیدار با تسلیت از دست دادن جمعی از هموطنانمان در حادثه تروریستی اهواز و ابراز همدردی با مردم ایران، گفت: ورزش ایران در سال های اخیر پیشرفت های شگرفی داشته و فرصت های خوبی نیز برای بانوان ایرانی در عرصه های مختلف ورزشی بوجود آمده است.

روحانی عصر دوشنبه در دیدار «عبدالله عبدالله» رئیس هیات اجرایی دولت افغانستان، با بیان اینکه همه باید برای ریشه کنی تروریسم در منطقه تلاش کنند، گفت: امنیت کشورهای منطقه و از جمله ایران و افغانستان به یکدیگر گره خورده است و حضور بیگانگان در این منطقه به ضرر همه ما است. رئیس جمهور روابط اقتصادی ، همکاری در تامین امنیت مرزها و تشویق بیشتر بخش خصوصی برای گسترش روابط تجاری را مورد تاکید دو دولت برشمرد.

رئیس هیات اجرایی دولت افغانستان نیز در این دیدارتاکید کرد: ایران همیشه در شرایط دشوار در کنار ملت افغانستان بوده و هیچ وقت روابط خود را با افغانستان تحت الشعاع کشورهای ثالت قرار نداده است.

روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه عصر دوشنبه در نیویورک درباره مهمترین مسایل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، گفت و گو و تبادل نظر کردند.

حسن روحانی و «رجب طیب اردوغان» در این گفت و گو تاکید کردند که هیچ مانعی برای گسترش و تعمیق همکاری های دو کشور وجود ندارد و تمام تلاش خود را برای توسعه همه جانبه این همکاری ها در راستای منافع دو ملت، بکار می گیرند. اردوغان خواهان تقویت همکاری های تهران – آنکارا شد و اظهار داشت: برای مقابله با تحریم ها، دست در دست و در کنار شما خواهیم بود.

رئیس جمهور در دیدار مدیر اجرایی صندوق بین المللی پول هم تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران علاقه مند است روابط خود را با نهادهای پولی جهانی از جمله صندوق بین المللی پول گسترش داده و از نظرات مشورتی این صندوق برای پیشبرد برنامه های اقتصادی خود بهره بگیرد.

مدیر اجرایی صندوق بین المللی پول نیز در این دیدار با ابراز تسلیت به ملت و دولت ایران به مناسبت شهادت جمعی از هموطنان در حادثه تروریستی اهواز گفت: ماموریت صندوق بین المللی پول، برقراری ثبات مالی و رشد اقتصادی در جهان است و این صندوق به همکاری خود با ایران و ادامه وظایفش در این عرصه ادامه خواهد داد.

پیش از این دیدار ها، روحانی روز دوشنبه در اجلاس صلح برای بزرگداشت نلسون ماندلا که  در مقر سازمان ملل متحد برگزار شد، گفت: این یک واقعیت تاریخی است که دولتمردان بزرگ بجای «دیوار»، «پل» می سازند. هر اندازه نژادپرستی، تبعیض نژادی و بیگانه هراسی ایجاد دیوار میان ملتها را آسان می سازد، گفتگو، مدارا و همزیستی مسالمت آمیز خمیرمایه بنای پل میان اختلافات و دودستگی ها است.

بیانیه مشترک 4+1 و ایران:  تاکید بر برخورداری ایران از منافع اقتصادی برجام

در کنار روحانی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم دیدار ها و گفتگو هایی با همتایان خود در سایر کشورها از جمله فرانسه داشت که  روابط دو جانبه و برجام از مهمترین محورهای گفتگوی این دو مقام فرانسوی و ایرانی  بود. وزیر امور خارجه چین هم دیگر مقامی بود که با ظریف دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار وزیر امور خارجه چین با یادآوری موضع کشور متبوعش در مخالفت با فشارهای آمریکا بر تعهد چین برای حفظ برجام تاکید و اظهار داشت: چین روابط عادی اقتصادی با ایران را ادامه خواهد داد.

ظریف سپس در نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴ شرکت کرد.  این نشست که پیش از تلاش آمریکا برای استفاده ابزاری از شورای امنیت و اجرای نمایش علیه ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار بود؛ حمایت اروپا، چین و روسیه از ایران و برجام و انزوای آمریکا را به روشنی به تصویر کشید.

در پایان این نشست وزرای خارجه ایران و کشورهای ۱+۴ بیانیه مشترکی صادر کردند . وزرای خارجه در این بیانیه بر اعلام تعهد مجدد کشورهای عضو برجام بر اجرای کامل و موثر این توافق، از جمله در حوزه رفع تحریم ها تاکید کرده و اذعان نمودند که رفع تحریم ها و برخورداری ایران از منافع اقتصادی حاصله، بخش کلیدی و حیاتی برجام است.

وزرای خارجه در این بیانیه اظهار تاسف عمیق خود را نسبت به خروج آمریکا از برجام اعلام داشته و در یک مقابله آشکار با تحریم های یکجانبه آمریکا، بر تعهدات خود مندرج در بیانیه قبلی در تاریخ ۱۵ تیر ۹۷ در موضوعاتی همچون حفظ و ارتقاء روابط گسترده تر اقتصادی با ایران؛ حفظ و استمرار کانال‌های مؤثر مالی برای تعامل با ایران؛ تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی؛ و ... تاکید کردند.

آنها همچنین تعهد خود را به پیگیری اقدامات مشخص و موثر برای تضمین کانال‌های پرداخت با ایران تکرار کردند. بیانیه وزرای خارجه ایران و کشورهای ۱+۴ دیگر کشورها را نیز به اتخاد سیاست ها و ایجاد سازوکارهای مشابه در روابط اقتصادی خود با ایران تشویق نموده و خواهان حفظ و تقویت روابط دوجانبه اقتصادی با ایران و بسیج همه امکانات از جمله از طریق همکاری باکشورهای ثالث برای عادی سازی موثر روابط تجاری و بازرگانی با ایران شده ‌است که بیان آشکار اراده اعضا برای حفظ برجام است و آشکارا در مقابل اراده آمریکا برای نابودی برجام و اعمال مجدد تحریم ها بر ایران قرار دارد.

 

خواندن 137 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395