چهارشنبه, 04 مهر 1397 ساعت 14:47

ایران فردا جایزه جهانی پیشگیری از بیماری غیر واگیر می گیرد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران فردا جایزه سازمان ملل در زمینه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر با حضور دکتر ظریف یا همکارانشان دریافت می کند.

 سید حسن قاضی زاده هاشمی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: 80 درصد از مرگ و میرها در دنیا به دلیل بیماری های غیرواگیر دار است و اقداماتی که ایران در زمینه پیشگیری از بیماری های قلبی، دیابت همچنین بیماری های انسدادی و سرطان ها انجام داده است، در مجموع کشورهای جهان مورد توجه قرار گرفته و شاید خیلی از کشورهای پیشرفته علاقه مند بودند که این جایزه به آنها تعلق بگیرد.
وی ادامه داد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران این جایزه را دریافت می کند و امیدوارم آن طور که در اسنادی که ما ارائه کرده ایم آمده است، در عمل هم بتوانیم بیش از همه از حمایت مردم بهره مند شویم زیرا پیشگیری از این بیماری ها در وهله نخست به خواست فرد بستگی دارد و بعد هم اقداماتی مهم است که دولت و مجلس باید انجام دهند.
هاشمی اظهار داشت: اتفاق مهم دیگر این است که برای نخستین بار سازمان بهداشت جهانی در مورد ایران تایید کرده در مورد ریشه کن شدن بیماری «تراخم» است که یکی از علل مهم کوری است. یک میلیارد نفر از جمعیت دنیا به این بیماری مبتلا هستند و به خاطر تلاش هایی که در 40- 50 سال گذشته در مورد بهبود کیفیت آب آشامیدنی، جاده، تحصیل، برق و خدمات بهداشتی انجام شده است، ایران جزو کشورهایی قرار گرفته که تراخم در آن وجود ندارد.

* افراد حاشیه ساز به مناطق محروم بروند
وزیر بهداشت در پاسخ به خبرنگاری درباره بازتاب حاشیه های پیش آمده در سفر به بجستان در روزهای اخیر، گفت: حاشیه برای همه درست می شود و ما هم مستثنی نیستیم. ای کاش افراد حاشیه ساز به این مناطق محروم هم می آمدند. کسی نمی داند «بجستان کجاست»، در این مورد حاشیه سازی می کند، مردم عزیز و شریف این مناطق را بارها دیده ام. 
هاشمی توضیح داد: این فرد مشکل شخصی داشت که من هم راهنمایی کردم و راهنمایی من هم پزشکی بود. به جای «ماساژ» که کلمه انگلیسی است از معادل فارسی آن استفاده کردم و این کاری است که برای مادر، خواهر و بچه انجام می دهیم. به نظر من پشت این قضایا و حاشیه سازی ها چیز دیگری است و مردم هم خوب می فهمند.

* راه حل مشکل بیماران تالاسمی
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بیماران تالاسمی از پوشش بیمه ای بیماران خاص خارج شده اند و بخشی از آنها اعتراض داشته اند، گفت: مصوبه ای مجلس شورای اسلامی داشت که به اعتقاد ما مصوبه خوبی نبود. مصوبه این بود که در مورد این بیماران، اگر داروی داخلی وجود دارد، مشابه خارجی آن را بیمه ها حمایت نکنند بنابراین رقم پرداختی این بیماران یک مرتبه افزایش پیدا کرد.
هاشمی اظهار داشت: هفته گذشته تصمیم گرفتیم البته باید در ستاد مقابله با تحریم هم مجوز بگیرم که بخش عمده این هزینه را خودمان پرداخت کنیم زیرا برخی بیماران به داروی داخلی حساسیت دارند و برعکس آن هم هست و افرادی هستند که به داروی خارجی حساسیت دارند. به نظر می رسد که تصمیمات غیرکارشناسی برای مردم می تواند دردسرساز شود و باید به نظر کارشناسان اعتماد کنیم و در مصوبات دقت کنیم.

* کمبود دارو در 40 تا 50 قلم است
هاشمی در پاسخ به سوال دیگری درباره کمبودهای دارویی اظهار داشت: در مجموع 15 هزار قلم دارو، ملزومات و تجهیزات پزشکی داریم و اگر منظور 40- 50 قلم داروست که کمبود دارد، باید بگویم بله کمبود داریم و دلیل این کمبود بخشی مربوط به نوسانات ارز و بخشی هم مربوط به نقل و انتقالات مالی است.
وی تصریح کرد: به نظر می رسد که خیلی بیشتر از اینها باید دچار مشکل می شدیم اما تمهیداتی پیش بینی شده بود که این اتفاق نیفتاد و امیدوارم تعداد اقلامی که کمبود داریم، افزایش پیدا نکند.
هاشمی افزود: در یک ماه و نیم گذشته تقریبا کمبودهای دارویی ثابت بوده است و این مساله به این معنا نیست که تلاش نکنیم که اقلام دارای کمبود را به حداقل برسانیم ولی واقعیت این است که خیلی از مشکلات ناشی از تحریم، نوسانات ارز و بخش خصوصی است چون ما واردکننده و تولیدکننده نیستیم و در اختیار بخش خصوصی قرار دارد و به نظر می رسد که بحث نقدینگی، انتقال پول و ارز بهتر از گذشته باید حل شود.
وی اضافه کرد: ناهماهنگی در رابطه بین بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن، تجارت و گمرک هم وجود داشت که خوشبختانه دو روز گذشته حل شد.

منبع: ایرنا

خواندن 367 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395