شنبه, 07 مهر 1397 ساعت 03:00

اطلاعات تکميلي

  • با اعلام ممنوعیت صادرات کیوی رسیده؛

کیوی نارس را صادر می‌کنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: ایران یکی از قطب‌های تولید کیوی در جهان است که علاوه بر تأمین نیاز داخل، قادر به صادرات آن به کشورهای همسایه است.

اگرچه ایران در تولید کیوی قدمت زیادی ندارد، اما در دهه‌های اخیر به سبب شرایط اقلیمی منحصربه‌فرد کشور از سویی و تغییر کاربری بخشی از شالیزارهای شمال کشور از سوی دیگر توانست در زمره بزرگ‌ترین تولیدکنندگان قرار گیرد.

ایران چهارمین تولیدکننده کیوی جهان

در سال 91، ایران به‌عنوان چهارمین تولیدکننده کیوی جهان انتخاب شد. میزان تولید استان مازندران در آن سال بیش از 110 هزار تن و استان گیلان بیش از 70 هزار تن بود. با توجه به سازگاری درختان کیوی با اقلیم شمال کشور و همچنین بالا بودن میزان برداشت این محصول باغات کیوی روزبه‌روز در دو استان مازندران و گیلان روبه گسترش بود و تولید سالانه این میوه نیز روند افزایشی داشت.

اما علیرغم تولید مازاد بر مصرف این میوه و همچنین داشتن رتبه چهارم در تولید آن در جهان، کشورمان ازنظر صادرات بعد از ایتالیا، نیوزیلند، شیلی، بلژیک، یونان، هلند و فرانسه در رده هشتم جهان قرارگرفته بود که رئیس وقت اتحادیه باغداران، علت پایین بودن میزان صادرات کیوی را به نبود صنایع فرآوری و بسته‌بندی عنوان کرد.

در سال 96 ورود هیات بلندپایه اروپایی و ماجرای واردات کیوی موضوعی بحث‌برانگیز در رسانه‌ها شد. ماجرا به عقد قرارداد با کشور نیوزیلند با موضوع واردات کیوی بود که توسط وزارت جهاد کشاورزی رد شد.

فیل هوگان، کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا در نشست مشترک با محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی بابیان اینکه تمایل داریم میوه تازه خارج از فصل به ایران صادر کنیم، اظهار داشت: تمایل به مذاکره در این زمینه با جمهوری اسلامی ایران داریم. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ایران میوه کیوی را خارج از فصل از کشور نیوزیلند وارد می‌کند، گفت: ما نمی‌خواهیم با نیوزیلند رقابت کنیم، اما تمایل به صادرات محصولاتمان به ایران داریم.

علی‌اکبر مهرفرد، قائم‌مقام وقت امور بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی در واکنش به سخنان فیل هوگان کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا بیان کرد: ما از هیچ کشوری واردات میوه نداریم و تنها چند تعاونی در استان گیلان و مازندران و تعاون نیوزیلندی تحت عنوان شرکت‌های خارجی برای توسعه بازار کیوی تفاهم‌نامه‌ای منعقدشده اما تاکنون به‌هیچ‌عنوان بحث واردات کیوی مطرح نبوده است.

 رضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی نیز بابیان اینکه واردات کیوی صحت ندارد، اظهار کرد: در هفته‌های اخیر با ورود هیات بلندپایه مقامات اروپایی بحث تفاهم‌نامه واردات کیوی با ایران در رسانه‌ها مطرح شد، درحالی‌که این موضوع شایعه‌ای بیش نیست.

 همچنین مجتبی شادلو نایب‌رئیس اتحادیه باغداران استان اشاره به اینکه ایران در تولید کیوی قدمت زیادی ندارد، گفت: اخیراً کشت کیوی از غرب گیلان تا شرق گلستان آغاز شد و به لحاظ کمی و کیفی تولید مناسبی داشتیم به‌گونه‌ای که در این مدت‌زمان کوتاه توانستیم در زمره چهارمین تولیدکننده دنیا قرار گیریم.

جنجال در رسانه‌ها با اشتباه ترجمه

محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به‌جایگاه ممتاز ایران در تولید کیوی بیان کرد: با توجه به تولید بیش از 300 هزارتن کیوی در کشور، واردات کیوی منتفی است.

وی افزود: در هفته‌های اخیر با ورود مقامات بلندپایه اروپایی به ایران بحث صادرات کیوی مطرح بود و تنها ممکن است در ترجمه نقصانی رخ‌داده باشد که این امر در رسانه‌ها سروصدای زیادی به پا کرد چراکه وزارتخانه اجازه واردات کیوی را نمی‌دهد.4

در ادامه مبحث واردات، موضوع صادرات و ارزآوری در کشور مطرح می‌شود. تولید و توسعه صادرات بسیار ارزشمند است؛ حتی تولید مقداری اندک، از ابتدا تا انتهای کار اشتغال‌زایی و نیز ارزآوری را به دنبال دارد. اما در سال جاری خبر از ممنوعیت صادرات کیوی در کشور اعلام شد. اکبر آهنگران، دبیر کل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور، ممنوعیت صادرات کیوی را جلوگیری از صدور میوه نارس و پیامدهای منفی آن بر بازار صادراتی ایران دانست.

وی اظهار داشت: معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی به دلیل مسائل فنی برداشت، صادرات میوه کیوی زودهنگام (زودتر از موعد مقرر) را که توسط برخی صادرکنندگان انجام می‌شد، با ابلاغ بخشنامه‌ای به دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی تا ابتدای آبان ماه امسال ممنوع کرد.

وی معتقد است این معاونت بر این باور است که برداشت کال این میوه باعث کاهش آب، قند و کیفیت لازم این محصول می‌شود که می‌تواند موجب بدنامی محصول کیوی ایران در بازارهای صادراتی شود که در این صورت این بازارها از دست می‌رود؛ بنابراین باید صادرکنندگان با دقت لازم و در زمان مقرر این محصول را به کشورهای هدف صادر کنند.

گمرک صادرات کیوی را ممنوع کرد

به گزارش عصر اقتصاد از گمرک ایران، ممنوعیت موقت صادرات کیوی باهدف جلوگیری از عرضه محصول غیراستاندارد کیفی به‌ویژه حد مطلوب قند کیوی در بازارهای هدف، به کلیه گمرکات سراسر کشور ابلاغ شد.

بر اساس تصمیمات جلسه میز ملی صادرات مرکبات و کیوی در استان مازندران مقرر شد؛ صادرات ارقام مختلف کیوی از تاریخ 31 شهریورماه سال جاری لغایت 15 مهرماه سال جاری از تمامی گمرکات خروجی کشور ممنوع باشد.

در این ابلاغیه آمده است:

باهدف جلوگیری از عرضه محصول غیراستاندارد کیفی به‌ویژه حد مطلوب قند کیوی (حداقل بریکس 2.6) در بازارهای هدف، صادرات ارقام مختلف کیوی از تاریخ 31 شهریورماه سال جاری لغایت 15 مهرماه سال جاری از تمامی گمرکات خروجی کشور ممنوع شده است.

در ضمن از سال آینده به بعد همه‌ساله صادرات کیوی از تاریخ 15 تیرماه تا 15 مهرماه از گمرکات اجرایی کشور به دلایل ذکرشده ممنوع خواهد بود.

معضلی به نام «صادرات کیوی کال”

همچنین در ادامه، شاهد صادرات این محصول زودتر از موعد و به‌صورت نرسیده هستیم؛ درحالی‌که به گفته معاون وزیر کشاورزی، این وزارتخانه با صادرات محصول نرسیده ممنوع است.

به گزارش عصر اقتصاد، بر اساس آمار رسمی منتشرشده وزارت جهاد کشاورزی در سال گذشته بیش از ۱۱۳ هزار ۹۶۴ تن کیوی به ارزشی بالغ‌بر ۶۲ میلیون و ۲۷۶ هزار دلار به کشورهای مختلف صادرشده است اما این محصول به‌صورت طبیعی از نیمه مهرماه برداشتش آغاز می‌شود که البته شاید چند روزی شرایط اقلیمی آن را عقب‌تر یا جلوتر بیندازد.

این در حالی است که خبر می‌رسد کیوی ایران در شهریورماه به‌صورت نرسیده و کال چیده و صادرشده است که این مسئله به بازار، کیفیت و برند کیوی ایرانی آسیب می‌رساند. البته آخرین آمار منتشرشده از سوی وزارت جهاد کشاورزی نشان می‌دهد که طی چهار ماه نخست امسال بیش از ۲۸ هزار و ۴۲۸ تن کیوی به ارزش بالغ‌بر ۱۵ میلیون و ۷۵۳ هزار دلار صادرشده است که البته این میزان مربوط به محصول سال گذشته بوده که با انبارداری و نگهداری در این ماه‌ها صادرشده است؛ اما اینکه محصول نرسیده را به هوس سود بیشتر و سودجویی مقطعی به بازارهای جهانی بفرستیم و کیوی ایرانی را در نظر مشتریان خارجی بد جلوه دهیم، تنها حاصلش ماندن کیوی روی دست باغداران به دلیل از بین رفتن بازار صادراتی آن است.

گمرک به نامه وزارت کشاورزی اهمیت نداد!

در همین رابطه، محمدعلی طهماسبی، معاون وزیر جهاد کشاورزی، توضیح داد: وزارت جهاد کشاورزی با این مسئله مخالف بوده و مخالفت خود را در قالب بخشنامه‌ای از سوی معاونت توسعه بازرگانی این وزارتخانه به گمرک ارسال کرده‌ایم، اما برخی از گمرک‌ها در این زمینه همکاری نکرده و باعث صادر شدن کیوی نرسیده شده‌اند.

وی بابیان اینکه صادرات کیوی نامرغوب و نرسیده ممنوع است، افزود: بر اساس محاسبات و بررسی‌های انجام‌شده کیوی باید بر اساس بریکس سنجیده شود تا ببینیم برای ارسال به بازارهای صادراتی آمادگی برداشت دارد یا خیر. بریکس یا همان میزان مواد جامد محلول است که برای کیوی ۶.۲ درصد در نظر گرفته‌شده است اما برای رسیدن به این میزان بیشتر از یک ماه دیگر باید به محصول زمان داد تا به کیفیت مطلوب برسد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد که نباید کیوی یا هر محصول دیگر در بخش کشاورزی و باغبانی زودتر از موعد رسیدن به فصل برداشت، صادر شود، چراکه کیفیت پایین آن سبب می‌شود بازار آن محصول در میان مشتریان خارجی به هم بخورد و نتوانیم در آینده انتظاری که از ارزآوری این محصول داریم را به دست آوریم.

 

خواندن 238 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395