شنبه, 07 مهر 1397 ساعت 09:04

ویزای رایگان ترانزیتی اجرا می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

عصر اقتصاد: معاون رئیس‌جمهور از طراحی روادید رایگان ایران با اعتبار ۷۲ ساعت برای گردشگران ترانزیتی با همکاری وزارت امور خارجه خبر داد و گفت: برای لغو روادید گروهی از چین با وزارت خارجه مکاتبه شده است. همچنین در نظر داریم تا روادید رایگان ۷۲ ساعته برای مسافران فرودگاه امام صادر شود.

به گزارش عصراقتصاد، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در همایش سراسری سرمایه‌گذاران و هتلداران که همزمان با فرا رسیدن روز جهانی جهانگردی در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد،گفت: چهل‌وهشتمین سال تصویب و نام‌گذاری 27 سپتامبر به‌عنوان روز جهانی گردشگری و سی‌وهشتمین سال گرامیداشت بین‌المللی این روز را در حالی گرامی می‌داریم که بر اساس آمار 2017 سازمان جهانی گردشگری شمار گردشگران بین‌المللی با رشد بالای ۷درصدی به رقم بی‌سابقه یک‌میلیارد و 323میلیون نفر و درآمد حاصل از این صنعت فرابخشی به بیش از 1.23 تریلیون دلار رسیده است. در این میان یکی از موفق‌ترین مناطق جهان در جذب گردشگران ورودی، آسیاست که 323میلیون گردشگر را به خود جذب کرده است.

وی تصریح کرد: نمودار گردشگری جهانی از سال ۱۹۵۰ تا چشم‌اندازِ ۲۰۳۰ نشان از رشد چشمگیر این صنعت بزرگ دارد. در سال ۱۹۵۰ شمار گردشگران بین‌المللی تنها به ۲۵میلیون نفر می‌رسید، درحالی‌که این رقم به بالغ‌بر 1.3 میلیارد نفر رسیده و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ با 500 میلیون نفر گردشگر بیشتر، به 1.8 میلیارد نفر برسد.

مونسان با اشاره به طرح‌های در دست رسیدگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: استفاده از ظرفیت ارز دیجیتال که طی مکاتبه با بانک مرکزی در حال انجام است، اجرای طرح تعطیلات زمستانی که در صورت نبود محدودیت از امسال به اجرا گذاشته خواهد شد، لغو روادید گروهی برای چینی‌ها که مکاتبات آن با وزارت خارجه در حال انجام است، از جمله طرح‌های در حال پیگیری به شمار می‌آید.

معاون رئیس‌جمهور از افزایش لغو روادید با کشورهای هدف خبر داد و اظهار کرد: این طرح با همکاری وزارت خارجه انجام خواهد شد که در نخستین فاز به صورت یک‌طرفه با عمان اجراء شده است. قطعا با لغو روادید ایران برای عمانی‌ها به تعداد گردشگران سلامت اضافه خواهد شد.

وی همچنین از توافق با بانک گردشگری برای تخصیص ۸۵۰ میلیارد تومان اعتبار با عنوان حمایت از گردشگری خبر داد و گفت: ۷۵۰ میلیارد تومان این اعتبار در قالب کارت‌های سفر در اختیار مردم قرار می‌گیرد که البته قرار نیست در ازای پول نقد به مردم داده شود تا منجر به رشد نقدینگی و هدررفت پول شود. ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر این اعتبار با عنوان وام به دفاتر خدمات گردشگری و هتل‌ها پرداخت خواهد شد.

مونسان با اشاره به اجرای طرح تخفیف مالیاتی برای بخش‌های خدمات گردشگری افزود: طرح تخفیف به گردشگری در قانون مالیات بر ارزش افزوده از مرحله کمیسیون اقتصادی گذر کرده و امیدواریم پس از تصویب به صنعت هتلداری کمک کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یادآور شد: در حال حاضر ۱۲۵ هتل با ستاره بالا در کشور وجود دارد که تاکنون شمار آن‌ها به ۱۵۸ واحد رسیده و تلاش می‌شود تا پایان دولت دوازدهم به ۲۸۰ هتل برسد.

وی درباره دریافت خدمات ارزی در هتل‌ها نیز اظهار کرد: این سازمان با کلیات طرح موافق است چراکه تفاوت ارز، هتل را بسیار بسیار ارزان کرده ولی باید روشی را پیدا کنیم که موجب کاهش تعداد گردشگر نشود. نباید مزیت سفر ارزان را از دست بدهیم.

مونسان سپس به افزایش حجم تبلیغات گردشگری در رادیو و تلویزیون اشاره کرد و افزود: این رسانه بسیاری از تبلیغات مرتبط با گردشگری را رایگان پخش می‌کند. فعالان این حوزه نیز می‌توانند از تخفیف‌هایی که صداوسیما برای محصولات گردشگری قائل شده، استفاده کنند و درصد فروش بدهند.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش به آمار گردشگری ورودی اشاره کرد و گفت: گردشگری ورودی در ایران نیز در یک سال اخیر به‌رغم تمام تهدیدهای بین‌المللی به‌ویژه در ماه‌های اخیر، رشد مطلوبی را تجربه کرد. در پنج ماهه نخست امسال تعداد گردشگران خارجی که به ایران سفر کرده‌اند، سه میلیون و ۱۴۰ هزار نفر بوده که این تعداد در مدت‌زمان مشابه سال گذشته دو میلیون و ۱۵۹ هزار نفر بوده است که رشدی در حدود ۴۵ درصد را تجربه کرده است.

وی یادآور شد: البته ترکیب گردشگران ورودی در ایران تغییر کرده که به‌واسطه تهدیدات بین‌المللی بوده است. بخش زیادی از این رشد به کشورهای منطقه برمی‌گردد هرچند فرقی نمی‌کند چراکه گردشگر عراقی دیگر سفر صرفاً زیارتی به ایران ندارد. این رشد در گردشگران و اتباع ترکیه، جمهوری آذربایجان و حتی روسیه نیز تجربه شده است.

مونسان گفت: این آمارها حتما مربوط به خارجی‌هایی است که به کشورمان سفر کرده‌اند. همان‌طور که وقتی می‌خواهند ما را تحت فشار قرار دهند هر کسی که از کشور خارج شده است را با عنوان گردشگر خانگی معرفی می‌کنند و می‌گویند ۱۰ میلیون نفر از ایران خارج شده‌اند.

وی بار دیگر تاکید کرد: گردشگری ورودی در این مدت رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. عراقی‌هایی که از مرز اروند گذر می‌کنند و به آبادان و خرمشهر وارد می‌شوند به عنوان گردشگر ورودی محاسبه نشده‌اند چون بدون ویزا می‌آیند.

وی ادامه داد: برای رشد گردشگری لازم است زیرساخت‌های بیشتری ایجاد و تبلیغات گسترده‌تری انجام شود. اگرچه در این حوزه به لحاظ بودجه‌ای در مضیقه هستیم و اعتبارات موجود کفاف نمی‌دهد اما اندک کارهایی که شده از جمله حضور در نمایشگاه‌های خارجی با توجه به هزینه‌های ارزی که بسیار تحت تاثیر قرار داده، همچنان حفظ شده و هیچ یک از این برنامه‌ها حذف نشده است.

صنعت گردشگری فرابخشی است اما در برخی سازمانها نگاه افراد سازمانی است

جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران ایران نیز در این مراسم، گفت: افزایش انسجام فعالان گردشگری به ویژه در حوزه هتلداری، بررسی چالش های و افزایش کیفیت خدمات از اهداف برگزاری این همایش است.

وی ادامه داد: امیدواریم به بهانه روز جهانی گردشگری و تبیین صحیح مشکلات صنعت گردشگری کشور به ویژه در شرایط حساس از سوی نخبگان علمی شاهد بازتدبیر نظام توسعه ملی برای رفع چالش‌های صنعت گردشگری باشیم، تا کشور بتواند از مزایای این صنعت بهره مند شوند.

حمزه‌زاده گفت: امروز صنعت هتلداری کشور با چالش‌های زیادی مواجه است و لازم است همه دستگاه‌ها برای چاره جویی این دغدغه‌ها بنیان مستحکمی را پایه ریزی کنند.

رئیس جامعه هتلداران ایران اضافه کرد: متاسفانه بسیاری از هتلها در کشور مجبور به تعدیل نیروهای خود هستند چراکه هزینه‌ها بسیار افزایش یافته است و این موضوع در روند کاری هتلها مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است.

وی اظهار کرد: صنعت گردشگری فرابخشی است اما متاسفانه در برخی سازمانها نگاه افراد نگاه سازمانی است و این موضوع معضلات بسیار زیادی را برای صنعت گردشگری و جامعه هتلداران به وجود آورده است.

حمزه‌زاده ادامه داد: جامعه هتلداران آماده همکاری با دستگاه‌های مرتبط برای دفع مشکلات و موانع است، ما نیازمند تعریف بسته حمایتی از سوی دولت هستیم که خوشبختانه مقدمات این کار در نشست با رئیس سازمان فراهم شد و امیدواریم این بسته در هیئت دولت مصوب شود، معافیت 100 درصد مالیاتی برای دوره مشخص، استمحال وام دریافتی بدون در نظر گرفتن جرایم، کاهش هزینه های حامل های انرژی، واگذاری تصدی امور به جامعه هتلداران و فعالان گردشگری و دریافت نرخ ارزی از گردشگران خارجی از جمله مواردی است که باید در این بسته حمایتی قرار گیرد.

وی ادامه داد: مهمانسراهای دولتی، خانه مسافرها و مراکز اقامتی غیرمجاز از دیگر مشکلات جامعه هتلداران است، ما انتظار داریم طبق مصوبه دولت مراکز دولتی از راه اندازی مراکز اقامتی خودداری کنند، این موضوع مختل نظام هتلداری کشور است.»

رئیس جامعه هتلداران ایران اضافه کرد: سامان‌دهی خانه‌های مسافر خواسته جامعه هتلداران است، چراکه در تمام دنیا اینگونه اماکن با نظارت و تحت قوانین خاصی فعالیت می‌کنند، سامان‌دهی نظام آماری از دیگر خواسته های جامعه هتلداران است چراکه نبود این جامعه آماری برنامه‌ریزی و سیاست گذاری در این حوزه را مختل می‌کند.

حمزه‌زاده افزود: فعال‌سازی شورای عالی میراث فرهنگی با حضور بخش خصوصی از دیگر خواسته‌های جامعه هتلداران است، بازنگری و تدوین برنامه جامع گردشگری مهمترین خواسته ما فعالان این حوزه است.

گردشگری می تواند در عبور از بحران اقتصادی موثر باشد

همچنین حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری با حضور در این همایش، گفت: امنیت یکی از مهمترین زیرساخت‌های گردشگری است که به واسطه تلاش و فداکاری نیروهای نظامی و انتظامی این مهم در کشور ما محقق شده است.

وی تصریح کرد: جهان در حال تغییر است و تحولات جهانی با سرعت اتفاق می‌افتد، تکنولوژی زندگی مردم را در دنیا تحت تاثیر قرار داده است این تحولات بر سبک زندگی مردم تاثیر عمیقی دارد.

امیری اضافه کرد: اوقات فراغت حاصل از زندگی تکنولوژی باید به نحوی پر شود، سفر و گردش یکی از بخش‌های مهم زندگی مردم است، امروز را با توجه به تحولاتی که در گردشگری دنیا اتفاق افتاده است می توان عصر گردشگری نامید.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری افزود: گردشگری پیام صلح و آشتی و ارتقای معیشت را به همراه دارد، گردشگری از مهمترین راهبردها برای توسعه کشورها است و هتلداری نقطه آغاز این صنعت است، امروز در دنیا به موازات رواج سفر و گردشگری نیاز به توجه به زیرساخت‌های صنعت گردشگری از ضرورت‌هاست.

وی اظهار کرد: هتل و مراکز اقامتی از مهمترین نیازهای صنعت گردشگری است، توجه به هتلداری و ارتقای سطح هتلداری و ایجاد استانداردهای لازم در این حوزه موضوع مهم در صنعت گردشگری است.

امیری افزود: کشور ما از جاذبه‌های گردشگری فراوانی برخوردار است،  ایران از لحاظ آثار فرهنگی و تاریخی رتبه 10 در دنیا و از نظر میراث طبیعی جزو 5 کشور اول دنیا است اما توسعه صنعت گردشگری در کشورمان با چالش‌هایی مواجه است، اگر با نگاه هوشمندانه به این صنعت نگاه کنیم می‌توانیم از این مشکلات عبور کنیم.

معاون پارلمانی رئیس ‌جمهوری تصریح کرد: صنعت گردشگری در شرایط امروز کشور میتواند در عبور از بحران اقتصادی، ایجاد اشتغال و درآمد مهم و موثر باشد، ریاست سازمان میراث‌فرهنگی در حل مشکلات این صنعت تلاش‌های بسیاری انجام داده‌اند و پیگیری‌های لازم را در دولت دارند.

وی افزود: یکی از موضوعاتی که رئیس‌جمهوری توجه ویژه دارند حل مشکلات و موانع حوزه گردشگری و هتلداران است، رقابت سالم، بالا بردن استانداردها و جذب گردشگر در این حوزه اهمیت بسیار زیادی دارد، جایگاه گردشگری در سند 1404 دولت باید در جهت تحقق آن اقدام کند بخش قابل توجهی از دستیابی به این جایگاه نیازمند نوآوری و تلاش بخش خصوصی دارد.

امیری ادامه داد: دولت تدبیر و امید یکی از مهمترین عوامل توسعه کشور را توسعه گردشگری قرار داده است و امیدواریم با کمک بخش خصوصی به این مهم دست پیدا کنیم.

در پایان همایش سراسری سرمایه‌گذاران و هتلداران، از تعدادی از پیشکسوتان عرصه هتلداری در حضور معاون پارلمانی رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تجلیل شد. همچنین تمبر این همایش با حضور نمایندگان پست مهر شد.

این مراسم با حضور علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران، چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و جامعه هتلداران سراسر کشور برگزار شد.

خواندن 259 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395