شنبه, 07 مهر 1397 ساعت 10:32

اطلاعات تکميلي

  • مدیر عامل شرکت داروسازی دکتر عبیدی درگفت وگو با عصراقتصاد خبرداد

تولید داروهای جدید درکشور طی دو هفته آینده

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: سلامت و بهداشت یکی از اساسی ترین نیازهای هر کشوری محسوب می شود که در این میان نقش حیاتی  دارو به دلیل عملکرد آن در خدمات سلامت انکار ناپذیر است .

نظام دارویی کشور یعنی فرآیند تولید، واردات، توزیع، ارائه دارو به مصرف کننده و در نهایت مصرف دارو توسط بیمار، از مهمترین زنجیره های حفظ سلامت آحاد جامعه است که هدف نهایی از این نظام حفظ و ارتقای سلامت  مردم است.

این در حالی است که بخش دارویی یکی از زیرمجموعه‌های کلیدی نظام سلامت است ومردم  در سال‌های اخیر در حوزه دارو با مشکلاتی روبه رو بودند. مشکلاتی که بخشی از آن ریشه در چالش‌های قدیمی نظام سلامت و برخی به دلیل محدود شدن روابط سیاسی ، تحریم‌های بین‌المللی و سخت‌تر شدن نقل و انتقال پول در سال‌های گذشته صورت گرفته است .تمامی داروها در کشور تولید می شود و متخصصان ایرانی دانش و علم تولید داروها را دارند .

بنابراین نقش داروسازان در طول تاریخ، در تداوم نسل بشر و کاهش آلام او بر کسی پوشیده نیست. داروسازان با کار در داروخانه‌ها به‌عنوان ویترین جامعه پزشکی، در دسترس‌ترین قشر جامعه پزشکی هستند که مردم بدون هیچ واسطه‌ای می‌توانند در هر زمان از مشاوره و خدمات حرفه‌ای آنها بهره‌مند شوند.

امسال نیز چهارمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما ( دارو و صنایع وابسته ) همزمان با سومین نمایشگاه کتب علوم پزشکی ، دارویی ، دومین نمایشگاه رسانه های سلامت محور و هفتمین همایش طلای سبز  به مدت سه روز در مصلای تهران برگزار شده  که درحاشیه این نمایشگاه خبرنگار ما با "سید امیر رضویان " مدیر عامل شرکت داروسازی دکتر عبیدی در خصوص مسائل پیرامون صنعت دارو به گفت وگو پرداخته که در ادامه می خوانید .

"سید امیر رضویان " مدیر عامل شرکت داروسازی دکتر عبیدی گفت : این شرکت در سال 1325 توسط دکتر غلامعلی به عنوان اولین شرکت داروسازی در ایران تاسیس شده است .

وی در خصوص دستاوردهای این شرکت، افزود : داروسازی دکتر عبیدی در حدود 130 قلم دارو در زمینه دیابت ، فشار خون ، گوارش ، اعصاب و بخش وسیعی از داروهای سرماخوردگی وضد درد فعالیت می کند .

عرضه سالانه 20 محصول جدید به بازار

رضویان با اشاره به فعالیت های شرکت در راستای حمایت از کالای ایرانی، ادامه داد : طی شش سال گذشته داروسازی دکتر عبیدی تلاش کرده تا داروهای جدید دنیا را در داخل کشور تولید کند . بنابراین در راستای حمایت از کالای ایرانی و رضایتمندی مردم سالانه 20 محصول جدید وارد بازار دارویی کشور شده است .

ورود داروهای جدید شرکت به بازار

به گفته وی ، طی دو هفته آینده داروهای جدیدی در زمینه دیابت و حساسیت توسط داروسازی دکتر عبیدی وارد بازار دارویی کشور خواهد شد.

رضایتمندی 70 درصدی پزشکان از محصولات شرکت

مدیر عامل شرکت داروسازی دکتر عبیدی در خصوص میزان رضایتمندی از عملکرد شرکت ، خاطر نشان کرد : طبق نظر سنجی های به عمل آمده  ، حدود 70 درصد پزشکان از محصولات ما رضایتمندی داشته اند.

داروسازی دکتر عبیدی،  هلدینگ نیست

رضویان با بیان اینکه شرکت داروسازی دکتر عبیدی هلدینگ نبوده و یک شرکت خانوادگی خصوصی است ، تصریح کرد: گسترش وتوسعه داروسازی برنامه اصلی ما در شرکت بوده که به دلیل تکمیل ظرفیت درتولید به دنبال خرید دستگاه های جدید هستیم.

ضرورت افزایش 50 درصدی ظرفیت ها در حوزه دارو

به گفته وی ، باید با افزایش 50 درصدی ظرفیت ها ، بتوانیم تا 5 سال آینده تولیدات شرکت را افزایش دهیم .

مدیر عامل شرکت داروسازی دکتر عبیدی در خصوص دستاوردهای نمایشگاه ایران فارما ، گفت : نمایشگاه هایی مانند ایران فارما (دارو وصنایع وابسته )بیشتر نشان دهنده توانایی های صنعت بوده وباید به سراغ مخاطبان برود. سالهای گذشته مخاطبان این نمایشگاه اهالی صنعت بودند که خوشبختانه امسال استقبال مردم عادی بیشتر شده است .

وی افزود : پزشکان باید با شرکت در این نمایشگاه ها به این اطمینان برسد که داروهای تجویز شده توسط آنها کاملا قابل رقابت با داروهای خارجی است .

تولید 97 درصد دارو درکشور

رضویان در خصوص خودکفایی ایران در تولید دارو بیان داشت : تولید 97 درصد میزان دارو در داخل و 3 درصد وارداتی است که این سه درصد یا به دلیل عدم تکنولوژی درکشور ویا مرقون به صرفه نبودن آن  است .

به گفته وی، خودکفایی کامل در تولید دارو به معنای صد درصد وجود ندارد و60 درصد مواد اولیه از خارج تامین می شود. ماده اولیه در ایران به دلیل عدم رقابتی بودن مقرون به صرفه نیست .

مدیر عامل شرکت داروسازی دکتر عبیدی درخصوص تاثیر تحریم ها بر صنعت دارو ، اظهار داشت : در حال حاضر تحریم ها هنوز اجرایی نشده است  ، اما قطعا درصورت اجرا تاثیراتی بر بازار دارو خواهد گذاشت . به گفته وی ، 90 درصد ارز مورد نیاز دارو تخصیص قرار دارد .

دارو و مواد اولیه نیازمند یک میلیارد و پانصد میلیون دلار ارز است

رضویان با اشاره به ارز مورد نیاز حوزه دارو ، بیان داشت : در حوزه دارو و مواد اولیه نیازمند یک میلیارد و پانصد میلیون دلار ارز بوده که در مرحله تخصیص است  .

  مدیر عامل شرکت داروسازی دکتر عبیدی در خصوص عملکرد وزارت بهداشت، گفت : این سازمان یک نهاد نظارتی در حوزه دارو است که در این راستا نمره قبولی را کسب کرده است . در برخی حوزه ها مانند قیمت گذاری دارو از حوزه سازمان غذا و دارو خارج شده و این  به صلاح کشور نیست.

بدهی بیمه ها صنعت داروسازی را با مشکل روبه روکرده است

وی با اشاره به معضل نقدینگی گفت : بدهی بیمه ها به بیمارستان ها و مراکز دولتی به صنعت داروسازی لطمه زده است و وزارت بهداشت و سازمان غذا ودارو می تواند به عنوان واسطه به برگشت نقدینگی کمک کنند.

تک نرخی شدن یکباره ارز عامل کمبود دارو درکشور

رضویان در خصوص کمبود دارو درکشور، افزود : در این خصوص اطلاع خاصی نداشته ، اما یکی از عوامل در صورت کمبود دارو، یکباره تک نرخی شدن نرخ ارز است که منجر به معطلی ثبت سفارش شرکت ها برای تخصیص ارز شده و سیستم گردش دارو با مشکلاتی مواجه شده است  . بنابراین باید گفت عامل کمبود دارو درکشور ، سازمان غذا ودارو نیست .

تخصیص ارز دارو توسط وزیر بهداشت نیست

  مدیر عامل شرکت داروسازی دکتر عبیدی در پاسخ به این سوال که وزیر بهداشت تمامی ارز را به تجهیزات پزشکی اختصاص می دهد ، عنوان کرد : تخصیص ارز به وزیر بهداشت ارتباطی نداشته است . به عنوان مثال ؛ تولید کنندگان باید ارز مورد نیاز خود را  برای تهیه مواد اولیه از بانک عامل دریافت کنند و شخص وزیر بهداشت تعیین نمی کند که به چه کسی ارز دهید.

شایان ذکر است که چشم انداز شرکت داروسازی دکتر عبیدی،  کسب برتری در تولید محصولات با کیفیت برتر است و  مأموریت سازمانی شرکت شامل   نواوری در تولید داروهای با دسترسی مناسب برای کلیه اقشار جامعه ،  افزایش سطح آگاهی جامعه در عرصه سلامت و   بکارگیری نیروی انسانی متعهد و نوآور است .

​​افتخارات و دستاوردهای شرکت داروسازی دکتر عبیدی شامل ،​ گواهی بین المللی مدیریت یکپارچه ، دریافت تندیس سیب زرین، تندیس جایزه ملی مدیریت مالی ایران است .

 

 

خواندن 301 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395