یکشنبه, 08 مهر 1397 ساعت 09:47

اطلاعات تکميلي

  • کارشناسان در گفت وگو با عصراقتصاد تشریح کردند

وضعیت بازار دارو در شرایط تحریمی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصر اقتصاد: صنعت داروی ایران از راهبردی‏ترین صنایع کشور بوده که در گسترش توانمندی‎ قابلیت‏ها در این حوزه و خودکفایی در زنجیره ارزش توانسته موقعیت و جایگاه کشور را در منطقه و در سطح مجامع بین‌المللی ارتقا بخشد.

صنعت داروسازی کشور در سال گذشته با فراز و نشیب هایی همراه بود که باعث شد تولید کنندگان داخلی سال ۹۶ را، بحرانی ترین سال به لحاظ تامین منابع مالی صنعت دارو در ایران بدانند.

صنعت داروسازی ایران با در اختیار داشتن بیش از ۹۶ درصد از سهم داروی مصرفی کشور وضعیت مطلوبی ندارد و با مشکلات عدیده ای مواجه است. این در حالی است که سال ۹۷ به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده و انتظار می رود، داروی ایرانی بیش از پیش مورد حمایت مسئولان امر در نظام سلامت قرار گیرد.

از این رو برای اینکه بتوانیم از کالای ایرانی در حوزه سلامت حمایت کنیم در گام اول مسئولان مربوطه باید از پتانسیل‌های موجود در کشور بهره ببرند و مانع از افزایش واردات داروهایی شوند که در داخل تولید می‌شود، چرا که بهره‌مندی از تولیدات داخلی هم به رونق اقتصادی شرکت‌های دارویی و هم اشتغال زایی منتهی خواهد شد و در عین حال، انتظار داریم حمایت از صنعت دارو افزایش یابد.

امسال نیز چهارمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما ( دارو و صنایع وابسته ) همزمان با سومین نمایشگاه کتب علوم پزشکی ، دارویی ، دومین نمایشگاه رسانه های سلامت محور و هفتمین همایش طلای سبز  به مدت سه روز در مصلای تهران برگزار شد که درحاشیه این نمایشگاه خبرنگار ما با "محمد حسین زیرک ساز"مدیر سرمایه گذاری توسعه وکسب وکار گروه سرمایه گذاری البرز و "سعید صنعتی "مدیر عامل شرکت شیشه دارویی رازی در خصوص مسائل پیرامون صنعت دارو به گفت وگو پرداخته که در ادامه می خوانید .

"محمد حسین زیرک ساز"مدیر سرمایه گذاری توسعه وکسب وکار گروه سرمایه گذاری البرز گفت : مجموعه گروه دارویی برکت در دو بخش فعالیت می کند .دسته اول شامل شرکت هایی در قالب سرمایه گذاری البرز در تولید مواد اولیه و تولیدات دارویی( شامل داروسازی تولید دارویی ، ایران دارو ، سبحان دارو ،  سبحان انکولوژی و البرز دارو است )ویک شرکت واردکننده که بزرگترین و قوی ترین بازوی وارداتی وزارت بهداشت درکل بازار دارو است . گروه دوم شامل شرکت های نوپا بوده که به تازگی با خروج از قالب پروژه تبدیل به شرکت شده اند.

صادرات محصولات شرکت به سایر کشورها در دستورکار

وی افزود : علاوه بر تولید و واردات دارو توسط این شرکت ، فروش محصولات شرکت در بازار داخل و صادرات به سایر کشورها در دستورکار است .

به گفته زیرک ساز ، این شرکت صادرات به عراق ، سوریه ، افغانستان و چند کشور دیگر را پوشش می دهد.

تاکید بر تامین مواد اولیه در دستورکار

مدیر سرمایه گذاری توسعه وکسب وکار گروه سرمایه گذاری البرز تصریح کرد : این شرکت با تمرکز بر تولید ، بر تامین مواد اولیه تاکید و سعی کرده تا  قسمت های قابل توجهی از نیاز به مواد واسط را در داخل کشور تامین کند.

تحریم های بین المللی  قطعا بر صنعت دارو تاثیرگذار است

وی در خصوص تاثیر تحریم ها بر صنعت دارو ، خاطر نشان کرد : اعمال تحریم های بین المللی  قطعا بر صنعت دارویی کشور تاثیرگذار خواهد بود . مواردی مانند بسته بندی ، مقوا و فویل به دلیل اینکه شامل حمایت های ارزی نمی شوند، قطعا در قیمت تمام شده تحت تاثیر تحریم های بین المللی قرار خواهند گرفت .

برگزاری نمایشگاه های بین المللی یک فرصت است

زیرک ساز با اشاره به برگزاری نمایشگاه ایران فارما و تاثیر آن بر صنعت دارو ، بیان داشت : برگزاری نمایشگاه بین المللی ایران فارما در داخل کشور موجب  شده تا با کشورهای دیگر در خصوص فرصت های صادراتی بدون واسطه در ارتباط باشیم..

به گفته وی ، باید با تفکیک نمایشگاه ها ، تعدد و تخصصی تر شدن آنها ، شرایط ارتباط با مشتریان بین المللی آسان تر شود.

شرکت شیشه دارویی رازی اولین تولید کننده شیشه دارویی در ایران

همچنین در ادامه این نمایشگاه "سعید صنعتی "مدیر عامل شرکت شیشه دارویی رازی گفت : در سال 72این شرکت به عنوان اولین تولید کننده شیشه دارویی در ایران راه اندازی شده است و به صورت اختصاصی شیشه دارو برای مصرف شرکت های داروسازی تولید می کند.

رضایتمندی 90 درصدی مشتریان از شرکت شیشه دارویی رازی

وی در خصوص میزان رضایتمندی مشتریان از شرکت، افزود : شیشه دارویی رازی به دلیل پوشش کیفی وکمی کل بازار ایران از رضایتمندی 90 درصدی مشتریان برخوردار است .

تحریم های بین المللی تاثیری بر بازار شیشه ندارد

صنعتی ادامه داد : در بسته بندی شیشه دارو به دلیل تولید 100 درصدی در داخل،  در صورت اعمال تحریم های بین المللی با مشکلی روبه رو نخواهیم شد.

به گفته وی ، میزان قیمت  قراردادهای ما با شرکت های داروسازی مانند سال های قبل است  . اما با اعمال تحریم ها  در طولانی مدت در واردات  ماشین آلات از خارج از کشور دچار اختلال شده وبر صادرات طولانی مدت تاثیر گذار است.

مدیر عامل شرکت شیشه دارویی رازی با اشاره به برگزاری نمایشگاه ایران فارما ،گفت : قطعا برگزاری نمایشگاه های بین المللی به نفع صنعت داروسازی بوده ونشان دهنده زنده بودن شرکت های دارویی است و شرکت شیشه دارویی رازی نیز 3 سال متوالی در این نمایشگاه حضور داشته است .

به گفته وی ، امسال بازدید از نمایشگاه ایران فارما نسبت به سال های قبل کمتر وشرکت کننده ها نیز ضعیف تر عمل کرده اند.

ارز آوری دارو ومواد غذایی 5 تا 6 میلیون یورو است

مدیر عامل شرکت شیشه دارویی رازی در خصوص ارز آوری این  شرکت یاد آور شد : ارز آوری دارو ومواد غذایی 5 تا 6 میلیون یورو است و تلاش کرده تا به بالای 10 میلیون یورو برسانیم. شایان ذکر است که صادرات ما به عراق ، ترکیه و افغانستان است .

 

 

خواندن 613 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395