دوشنبه, 09 مهر 1397 ساعت 11:23

اطلاعات تکميلي

  • ترس شالی‌کاران از گران شدن محصول و دپوی آن باعث شد؛

آفت در انتظار برنج شمال

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: گرانی اغلب محصولات و کالاها در بازارهای کشور این روزها به معضلی برای دولت، تولیدکننده، توزیع‌کننده و مصرف‌کننده تبدیل‌شده است. راهکارهای دولت نیز در این زمینه نتوانسته آرامش خاطر را برای هیچ‌یک از این گروه‌ها فراهم کند.

کاهش عرضه انواع برنج در فروشگاه‌ها و خرده‌فروشی‌ها موضوعی است که خبرنگار عصر اقتصاد به بررسی عوامل آن پرداخت.

با آغاز فصل کشت برنج در شهرهای شمالی دلالان برنج و صادرکنندگان به طمع دریافت سود بیشتر پیش از فصل برداشت اغلب محصولات را به قیمت پایین خریداری کردند. از سوی دیگر شائبه فشارهای ناشی از تحریم‌ها قیمت محصولات کشاورزی در بازارها به‌شدت افزایش داد. به‌طوری‌که حتی قیمت خرید تضمینی برنج توسط دولت نیز نتوانست آسیب‌های روانی گرانی برنج را کاهش دهد. تولید برنج در ایران هرساله به بیش از سه میلیون تن شلتوک و حدود دو ‪ میلیون تن برنج سفید می‌رسد و در این میان استان‌های گیلان، مازندران و گلستان مهم‌ترین قطب‌های تولید برنج کشور محسوب می‌شوند و 42.2 درصد برنج کشور در استان مازندران تولید می‌شود.

مازندران بیش از ۲۴۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و قطب مهم تولید برنج در کشور محسوب می‌شود. این استان با داشتن ۳۸ درصد سطح زیر کشت و ۴۲ درصد تولید برنج کشور، تأمین‌کننده اصلی برنج کشور است و هرسال حدود ۱.۴ میلیون تن شلتوک در مازندران تولید می‌شود

امسال اما به دلیل موج گرانی شدید در اغلب بازارها بخصوص برخی محصولات کشاورزی شاهد پدیده عجیبی در احتکار برنج در زمین‌های شالیزار هستیم. گزارش‌های میدانی خبرنگار عصر اقتصاد حاکی از آن است اغلب توزیع‌کنندگان و عمده‌فروشان برنج از عدم عرضه محصول از سوی شالی‌کار شکایت دارند.

یکی از بنکداران رشت در گفت‌وگو با خبرنگار عصر اقتصاد عنوان کرد: به دلیل شایعاتی مبنی بر کاهش محصول و احتمال تحریم و گران شدن بیشتر برنج اغلب شالی‌کارها از فروش آن به ما امتناع ورزیده و به‌صورت شخصی در حال انبار کردن محصولات کشت بهاره خود در منازل خود هستند.

وی اظهار کرد: این موضوع علاوه بر آنکه به توزیع برنج به‌صورت مناسب در شهرهای بزرگ لطمه میزند موجب گران‌تر شدن محصول نیز می‌شود.

این توزیع‌کننده برنج در ادامه تأکید کرد: از دیگر آثار منفی این اقدام آسیب خوردن به محصولات کشاورزانی است که با انبار کردن آن قصد حفظ سرمایه‌دارند. چراکه برنج تازه بعد از شالی‌کوبی باید در شرایط خاصی نگهداری و انبار شود اما اغلب شالی‌کارانی که اقدام به دپوی محصول در کلبه‌های چوبی می‌کنند شاید سال آینده با آفاتی که به دلیل رطوبت بالا و تازه بودن محصول مواجه شده و کل محصولات خود را از دست بدهند.

پیگیری‌های خبرنگار عصر اقتصاد از مناطق دیگری مانند قزوین، فارس و لنجان اصفهان نیز مؤید این مطلب بوده و در برخی مناطق با پدیده انبار کردن محصول توسط کشاورز روبرو هستیم.

گفتنی است باوجوداینکه قیمت خرید تضمینی کشت رایج برنج طارم محلی پیش از آغاز برداشت، توسط دولت اعلام شد اما با موج گرانی و کاهش شدید برنج در فروشگاه‌ها و همچنین افزایش تقاضا توسط مردم این موضوع نتوانست اطمینان خاطر شالی‌کاران را فراهم کند. قیمت بهترین رقم برنج شمال یعنی طارم محلی و هاشمی در حال حاضر در شالی‌کوبی‌های استان مازندران به‌طور متوسط هر کیلوگرم 103 تا 107 هزار ریال است که هفت تا 10 هزار ریال از قیمت خرید تضمینی اعلامی دولت بیشتر است.

اگرچه دولت از سال 93 با ممنوع کردن واردات برنج در فصل برداشت محصول داخلی، گام مهمی را برای ایجاد تعادل در بازار برداشت تا دلالان با همدستی واردکنندگان، بازار برنج را هم‌زمان با برداشت محصول داخلی اشباع نکنند.

قیمت برنج مازندران تا سال 93 و پیش از اجرای سیاست ممنوع کردن واردات در فصل برداشت و عدم خرید توافقی و یا تضمین ارقام محلی، همواره در اوج برداشت شالیزارها به پایین‌ترین حد خود می‌رسید به‌گونه‌ای که در بعضی از سال‌های دهه 80 کشاورزان محصول خود را به قیمت کمتر از هزینه تولید فروختند که تبعات آن فروش ده‌ها هکتار شالیزار و تغییر کاربری آن‌ها بوده است.

در خصوص نیاز به واردات برنج مهدی کریمی تفرشی رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان محصولات غذایی بابیان اینکه کشور ما در حال حاضر در تولید بیشتر محصولات استراتژیک در مسیر خودکفایی قرار دارد، خاطرنشان کرد: سالانه به حدود ۲۰ هزار تن برنج نیاز داریم. تولید داخلی ما درزمینهٔ محصول برنج و چای به میزانی است که نیاز داخل را برطرف می‌کند و ما در زمینه این محصولات تولید خوبی داریم و نیازی به واردات نداریم.

در همین خصوص سیدناصرموسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار عصر اقتصاد درباره واردات بی‌رویه محصولات استراتژیک ازجمله برنج به کشور، گفت: انگیزه تولیدکنندگان برنج و گندم با واردات بی‌رویه به‌طور کامل از بین می‌رود، بنابراین تنها تحریم‌های اقتصادی نیست که اقتصاد کشاورزی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. حتی اگر قیمت واردات برنج برای ما به‌صرفه هم باشد نباید تولید داخلی را فدای واردات کنیم. وی تصریح کرد: ما می‌توانیم با یک برنامه‌ریزی بلندمدت در عرصه کشاورزی خودکفا شویم و این در حالی است که تحریم‌های اقتصادی بر کالاهای همچون برنج و گندم، دام و طیور بدیهی است که اقتصاد ما را وارد چالش کرده، اما همین فشارها منجر شد که ما در صنعت کشاورزی به خودکفایی برسیم.

وی بابیان اینکه سوء مدیریت‌ها موجب می‌شود مانتوانیم با یک برنامه‌ریزی کلان برنج را به کشورهای دیگر صادر کنیم، تصریح کرد: واردات بی‌رویه، برنج ایرانی را بدون مشتری می‌کند و از همین رو کشاورز انگیزه لازم برای تولید این محصول را از دست می‌دهد.

 

 

خواندن 271 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395