سه شنبه, 10 مهر 1397 ساعت 10:04

دروازه عبور زائران و بخش تجاری در مراسم اربعین جدا می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: برخی از مسئولان ایرانی و عراقی نشستی در رابطه با راه‌های تسهیل برگزاری مراسم اربعین در گذرگاه مهران -زرباطیه برگزار کردند.

نشستی تحت عنوان "الحسین یجمعنا" در گذرگاه مرزی مهران- زرباطیه با حضور قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار ایلام و محمد بدر ، دستیار وزیر کشور عراق و سردار مصطفی مرادیان وابسته نظامی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد در رابطه با برگزاری مراسم اربعین برگزار و در رابطه با مسائل و مشکلات برگزاری مراسم اربعین حسینی و راه های حل این مشکلات بحث و تبادل نظر شد.

در این جلسه که نمایندگانی از نهادهای مختلف کشوری و لشگری ایران و عراق و مسوولان محلی استان های ایلام ایران و واسط عراق در آن حضور داشتند، مقامات دو کشور بر حمایت از تصمیمات کمیته هماهنگی اربعین در بغداد به ریاست سپبهد بدر و سردار مرادیان جهت برنامه ریزی و رفع موانع برای هر چه با شکوه تر برگزار شدن مراسم اربعین در سه بعد امنیتی، حمل و نقل و امور رفاهی تاکید کردند.

استاندار ایلام در این نشست با تشریح دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران از همکاری و تلاش بی دریغ طرف عراقی برای برگزاری موفق زیارت میلیونی اربعین درسالهای اخیر قدردانی کرد.

'قاسم سلیمانی دشتکی' استاندار ایلام گفت: هر گونه ورود به عراق از جمله در ایام اربعین باید بر اساس مقررات دو کشور، اخذ ویزای قانونی، به همراه داشتن مدارک هویتی لازم و پرهیز از ورود برخی داروها که ممکن است در عراق بعنوان ماده مخدر شناخته شود، انجام شود.

وی هشدار داد با هر گونه عبور غیر مجاز، بدون ویزا یا ویزای جعلی و نیز حمله مواد مخدر بشدت برخورد خواهد شد.

سلیمانی دشتکی با تشریح اقدامات انجام شده در استان ایلام از جمله آماده سازی زیرساخت ها، جاده ها و راههای منتهی به مرز، تقویت پایانه گمرکی و جداسازی دروازه مربوط به عبور مسافر و زائر با بخش تجاری گفت: هدف ما این است که زائران با آرامش و امنیت کامل عبور کنند و فعالیت های معمول تجاری این گذرگاه نیز ادامه یابد.

استاندار ایلام همچنین بر ضرورت افزایش هماهنگی های امنیتی میان تهران و بغداد برای جلوگیری از هر گونه اقدام احتمالی علیه حرکت میلیونی زائران تاکید کرد.

وی مراقبت و جلوگیری از عبور مواد مخدر، مواد منفجره و کالاهای غیر مجاز از دو طرف را دغدغه مقامات مسوول دو کشور دانست و تاکید کرد که با متخلفان به شدت برخورد خواهد شد.

سلیمانی دشتکی با اشاره به این که از نظر حجم و تعداد زائران عبوری، مرزهای مهران، شیب، شلمچه و فرودگاه نجف شاهد بیشترین تردد در ایام اربعین خواهند بود، گفت: مرز مهران در ایام بازگشت زائران شاهد ترددی بیش از زمان ورود خواهد بود و در این خصوص از جمله موضوع بازگشت برخی زائران غیر ایرانی به کشورشان از طریق ایران که بعضا فاقد ویزای ایران هستند، باید برنامه ریزی، مراقبت و هماهنگی لازم میان دو ایران و عراق انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن تشکر از تلاش چندماهه طرف عراقی برای برگزاری موفق مراسم اربعین هر سال، بر تقویت همکاری ها و روابط میان ایران و عراق بویژه استان های مرزی تاکید کرد.

سردار سرتیپ 'مصطفی مرادیان' وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در بغداد و مسوول ایرانی کمیته هماهنگی اربعین دو کشور نیز در این نشست با قدردانی از همکاری بی دریغ طرف عراقی در جهت هماهنگی هر چه بهتر اقدامات مربوط به زیارت اربعین، ابراز اطمینان کرد که مراسم اربعین امسال بهتر از سال های قبل برگزار خواهد شد.

وی بررسی مشکلات بر سر راه برگزاری هر چه بهتر مراسم اربعین در نقاط مرزی دو کشور، بحث و بررسی کاستی ها و نقاط ضعف سال های قبل به شکل میدانی و چاره جویی فوری و فی المجلس برای آن در قالب کمیته هماهنگی اربعین را گامی در جهت برگزاری موفقیت آمیز مراسم اربعین امسال دانست.

وی با تشریح دغدغه های طرف ایرانی در برگزاری مراسم اربعین همچنین گفت تجهیزات فنی لازم برای جلوگیری از عبور مواد مخدر در گذرگاه های مرزی از جمله در مرز مهران مستقر خواهد شد و با هر گونه تخلف در این زمینه به شدت برخورد می شود.

سپهبد 'محمد بدر' معاون وزیر کشور عراق نیز در این نشست روانسازی روند ورود و خروج و جابجایی و تامین امنیت کامل آنها و نیز تامین امکانات خدماتی و رفاهی بسیار خوب برای زئران امام حسین (ع) را وظیفه و افتخاری برای خود و همه همکاران و مسوولان عراقی دانست.

وی گفت: مراسم زیارت میلیونی اربعین هر چه منظم تر برگزار شود، از سطح موفقیت بیشتری برخوردار خواهد بود و ما تلاش می کنیم با همکاری با برادران ایرانی خود به این هدف دست یابیم.

سپهبد بدر افزود: کمیته هماهنگی اربعین در بغداد میان ایران و عراق با برگزاری جلسات مختلف و شرکت نمایندگان دستگاه های مسوول و مدیران میدانی و همچنین بازدیدهای مکرر از گذرگاه های مرزی تلاش خواهد کرد همه مشکلات و موانع را از سر راه بردارد و بهترین شرایط و خدمت را برای زئران امام حسین (ع) فراهم کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مجازات سنگین ورود هر گونه مواد مخدر به عراق، از زائران خواست قوانین دو کشور در این زمینه و همچنین پرهیز از نداشتن ویزا یا ویزای جعلی را رعایت کنند.

معاون وزیر کشور همچنین از مسوولان و رسانه های ایران خواست اطلاع رسانی و هشدار لازم را در این زمینه به شهروندان بدهند تا بعدا با مشکلاتی مواجه نشوند.

مسئولان ایرانی در این دیدار از کشور عراق به دلیل خدماتی که به زائرین ایرانی می دهند تقدیر و تشکر کردند.

پیش از این نشست شورای راهبردی اربعین حسینی با هدف تسهیل و روان سازی امورات اربعین حسینی و بهره گیری از نقطه نظرات کارشناسی اعضای شورا برگزار شد.

در این نشست "الحسین یجمعنا" به عنوان شعار امسال مراسم حسینی علیه السلام انتخاب شده بود.

گفتنی است قبل از برگزاری این نشست، اعضای کمیته هماهنگی اربعین جلسه ای با حضور مسوولان محلی در قرارگاه کوت برگزار کردند و طی آن آخرین هماهنگی های میدانی در بخش های مختلف انتظامی، امنیتی، راهنمایی و رانندگی و حمل و نقل از جمله تسهیل ورود کامیون های حامل تجهیزات و لوازم موکب ها و تبرعات انجام شد.

 

 

 

خواندن 574 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395