سه شنبه, 10 مهر 1397 ساعت 10:15

یک سالمند به ازای هر ۳ نفر جمعیت ایران تا سال ۲۰۵۰

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: سازمان ملل در سال ۱۹۸۲ شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای تعیین یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد تا اینکه در سال ۱۹۹۰ این شورا اول اکتبر را روز جهانی سالمندان تعیین کرد.

سالمندی دوره ای از زندگی است که از ۶۰ یا ۶۵ سالگی شروع می شود. در تعریف سالمندی نمی توان زمان خاصی را مشخص کرد، بلکه سالمندی را می توانیم با ویژگی های خاصی که فرد در زمانی از زندگی خود پیدا می کند ، بشناسیم.

معمولا سالمندی با کاهش یا افت توانایی های جسمی، فکری، اجتماعی و... شناخته می شود و  برخی از این تغییرات در جسم افراد نمایان می شود.

از نظر اجتماعی هم سالمندان با تحولات زیادی در زندگی روبه رو می شوند. برخی از این رویدادها عبارت است از: بازنشستگی، سپرده شدن به خانه سالمندان به وسیله فرزندان، فوت همسر و... به هر حال مهم ترین مشکلات سالمندان که به نوعی برای اطرافیان هم مشکلاتی ایجاد می کند به خطر افتادن سلامتی و استقلال آن ها و احساس تنهایی و گاهی هم حس بی ارزشی در روابط با دیگران است.

یکی از مشکلات عمده سالمندان پایین بودن در آمد آنهاست که  در میان سالمندان که تنها منبع درآمدشان حقوق بازنشستگی است، بسیار شایع است.

      باتوجه به سالمندی جمعیت ، اتخاذ سیاستهای مناسب تغییرات جمعیتی ازاولویت خاصی برخوردار می باشد . گرامیداشت روزجهانی سالمند(9مهر ماه )  و به تبع آن هفته ملی سالمند (4 تا 10 مهر ماه ) فرصت مناسبی است تا سلامت سالمندان در کانون توجهات مردم، سیاستگزاران ومسئولین قرارگیرد . 

لذا سالمندان امروز همان جوانان دیروز اند ، پس بهتر است به فردای خودمان نیز بیاندیشیم و سالمندان  را تکریم نماییم که تکریم بزرگان مایه برکت در زندگی است.

یک سالمند به ازای هر ۳ نفر جمعیت ایران تا سال ۲۰۵۰

در همین خصوص روزگذشته رئیس انجمن مددکاری کشور با اشاره به افزایش نرخ سالمندی در کشور براساس آخرین سرشماری انجام شده ، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ به ازای هر ۳ نفر یک سالمند در کشور وجود داشته باشد.

به نوشته ایسنا ، سید حسن موسوی چلک با بیان اینکه براساس آمار های سرشماری اخیر نسبت به ۵ سال قبل تعداد سالمندان در کشور رو به افزایش است، اظهار کرد: گفته می‌شود حدود ۸.۵ درصد جمعیت کشور بالای ۶۰ سال سن دارند و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۵۰ با همین نرخ باروری، به ازای هر ۳ نفر ، یک سالمند داشته باشیم درحالی که به نظر می‌رسد جامعه برای ورود جمعیت سالمندان آماده نیست.

وی افزود: مساله سالمندی در ایران با توجه به روند رو به رشد جمعیت آنان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در حال حاضر کاهش نرخ موالید توام با دسترسی بیشتر به خدمات بهداشتی و بهبود تغذیه و در نهایت  بالا رفتن سن امید به زندگی تا ۸۰ سالگی شده است. اما پرسشی که وجود دارد این است که چه قدر سیاست‌گذاری‌های کشور متناسب با این شرایط تغییر کرده است؟

44درصد سالمندان تحت حمایت کمیته امداد زن سرپرست خانوارند

همچنین معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد به مناسبت روز جهانی سالمند از وضعیت مددجویان سالمند تحت حمایت و خدمات این نهاد گزارش داد.

 به نوشته ایسنا،  فاطمه رهبر، معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با اعلام اینکه از حدود سه میلیون مددجو، ۴۶ درصد سالمند هستند گفت: ۴۰ درصد از سالمندان تحت حمایت ساکن شهر هستند.

وی با اشاره به اینکه از یک‌میلیون و ۳۶۷ هزار سالمند تحت حمایت ۶۵ درصد را بانوان تشکیل می‌دهند گفت: ۶۰۱ هزار و ۵۰۰ نفر از زنان سالمند سرپرست خانوار هستند.

کیفیت زندگی سالمندان چندان مورد توجه قرار نگرفته است

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور سالمند است گفت: ۳۰ سال بعد ۳۰ درصد جمعیت کشور سالمند خواهد بود.

سیدمرتضی خاتمی به مناسبت روز جهانی سالمند به خانه ملت گفت؛ افزایش امید به زندگی دستاورد مثبت توسعه بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی در دنیا است، پیامد طبیعی افزایش امید به زندگی، سالخوردگی جمعیت است. تمام کشورهای جهان نیز با این پدیده روبرو هستند و با توجه به این که هر سال امید به زندگی افزایش و مرگ و میر کاهش می‌یابد، روند سالخوردگی جمعیت برگشت پذیر نیست و پیری جمعیت چالشی دائمی در جهان می باشد.

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در پایان اظهار داشت؛ بررسی ها در کشور ایران نشان می دهد که تقریبا حدود 1% از قوانین تصویب شده مملکتی، مربوط به سالمندان می شود دقت در همین سهم ناچیز نشان می دهد که کیفیت زندگی سالمندان چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز سالمند؛

پرداختن به مسائل سالمندان یک امر بین‌بخشی است

همچنین به مناسب روز سالمند وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بدون برنامه ریزی برای حفظ سلامت جمعیت سالخورده، افزایش امید به زندگی به جای یک فرصت به یک تهدید تبدیل خواهد شد.

به نوشته ایلنا،  متن پیام وزیر بهداشت به شرح زیر است:

یکی از شاخص های توسعه درکشور در حوزه نظام سلامت افزایش سن امید به زندگی و بالتبع رشد جمعیت سالمندان است که ماحصل  آن افزایش نیاز به خدمات سلامت از نظر کمی وکیفی می باشد. بدیهی است افراد سالمند نیازمند به مراقبت های سلامت خاص بویژه در حوزه سلامت روان و توانبخشی می باشند بنابراین ضرورت برنامه ریزی برای ارتقای کیفیت زندگی سالمندان بیش از پیش مطرح می شود.

چراکه ما معتقدیم بدون برنامه ریزی برای حفظ سلامت جمعیت سالخورده، افزایش امید به زندگی بجای یک فرصت به یک تهدید تبدیل خواهد شد.

اما نکته مهم این است که پرداختن به مسائل سالمندان یک امر بین بخشی است و می بایست با یک برنامه جامع، تعهد آور و منسجم هماهنگی لازم بین تمامی  دستگاهها، نهادهای دولتی و غیر دولتی و سازمانهای مردم نهاد در جهت افزایش کیفیت زندگی سالمندان صورت گیرد . در همین راستا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی همراه با سایر بخشهای مرتبط اقدام به تدوین سند ملی سالمندان  و تصویب آن در شورای عالی سلامت و امنیت غذا نمود. و امیدواریم با کمک  این سند و با ایجاد هم افزایی و استفاده از ظرفیتهای موجود بتوانیم در آینده شاهد پیشرفتهای قابل ملاحظه ای در خصوص ارائه خدمات به سالمندان باشیم.

امسال ما روز جهانی سالمندان را با تاسی به سرور آزادگان جهان امام حسین (ع) و با الهام از فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تاکید سازمان بهداشت جهانی با شعار ملی "تحکیم حقوق سالمندان" گرامی می داریم و این روز را به همه سالمندان عزیز که نمایندگان کهن سال و نماد تجربه یک نسل هستند و حرمتشان بر همه واجب است، تبریک می گوییم.

 

 

خواندن 410 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395