سه شنبه, 10 مهر 1397 ساعت 11:39

اطلاعات تکميلي

  • عدم یکپارچگی مسئولان در تصمیم گیری باعث شد ؛

توقف صادرات سیب زمینی و از بین رفتن بازارهای سرمایه گذاری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سونیا یزدان پناه

عصر اقتصاد: کمبود عرضه و گرانی محصولات کشاورزی بخصوص گوجه و سیب زمینی که از موارد مصرفی خانوار ایرانی است، این ابهام را به وجود می آورد که دولت قادر به ایجاد تعادل میان تنظیم بازار داخلی و صادرات این محصولات نیست. بنابراین تنها راه را توقف صادرات دانسته که خود موجب از بین رفتن بازارهای هدف و سرمایه گذاری می شود.

برخی خواستار کنترل صادرات شده اند و برخی نیز کاهش تولید را عامل کمبود دانسته اند. طبق آمار رسمی میزان تولید گوجه در سال جاری افزایش داشته و سیب زمینی نیز بدون تغییر مانده اما صادرات رشدی چشمگیر داشته است.

صادرات افزایش پیدا کند محصولات نایاب می شود

حسن صابری رئیس اتحادیه بارفروشان از جمله افرادی است که خواستار متوقف شدن صادرات این محصولات است. وی معتقد است در صورت ادامه روند فعلی صادرات شاهد نایاب شدن این محصول در داخل خواهیم بود.

وی قیمت هرکیلوگرم سیب زمینی را در میدان مرکزی میوه و تره بار بین ۱۷۰۰ تا ۲۳۰۰ تومان و هر کیلوگرم گوجه فرنگی را بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان اعلام کرد و از گران شدن 30 تا 40 درصدی محصولات خبر داد.

قیمت بالا برود صادرات را متوقف می کنیم

در ادامه وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد در صورتی که قیمت بالا برود صادرات را متوقف می کند. عباس کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاورزی ، درباره اینکه صادرات برخی محصولات مانند سیب زمینی باعث افزایش قیمت آنها در بازار شده است، اظهار کرد: اگر نگاهی به قیمت ها بیندازیم متوجه می شویم نرخ این محصول از اسفندماه ۹۲ تا شهریور ماه ، سر مزرعه کیلویی ۶۰۰ تومان از کشاورز  خریداری می شده است؛ اما با افزایش نرخ ارز و رشد درآمد حاصل از صادرات، صادرات این محصول نیز رونق پیدا کرد.

وی درباره اینکه گفته می شود برخی سیب زمینی را در مناطق مرزی به قیمت یک دلار می فروشند، اضافه کرد: ما در مناطق مرزی تولید سیب زمینی نداریم و اگر دولت ببیند که قیمت این محصول بیش از حد در حال افزایش است، مانع از صادرات آن می‌شود.

کاهش تولید عامل افزایش قیمت

در این میان صادر کنندگان افزایش صادرات را عامل گرانی نمی دانند بلکه به کم شدن تولید و تاثیر آن بر قیمت اشاره دارند. سید رضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی  در این باره اظهار داشت :سال گذشته سیب زمینی کاران و گوجه کاران متضرر شدند و تولید این محصول در سالجاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه «صادرات»، دلیل گرانی این محصولات در بازار نیست، گفت: کشت این محصولات بویژه گوجه فرنگی در تابستان امسال کاهش چشمگیری داشته است؛ الان باید وفور گوجه باشد اما این چنین نیست و ما شاهد هستیم قیمت هر قوطی رب ٤ هزارتومانی نیز به  ١٠ هزارتومان رسیده است.

نورانی ادامه داد: برخی کشاورزان به دلیل کم آبی و برخی نیز به دلیل اینکه سال گذشته زیان کردند امسال کشت انجام ندادند.

وی تصریح کرد: دلیل نمی شود هرچه کم شد ما بگوییم دلیل آن صادرات بوده، درست است که قیمت ارز بالا رفته اما هزینه صادرات نیز گران شده است.

محصولات کاهش تولید نداشته است

البته وزارت جهاد کشاورزی کاهش تولید این محصولات را در سالجاری تایید نمی کند، براساس اعلام این وزارتخانه تولید گوجه فرنگی در سالجاری ۹۷ هزارتن افزایش یافته و تولید سیب زمینی نیز تفاوت قابل توجهی نسبت به سال گذشته نداشته است.

حسین اصغری، مدیرکل سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی دراین رابطه اظهار داشت: پیش بینی می شود در سال زراعی جاری ۴ میلیون و ۹۳۱ هزار تن از مزارع سیب زمینی برداشت شود که در مقایسه با سال گذشته ۴ میلیون و ۹۴۰ تن تفاوت قابل ملاحظه ای دیده نمی شود.

وی ادامه داد: در مورد گوجه فرنگی نیز پیش بینی تولید کل در سال زراعی جاری ۵ میلیون و ۳۶۴ هزار تن بوده که در مقایسه با تولید سال زراعی گذشته با ۵ میلیون و ۲۶۷ هزار تن، معادل ۹۷ هزار تن افزایش داشته است.

وی افزود: در سال جاری ۱۴۷ هزار تن سیب زمینی صادر شده که نسبت به سال گذشته (۷۹ هزار تن) ۸۶ درصد رشد داشته ضمن اینکه در ۵ ماهه سال جاری ۳۰۶ هزار تن گوجه فرنگی صادر شده که نسبت به سال گذشته ۱۲۵ درصد رشد نشان می دهد.

اصغری اضافه کرد: در مقطع کنونی تولید پائیزه سیب زمینی در حال برداشت است و براساس پیش بینی ها  میزان سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن تولید از مزارع برداشت و به تدریج به بازار مصرف عرضه شود همچنین  بخش عمده محصول به انبار منتقل و بخشی نیز مستقیم از سر مزرعه به بازار مصرف ارائه می شود

سیب زمینی در سطح انبوه برداشت می شود

نایب رئیس اتحادیه باغداران استان تهران نیز کمبود را دلیل بر گرانی نمی داند و از انبوه برداشت سیب زمینی خبر می دهد . وی در این باره  عنوان کرد:  برداشت انبوه سیب زمینی از مناطق عمده و اصلی تولید آغاز شده است و  تا خرداد سال آینده جوابگوی نیاز کشور است‌. در روزهای جاری میزان عرضه سیب زمینی به دلیل وقفه کوتاه برداشت مناطق نیمه گرمسیری با مناطق سردسیری با نوساناتی در بازار روبروست.

به گفته وی میزان صادرات سیب زمینی ناشی از تحولات بازار ارز روند صعودی داشته است که مسئولان ذی ربط باید آن را مدیریت کنند چرا که بحث اصلی تامین نیاز داخل است.

شادلو ادامه داد: تولید محصولاتی همچون سیب زمینی نباید به گونه ای باشد که دهک های پایین جامعه را برای تامین سبد مورد نیاز خانوار با مشکل روبرو کند.

نایب رئیس اتحادیه باغداران استان تهران با اشاره به دلایل کمبود تولید سیب زمینی در بازار بیان کرد: طی سال های متوالی تولیدکنندگان سیب زمینی متحمل ضرر و زیان فراوانی شدند به گونه ای در برخی موارد مجبور به رها کردن محصول سر مزرعه و امحای آن بودند و بارها نسبت به این مسئله هشدار دادیم که عدم صرفه اقتصادی تولید منجر به کمبود و نوسان قیمت محصول در آینده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بازار  پس از برداشت ، از سیب زمینی اشباع خواهد شد، بیان کرد: برداشت سیب زمینی در تمامی استان های سردسیری از اواسط مهر آغاز و تا اواخر آبان ادامه دارد که با این وجود انتظار می رود تولید سیب زمینی جوابگوی بازار داخل و صادرات باشد چرا که قطع و وصل کردن صادرات منطقی نیست.

تاثیر حمل و نقل بر افزایش قیمت سیب زمینی

همچنین  با بررسی تمامی اظهارات بیان شده ،  موضوع حمل ونقل و تاثیر آن بر افزایش قیمت محصولات نیز به چشم می خورد و آنچه که این مسئله را گسترده تر می کند  اعتصاب کامیون داران است.

درهمین رابطه ، حسین اصغری  ، مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به فواصل تهران با کانون های تولید محصولات سبزی و صیفی، اظهار کرد: با اعتصاب کامیون داران حمل و نقل محصولات از مزارع با مشکل رو به رو شده است و بازار رسانی به سختی انجام می شود.

محمدرحیم نیازی، رئیس انجمن ملی سیب زمینی ایران نیز اظهار داشت: اعتصاب کامیون داران در حمل و نقل برخی کالاهای کشاورزی در برخی استان ها به شکل متفرقه در کمبود عرضه این محصولات به بازار شهرهای بزرگ از جمله تهران تاثیرگذاشته است.

این طور که به نظر می رسد عوامل متعددی نظیر نوسانات نرخ ارز، مشکلات حمل و نقل و عدم یکپارچگی در تصمیم گیری بر صادرات یا ممنوعیت صادرات مسئولین دست به دست یکدیگر داده اند تا قیمت محصولات کشاورزی دچار نوسان شود و بازار داخلی این محصولات نیز دچار تشویش. موضوعات در پیش رو نیازمند برنامه ریزی است تا بازارهای داخل و پس از آن بازارهای خارجی به یک ثبات وضعیت برسند.

 

 

خواندن 354 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395