چهارشنبه, 11 مهر 1397 ساعت 09:22

اطلاعات تکميلي

  • در زمان سقوط بازار ارز؛

غفلت بورس جاهلانه است یا باند بازی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: روز گذشته همزمان با تخلیه چشمگیر حباب بازار آزاد ارز و سکه، همانگونه که در تحلیل های چند هفته اخیر پیش بینی می کردیم شاخص کل بورس با نزول 7220 واحدی همراه شد و درست در زمانی که بر اساس گزارش میدانی خبرگزاری ها از بازار ارز، تعدادی از صاحبان ارز خانگی معتقد بودند که به جای ارز در بورس سهام سرمایه گذاری خواهند کرد، بازار سرمایه با نزول 2.7 درصدی خود در یک روز، عملا اعلام کرد که بهتر است سراغ من نیائید.

طی 12 ماه گذشته این دومین بار است که بی تدبیری در مدیریت بازار سرمایه فرصت سوزی می کند و میدان را به نفع بازار سوداگری و دلالی خالی می کند.

نوبت اول در هفته آغازین شهریورماه 1396 بود که وقتی بانک مرکزی نرخ 15 درصدی را برای سپرده ها قطعی کرد و از اول شهریور ماه اجرائی نمود، انتظار می رفت بورس اوراق بهادار با جذب سپرده های آزاد شده از سیستم بانکی بازار سهام را تقویت کند در مامن کارسازی برای نقدینگی سرگردان کشور بوده، به تقویت اقتصاد مولد کمک کند اما درست در همان زمان سازمان بورس تصمیم گرفت چند سهام مسدود بانکی را با نرخ زیان ده بازگشایی کند. سهامی که وزن و تاثیرگذاری در بورس دارد و بیش از یکسال بود که بسته بودو چند روز تاخیر در این اقدام نمی توانست امر نامعقولی باشد. اما همین اقدام بی موقع نزولی بودن بورس را به رخ کشید و هر گونه اطلاع رسانی برای جذب سرمایه ها به طرف بورس را ناممکن ساخت.

در همان زمان این سوال به ذهن متبادر شد که آیا مدیریت بورس، هیچ گونه ارتباط هماهنگی و تعاملی با سایر بخش های اصلی اقتصاد کشور ندارد؟ یا مدیران آن قدرت تحلیل های ساده را از نوسانات بازارهای دیگر و تاثیر آن بر بازار سرمایه و ارز و یا خدای ناکرده منابع باند خاصی مطرح است که بورس را از کمک به اقتصاد ملی باز می دارد.

نوبت دوم در روزهای اخیر بود که طی چند تحلیل تبعیت کورکورانه بورس از قیمت ارز را تذکر دادیم و نگرانی خود را از آینده نزدیک در مورد سقوط بازار ارز و آثار مخرب آن یادآور شدیم، اما متاسفانه مدیران بورسی سرخوش از جهش شاخص کل و همسوئی آن با رشد حبابی نرخ ارز، تلاش خاصی برای تعمیق رونق بورس در عناصر درون زا ی بورس نکردند و دقیقا در زمانی که انتظار می رفت سرخوردگی های صاحبان ارز خانگی آن را به طرف بورس سوق دهد، یکبار دیگر همانگونه که پیش بینی کردیم بورس با صدای بلند فریاد زد به سراغ من نیائید.

البته هنوز هم دیر نشده است و برای سازمان بورس، این فرصت وجود دارد که با طراحی های هوشمندانه و اطلاع رسانی های تاثیرگذار بازار سهام را خوش بازده و جذاب نماید و بخش زیادی از نیاز سرمایه در گردش شرکت های مولد پذیرفته شده در بورس را از طریق افزایش سرمایه شرکت ها، تجدید ارزیابی دارایی های شرکت ها بر مبنای کارشناسی در سطح 4 هزار و 200 تومانی و انتشار اوراق مشارکت شرکتی و یا راه حل های مشابه آن به بازار های بادوام، قابل اطمینان و سود ده تبدیل کند.

خواندن 360 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395