چهارشنبه, 11 مهر 1397 ساعت 09:08

درآمد ۹۶۰هزار یورویی موزه هلند از نمایشگاه ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد: از محل برپایی نمایشگاه آثار تاریخی ایران ایران ۸۰ هزار نفر بازدید کرده اند. هر بازدیدکننده ۱۲ یورو پول بلیت نمایشگاه ایران را می پرداخت که در مجموع موزه درنتس هلند از محل برپایی نمایشگاه آثار تاریخی ایران ۹۶۰ هزار یورو درآمد داشته است.

روزگذشته نشست خبری نمایشگاه آثار باستان شناسی و هنر سرزمین هلند با حضور رئیس موزه درنتس در سالن اجتماعات موزه ملی ایران برگزار شد.

جبرییل نوکنده - مدیر کل موزه ملی ایران - که در نشست افتتاح این نمایشگاه سخن می گفت، اظهار کرد: "نمایشگاه باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس" به دنبال تفاهم‌نامه بین دو موزه ملی ایران و موزه درنتس برگزار می‌شود که نشان می‌دهد هر دو موزه اراده برای برگزاری نمایشگاه به صورت متقابل داشته‌اند.

وی قدیمی‌ترین شیء در این موزه را متعلق به ۵۰ هزار سال پیش با نام « تبر دستی» معرفی کرد که متعلق به دوره پارینه سنگی است و افزود: در مجموع بیش از ۵۰۰ شی‌ء در حدود ۳۰۰ ردیف از موزه درنتس هلند به موزه ملی ایران منتقل شده‌اند.

نوکنده درباره بیمه آثار تاریخی نیز گفت: اسنادی در مکاتبات بین دو موزه وجود دارد که محرمانه هستند. برای بیمه هر شیء یک عددی در نظر گرفته می شود و همه مسائل و خطرات مربوط به برپایی نمایشگاه در تفاهم نامه بین دو موزه قید خواهد شد. شرکت بیمه ای هلندی نیز توسط سفارت آن کشور و وزارت خارجه نیز به تأیید می رسد و ما پس از آن قبول می کنیم که این اشیاء بیمه شوند.

وی افزود: برخی از هزینه ها برعهده موزه هلندی و برخی دیگر برعهده موزه ملی ایران است. انتقال اشیاء از فرودگاه امام خمینی (ره) تا موزه ملی ایران، معماری داخلی، ویترین اشیاء و اسکان مهمانان هلندی در ایران با موزه ملی بوده است. ما امسال نتوانسته ایم که اسپانسری برای موزه داشته باشیم و کاتالوگ این نمایشگاه را نیز کانون اتومبیلرانی و جهانگردی تأمین کرد. درآمد حاصل از فروش بلیت هر دو نمایشگاه در ایران و هلند نیز به خود آن موزه برمی گردد. ما شانس این را داشتیم که با همکاری یکی از بانک‌های خصوصی که اسپانسر نمایشگاه موزه لوور در ایران بود، یک و نیم میلیارد تومان به تجهیزات موزه ملی اضافه شد.

وی همچنین گفت: این نمایشگاه شامل سه بخش باستان شناسی، سفال، سرامیک و تابلوهای نقاشی است. قدیمی ترین آثار نمایشگاه متعلق به ۵۰ سال پیش است.در این نمایشگاه، هلندی ها آثار باستان شناسی و هنر خود را به نمایش گذاشته اند که تا فروردین ماه ادامه خواهد داشت. همچنین در این نمایشگاه کاتالوگ دوزبانه فارسی و انگلیسی در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد. ورودیه این نمایشگاه نیز برای هر نفر ۵ هزار تومان در نظر گرفته شده که بازدیدکنندگان از ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر هر روز به غیر از روزهای دوشنبه می توانند از آن بازدید کنند.

وی با بیان این که نمایشگاه "ایران: مهد تمدن" که با ۱۹۶ اثر از موزه ملی به موزه درنتس هلند فرستاده شده نیز براساس تفاهم‌نامه به مدت حدود دو ماه دیگر در آن نمایشگاه فعال خواهد بود. ورودی برای بازدید از این موزه ۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است. همچنین نمایشگاه هلند در موزه ملی ایران روزهای دوشنبه‌ها تعطیل است و ساعت‌های بازدید از نمایشگاه از ۹ صبح تا ۱۷ تا 17 فروردین‌ماه سال آتی در نظر گرفته شده است.

به گفته نوکنده، این نمایشگاه در سه بخش باستان‌شناسی سفال قرن ۱۹ و تابلوهای نقاشی قرن ۱۹ در موزه ملی ایران ایجاد شده است.

در ادامه این برنامه، هارولد روی توپان رئیس موزه درنتس گفت: برگزاری نمایشگاهی از آثار فرهنگی ایران در هلند موفقیت آمیز بود. کاتالوگ مربوط به این نمایشگاه ۷ هزار نسخه بود که به فروش رفت و برای بار سوم نیز چاپ شد. من عذرخواهی می کنم که کاتالوگ اول به زبان عربی چاپ شده بود. همچنین کلکسیونی که از هلند به ایران آمده جزو مهمترین آثار باستان شناسی هلند است.

وی تصریح کرد: ۹۹ درصد بازدیدکنندگان از موزه درنتس هلندی هستند. از نمایشگاه ایران نیز هم هلندی ها و هم ایرانی هایی که در کشورهای اروپای غربی زندگی می کنند دیدن کرده اند. ما هر ساله ۲۰۰ هزار بازدیدکننده از موزه داریم که از نمایشگاه ایران ۸۰ هزار نفر بازدید کرده اند و پیش بینی می کنیم که این آمار تا پایان مدت نمایشگاه به ۱۰۰ هزار نفر برسد. هر بازدیدکننده ۱۲ یورو پول بلیت نمایشگاه ایران را می پرداخت.

رئیس موزه درنتس افزود: ما در سال ۵ میلیون یورو از دولت برای مرمت و توسعه موزه کمک می گیریم. بخش دیگری از آن از محل درآمدهای موزه تامین می شود.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره بیمه آثار نیز گفت: از بیان این موضوع معذور هستم. عدد و رقم بیمه آن را ندارم. هر بازدیدکننده ۱۲ یورو پول بلیت نمایشگاه ایران را می پرداخت.

این نمایشگاه در شرایط و زمانه ای که تنش های سیاسی به اوج خود رسیده می تواند بسیار مهم باشد. ما در کشورهای دیگری نیز مانند چین این نمایشگاه را برپا کرده ایم. در بخش مربوط به نقاشی ها، مناظری از هلند به نمایشگاه گذاشته شده است و امیدواریم که این نمایشگاه دستاورد خوبی داشته باشد.

این نمایشگاه از این جهت اهمیت دارد که بازدیدکنندگان می توانند با فرهنگ و تمدن اروپا به ویژه هلند آشنا شوند. مومیایی ۲۲۰۰ ساله این نمایشگاه نیز از آثار مهمی است که به ایران آمده است. تابلوهای مربوط به سبک های مختلف و افراد مشهور هلندی نیز به نمایش گذاشته است.

محمد حسن طالیبان نیز اظهار داشت: تحریم تاثیری در دیپلماسی فرهنگی ما نداشته بلکه پس از تحریم رونق بیشتری در این باره داریم به طوری که کشورهایی مثل اسپانیا ،سنگاپور و ژاپن از متقاضیان جدید برگزاری این نمایشگاه در ایران هستند.

وی افزود: در گذشته نمایشگاه های ما رویکرد یک طرفه داشت و بیشتر اثر ارسال می کردیم اما با تغییر سیاست ها، تعامل بیشتری به برگزاری نمایشگاه های دو طرفه نشان دادیم و به این ترتیب نمایش آثار ایتالیا ، ارمنستان ، کره جنوبی، لوور فرانسه و هلند را در دستور کار قرار دادیم .

طالبیان تاکید کرد: دپیملماسی فرهنگی موفق تر از سایر دیپلماسی ها بوده و زمینه صلح و نزدیکی بین ملت ها را به وجود می آورد.

وی ادامه داد: تجربیات موزه ملی ایران با برگزاری نمایشگاه های خارجی به حدی رسیده که اکثر دست اندرکاران خارجی از نحوه برگزاری نمایشگاه در این جا رضایت دارند.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: تلاش خواهیم کرد همه موزه های کشور حتی موزه های خصوصی و مجموعه داران ما بتوانند با جهان همکاری کنند.

طالبیان یادآور شد: دیدن آثار 50 هزار ساله ، مومیایی 2 هزار و 200 ساله ، تابلوی نقاشی که تازه خریداری شده و برای نخستین بار این جا نمایش داده می شود نشان دهنده اهمیت این نمایشگاه است.

در ادامه، بیجل معاون استاندار درنتس نیز بیان کرد: وقتی این موضوع مطرح شد که قرار است در ایران نمایشگاهی برپا شود، بسیار از آن استقبال کردم. نقاشی های به نمایش گذاشته شده در ایران در تملک دولت هستند. این استان کوچک است و درگیر مسائل ژئوپلیتیکی نخواهد شد.

نمایشگاه آثار باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس از دهم مهرماه افتتاح شده و تا ۱۷ فروردین سال ۹۸ در محل موزه ملی ایران برپا خواهد بود.

 

 

 

خواندن 650 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395