شنبه, 14 مهر 1397 ساعت 15:30

13 آبان، موعد تهدید بی محتوای ترامپ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

 عصر اقتصاد: شرایط به گونه ای پیش می رود که هر روز شاهد تضعیف بیش از پیش مواضع ترامپ بر علیه ایران هستیم و در این میان تاکید بیش از حد وی بر تاریخ 13 آبان برای عمل به تحریم های جدید بیش از پیش توخالی به نظر می رسد.

دونالد ترامپ در اردیبهشت ماه و همزمان با خروج نمایشی خود از برجام بیشترذین دستاورد ممکنه را از این حرکت نمادین به دست آورد ولی مانایی این دستاوردها با گذشت چندماه با تردید های جدی مواجه شده است. تردیدهایی که با همگرایی بیشتر اروپایی های با برجام و اتفاقاتی که در بازارهای جهانی به خصوص نفت شاهد هستیم روز به روز تقویت می شوند.

ترامپ در اولین گام خود در بهار سال 97 موفق شد اقتصاد ایران در با چالش جدی در بازار ارز مواجه سازد، بسیاری از شرکتهای خارجی که در فضای پسابرجام برای حضور در بازار ایران برنامه ریزی کرده بودند را وادار به عقب نشینی کند و در نهایت فضایی را در اقتصاد ایران حاکم کند که بی تردید یکی از تلخ ترین فرازهای اقتصاد ایران طی چهار دهه گذشته بوده است، البته لازم به ذکر است که این نتایج تنها با خروج ترامپ از برجام حاصل نشده بود بلکه در این مسیر عوامل موثرتری مانند فساد افسار گسیخته در ساختار دیوان سالاری کشور، دعواهای جناحهای سیاسی داخلی، فشار گروههای برانداز، تورم ساختاری در بازارهای کالایی و در نهایت ضعف مفرط ساختارهای مولد اقتصاد ایران نقش ایفا کرده بودند و نمایش ترامپ در یک لحظه کلیدی سرعت حوادث را افزایش داد.

اما به هر شکل در فاصله بهار تا پاییز سال جاری تمامی فشارهایی که می توانست از جانب تحریم های خارجی به بدنه اقتصاد کشور وارد شود خود نمایی کرده و اخرین و پایا ترین اثر این تحریم ها که در بازار ارز خود نمایی کرده در هفته دوم مهرماه با یک فرونشست جدی مسیر دیگر را در پیش گرفت بنابراین با استناد به سخنان حسن روحانی در صحن علنی سازمان ملل می توان گفت در 13 آبانماه آمریکا نمی تواند تحریم تازه ای اعمال کند زیرا تمام آنچه که می توانست انجام دهد را به انجام رسانده است. در نتیجه می توان گفت تاریخ 13 آبانماه آبستن هیچ اتفاق تازه ای از منظر تحریم های خارجی برای اقتصاد ایران نخواهد بود.

از سوی دیگر به نظر خود ترامپ نیز بر کوتاه مدت بودن آثار تحریم های خود آگاه است زیرا بر خلاف اتفاقی که در سال 90 رخ داد دیگر هیچ اجماع جهانی بر علیه ایران وجود ندارد و اتحادیه اروپا اگرچه در قانع کردن شرکتهای خصوصی خود برای تعامل با ایران دچار مشکل است ولی در عرصه تبادلات کلان همچنان در حال تلاش است که موانع ارتباطات مالی خود با ایران را مرتفع سازد و اگر در همین روزها قرارداد خرید نفت از ایران را منعقد کند در عمل تهدیدهای  13 آبان پیشاپیش شکست خورده است.

از دیگر سوی شاید بتوانیم بگوییم اقدام ترامپ در خروج از برجام از چند منظر به نفع ایران تمام شده است، اول آنکه ایران در عرصه بین الملل با ابتکار عملی که از خود نشان داده فرصتی برای احیای چهره مخدوش شده اش پیدا کرده است، فرصتی که حتی رسانه های تند روی آمریکایی و اسرائیلی نیز نمی توانند با آن مقابله کنند. همچنین هوشمندی که تیم دیپلماسی ایران در کشاندن پرونده ایران به دادگاه لاهه به نمایش گذاشت ضمن آنکه  قدرت ایران برای مواجه های جدی در عرصه حقوق بین الملل به نمایش گذاشت عرصه افکار عمومی را برای استدلالهای ضد ایرانی آمریکا و اسرائیل تنگ تر کرد.

این دستاوردها به خودی خود قابل تقدیر است و باید به عنوان گامهای بلند ایران در عرصه دیپلماسی مورد توجه قرار گیرد؛ اما از سوی دیگر در فضای داخلی نیز همین خروج ترامپ از برجام باعث شده لوایحی مانند FATF که ناظر بر به روز رسانی نظام بانکی ایران و جبران عقب ماندگی های قبلی است با جدید بیشتر دنبال شود تا هر نوع بهانه ای از نظام بانکی بین الملل برای کاهش سطح تبادلاتش با ایران گرفته شود.

 روند اتفاقات در این چند ماه با سرعتی فراوان به پیش می رود ولی در این جریان تند و در برهه هایی سیل آسای حوادث می توان گفت ایران توانسته است خود را همچنان بر روی موج نگه داشته و در غرق آبهای پیش رویش فرو نیفتد و صد البته دستاوردهای قابل اعتنایی نیز کسب کند.

در هر صورت می توان با توجه به جریان حوادث و اطلاعات پیش بینی کرد آنچه در نیمه آبانماه رخ می دهد با اهداف ترامپ فاصله جدی خواهد داشت.

 

 

خواندن 554 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395