شنبه, 14 مهر 1397 ساعت 16:13

مبادله 6 میلیارد ورقه به ارزش 36 هزار میلیارد ریال در فرابورس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: معاملات هفته منتهی به 13 مهرماه، با رشد شاخص کل فرابورس ایران و افزایش حجم و ارزش مبادلات فرابورس ایران همراه بود.

شاخص کل فرابورس ایران که در روزهای آغازین هفته گذشته با شتاب زیادی روند صعودی را در پیش گرفته بود در دو روز پایانی ریزش کرد که این فرازوفرودها منجر شد که این نماگر در نهایت 43 واحد رشد را نسبت به هفته ماقبل به ثبت رساند.

همچنین نگاهی به بازدهی آیفکس از ابتدای ماه حاکی از آن است که شاخص کل فرابورس ایران از ابتدای مهرماه 13 درصد صعود کرده و بدین ترتیب بازدهی آن از آغاز سال به 93 درصد رسیده است.

در 5 روز مبادلاتی هفته گذشته، 6 هزار و 8 میلیون ورقه بهادار در 602 هزار نوبت دادوستدی میان فعالان بازار دست به دست شد که ارزش این مبادلات به رقم 36 هزار و 176 میلیارد ریال رسید. در پی این دادوستدها حجم و ارزش کل مبادلات در مقایسه به هفته ماقبل به ترتیب 6 و 3 درصد افزایش یافت.

در این میان ارزش مبادلات بازارهای اول و دوم در مجموع به بیش از 12 هزار میلیارد رسید که این رقم ناشی از نقل‌وانتقال دو هزار و 988 میلیون سهم در 287 هزار نوبت معاملاتی در این دو بازار بود. همچنین در حالی که بازار اول با کاهش 2 درصدی حجم و افزایش 11 درصدی ارزش مبادلات همراه بود که در بازار دوم، رشد 24 و 13 درصدی در حجم و ارزش دادوستدها رقم خورد.

تابلوهای «الف»، «ب» و «ج» بازار پایه نیز در هفته دوم مهرماه میزبان جابه‌جایی 2 هزار و 847 میلیون سهم به ارزش 9 هزار و 520 میلیارد ریال بودند که این ارقام نشان‌دهنده کاهش 5 درصدی حجم و افزایش 16 درصدی ارزش مبادلاتی این بازار نسبت هفته اول ماه جاری است.

از رویدادهای مهم هفته گذشته می‌توان ‌به پذیره‌نویسی اوراق اجاره توسعه اعتماد مبین در نمادهای «مبین 011، مبین 012 و مبین 013» در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس اشاره کرد که این پذیره‌نویسی از 10 مهرماه به مدت 3 روز کاری آغاز شده و از کل این اوراق یعنی 5 میلیون ورقه، تا آخرین روز کاری هفته گذشته پذیره‌نویسی 2.3 میلیون ورقه انجام شده است. از اطلاعات مربوط به این اوراق اجاره می‌توان به نرخ 16 درصد سالانه آن که هر شش ماه یک‌بار پرداخت می‌شود اشاره کرد. همچنین مدت این اوراق 48 ماهه است.

دو گشایش نماد طی هفته آتی در فرابورس

یکشنبه هفته آتی تعداد 35 میلیون ورقه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا702» عرضه می‌شود از همین رو 15 مهرماه این نماد معاملاتی برای نخستین بار در بازار ابزارهای نوین مالی گشایش خواهد یافت. مدت این اوراق که در خردادماه سال جاری منتشر شده، هفت ماه است و بدین ترتیب در دی‌ماه امسال سررسید خواهد شد.

دوشنبه شانزدهم مهرماه نیز گشایش نماد شرکت بیمه نوین در نماد «نوین» در بازار دوم فرابورس رقم می‌خورد که قیمت پایانی سهام، میانگین موزون معاملات روزانه سهام در روز گشایش خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خواندن 187 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395