شنبه, 14 مهر 1397 ساعت 16:26

اطلاعات تکميلي

  • اتخاذ تصمیمات نادرست و تبعات آن در دامداری

ممنوعیت صادرات دام زنده تأثیری در بازار گوشت ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصر اقتصاد: روند صعودی قیمت گوشت از اسفند سال گذشته آغاز شد و همچنان ادامه دارد. مقایسه قیمت‌ها با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که روند رشد قیمت گوشت قرمز از چارچوب طبیعی خود خارج شده است.

به گزارش عصر اقتصاد در ابتدای اسفند سال 95 هر کیلوگرم گوسفند زنده به طور میانگین 15 هزار و 166 تومان و هر کیلوگرم گوساله زنده 12 هزار و 116 تومان فروخته شد در حالی که این قیمت‌ها در اسفنده 96 سال، برای هر کیلوگرم گوسفند زنده 16 هزار و 225 و گوساله 13 هزار و 591 تومان بود.

 در پایان خرداد ماه در سال 95 هر کیلوگرم گوسفند زنده با کاهش قیمت 14 هزار و 700 و گوساله 11 هزار و 985 تومان به فروش رفت اما در پایان اسفند سال 96 هر کیلوگرم گوسفند زنده و گوساله رشد قیمت داشت به 17 هزار و 375 تومان و 13 هزار و 933 تومان افزایش یافت.

سال ۹۶ آغاز رشد قیمت گوشت قرمز

در نیمه فرودین سال 96 قیمت هر کیلوگرم گوسفند زنده با اندکی افزایش به 14 هزار و 910 و گوساله به 12 هزار و 160 تومان رسید، این قیمت‌ها در نیمه فرودین سال 97، بدون تغییر نسبت به پایان اسفند سال گذشته 17 هزار و 375 تومان و 13 هزار و 933 تومان بود.

 در روزهای پایانی فروردین سال 96 قیمت هر کیلوگرم گوسفند زنده با کاهش قیمت 14 هزار و 716 تومان و گوساله با افزایش قیمت 12 هزار و 416 تومان فروخته شد، این قیمت‌ها در پایان فروردین سال 97، به ترتیب 18 هزار و 620 تومان و 14 هزار و 200 تومان بود که نشان از ادامه افزایش قیمت داشت.

 در ابتدای اردیبهشت سال 96 همچنان قیمت گوشت گوسفندی کاهش داشت و هر کیلوگرم از آن 14 هزار و 675 به بازار عرضه شد، اما در ابتدای اردیبهشت سال 97 روند رشد قیمت گوشت گوسفندی ادامه داشت به نحوی که هر کیلوگرم گوسفند زنده به قیمت 18 هزار و 920 تومان رسید، جالب آنکه در این بازه زمانی گوشت گوساله در هر دو سال بدون تغییر نسبت به ماه گذشته بود.

در نیمه اردیبهشت سال 96 دوباره شاهد اندکی افزایش قیمت در گوشت گوسفند و گوساله بودیم و هر کیلوگرم از آن 15 هزار و 308 تومان و 12 هزار و 625 تومان فروخته شد، درست در همین زمان در سال 97 گوشت گوسفندی در مدار گرانی قرار گرفت و با افزایش بیش از 1500 تومانی در هر کیلوگرم به 20 هزار و 450 تومان رسید، قیمت گوساله در این زمان بدون تغییر نسبت به ابتدای ماه بود.

در ابتدای خردادماه سال 96 قیمت گوسفند زنده و گوساله تقریباً بدون تغییر بود اما در خرداد ماه سال 97 روند افزایش قیمت متوقف نشد و هر کیلوگرم گوسفند زنده با قیمت 21 هزار و 100 تومان و گوساله با قیمت 14 هزار و 400 تومان عرضه شد.

در 21 خرداد سال 96 قیمت‌ها کاهش داشت و هر کیلوگرم گوسفند زنده 15 هزار و 825 تومان و هر کیلوگرم گوساله 12 هزار و 875 تومان عرضه شد.

ممنوعیت صادرات و صدور مجوز واردات گوسفند زنده از جمله عواملی است که نیاز به بررسی دارد. اینکه آیا در واقعیت نیز این اقدامات صورت گرفته توسط دولت در کاهش قیمت تأثیر گذار بوده است یا خیر؟

بازار داغ دلالی خرید و فروش مجوز واردات گوشت قرمز

 پس از ابلاغ تصمیم وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر واردات گوشت قرمز به ازای صادرات دام زنده؛ بازار دلالی خرید و فروش مجوز واردات داغ شده است.

منصور پوریان، رییس شورای تأمین کنندگان دام زنده با بیان اینکه صادرکنندگان دام عمدتاً تولیدکنندگانی هستند که تخصصی در واردات ندارند، افزود: با این ابلاغیه صادرکنندگان برای ادامه کار مجبور به انجام واردات هستند در حالی تخصصی در این زمینه ندارند.

وی ادامه داد: افزایش هزینه صادرات و ایجاد باندهای دلالی و فساد اقتصادی ناشی از آن به شدت صادرکنندگان را تحت فشار قرار داده است.

پوریان نرخ خرید و فروش مجوز واردات را برای هر کیلوگرم گوشت قرمز را یک هزار تومان عنوان کرد و گفت: این هزینه در نهایت برای صادرکننده بیش از یک هزار و 500 تومان برای هر کیلوگرم گوشت قرمز تمام می‌شود.

وی در خصوص عدم دریافت مجوز صادرکنندگان از ارگان‌های مربوطه اظهار داشت: روند دریافت مجوز زمان بر و پر هزینه است به همین دلیل آن‌ها ترجیح می‌دهند مجوز را خریداری کنند.

پوریان تاکید کرد: زمان بر بودن دریافت مجوز واردات موجب انباشت دام در دامداری‌ها و زیان صادرکنندگان خواهد شد.

ممنوعیت صادرات دام زنده در بازار گوشت بی تأثیر است

در ادامه رییس شورای تأمین کنندگان دام زنده با اشاره به صادرات مشروط دام زنده افزود: به ازای هر یک کیلوگرم گوشت وارداتی، یک کیلوگرم گوسفند صادر می‌شود که این روند به دامد اران و تولید کنندگان کمک قابل توجهی می‌کند.

وی با بیان اینکه مشکل موجود گوشت گوسفند در بازار مصرف است گفت: مشکلات موجود در بازار سبب گرفتن تصمیم نادرست ممنوعیت صادرات دام زنده شده است که این کار کمکی به کنترل بازار گوشت قرمز نخواهد کرد.

رئیس شورای تأمین دام کشور با اشاره به استقبال نکردن مردم از گوشت گرم وارداتی افزود: برای گرایش مردم به خرید گوشت گرم وارداتی باید فرهنگ سازی بهتری انجام شود.

پوریان روش نرخ گذاری گوشت را اشتباه و یکی از عوامل ایجاد نوسان در بازار گوشت دانست و گفت: نرخ گذاری در قصابی‌ها و با اعمال سلیقه شخصی انجام می‌شود.

وی ساماندهی بازار گوشت گوسفند را نیازمند تعیین بازارهای مختلف برای تولید دانست و اظهار داشت: هزینه تولید در کشور بالاست و حمایت مناسبی نیز از دامپروران نمی‌شود.

رئیس شورای تأمین دام کشور تصریح کرد: جبران هزینه تولید در بخش دامپروری سبب تمایل دامداران به صادرات غیر قانونی دام به دیگر کشورها می‌شود.

ناهماهنگی، موجب بلاتکلیفی صادرات 170 هزار رأس دام سنگین شد

به دلیل افزایش قیمت علوفه دامی و هزینه‌های تمام شده تولید، همچنین کاهش توان خرید مردم، دامپروران اقدام به نگهداری دام‌های سنگین خود برای افزایش وزن و فروش گران‌تر کردند که همین امر سبب شد 170 هزار رأس دام در واحدهای تولیدی کشور انباشت شود.

رئیس شورای تأمین دام کشور دراین باره اظهار داشت: بالا رفتن وزن دام‌های سنگین و انباشت چربی سبب عدم استقبال خریداران از این محصول در بازارهای داخلی شده است و از این رو، صادرات آن اجتناب ناپذیر است.

پوریان افزود: وزن متعادل برای دام سنگین با کیفیت کمتر از 400 کیلوگرم است درحالی که وزن‌های دام سنگین به وزن نزدیک 600 کیلوگرم رسیده که با افزایش وزن دام، چربی و بافت‌های غیرمفید آن افزایش می‌یابد.

وی از وزارت جهادکشاورزی به عنوان متولی تولید، واردات و صادرات محصولات کشاورزی یاد کرد و گفت: این ناهماهنگی‌ها و بی نظمی‌ها زیان تولید کنندگان و مصرف کنندگان را به دنبال دارد.

** واردات گوشت گوساله منجمد الزامی است

علی خندان روی جوان، رئیس اتحادیه تهیه و توزیع کنندگان گوشت گوساله از وضعیت جمعیت و تعداد واحدهای دام سنگین در کشور اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: در تیرماه جاری قیمت هر کیلوگرم گوساله زنده 18 هزار تومان، نرخ لاشه گوشت گوساله با استخوان 34 هزار تومان درب واحدهای صنفی، گوشت گوساله بدون استخوان مخلوط بین 43 تا 44 هزارتومان و تفکیکی بین 55 تا 60 هزارتومان راسته و فیله به فروش می‌رسد.

وی در خصوص افرایش قیمت گوشت گوساله اظهار داشت: هرچند در سال‌های گذشته دام سنگین صادر نمی‌شد اما میزان اندکی قاچاق به خارج از کشور وجود داشت که از خروج غیرقانونی آن نیز جلوگیری شده است.

این مقام صنفی با اشاره به اینکه با کمبود گوشت گاو و گوساله در بازار مصرف مواجه هستیم، افزود: با وجود انباشتگی دام سنگین در دامپروری ها، به دلیل نبود بازار مناسب، هزینه‌های بالای تولید، کمبود و گرانی علوفه دامی ناچار به واردات گوشت گوساله منجمد برزیلی برای تأمین بازار هستیم.

سیاست‌های اجرایی در خصوص گوشت قرمز توسط دولت در بازار زمانی معنا پیدا می‌کند که تولید یک محصول در کشور شرایط مطلوبی داشته باشد و با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم نکند، در حالی که تولیدکنندگان دام در کشور با مشکلات گرانی نهاده‌ها و خشکسالی روبه رو هستند.

از بین رفتن صنعت پرواری بندی و کاهش صادرات از نتایج اجرای سیاست بازار در ازای بازار وزارت جهاد کشاورزی در صنعت دامپروری است. حتی بازار سیاه مجوز فروشی تنها مشکل صادرات دام زنده نیست و این بخش با مشکلات عدیده دیگر مانند تصمیمات ارزی دولت، بستن مالیات صادرات دام از سال 95 و همچنین ممنوعیت صادرات دام از کشور رو به رو است که شرایط را برای فعالان و در ادامه مصرف کنندگان دشوار می‌سازد.

به عقیده کارشناسان فعال در این حوزه، تا زمانی که بازار گوشت قرمز به درستی مدیریت نشود و نظارت کارآمد بر آن وجود نداشته باشد، نه ممنوعیت صادرات و نه صدور مجوز واردات تاثیری چندانی بر بازار نخواهد داشت و نباید منتظر کاهش چشمگیر قیمت‌ها بود ضمن اینکه بخشی از رشد قیمت مربوط به افزایش هزینه تولید است که با حمایت و پرداخت یارانه به تولیدکننده قابل تعدیل است.

 

خواندن 269 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395