یکشنبه, 15 مهر 1397 ساعت 08:55

اطلاعات تکميلي

  • هشدار حاتمی یزد در گفت و گو با عصراقتصاد:

مردم عادی از ورود به "معاملات فردایی ارز" پرهیز کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

 عصر اقتصاد:  نوسانات بازار ارز به عنوان یکی از بازارهای تاثیرگذار در اقتصاد می تواند پیامدهای منفی برای اقتصاد کشور داشته باشد. این درشرایطی است که خیابان فردوسی و منوچهری چند سالی است محلی برای خرید و فروش ارز شده است و دلالان از برخی روش ها برای تعیین نرخ ارز استفاده می‌کنند و عده ای نوسان گیر از تفاوت خرید و فروش قیمت ارز سودهای کلانی به دست می آورند.

از این رو مدتی است همزمان با نوسانات شدید بازار ارز، معاملاتی تحت عنوان" معاملات فردایی" رایج شده است که یک روش توافقی برای تعیین قیمت ارز در آینده است و دو طرف معامله، قیمت ارز را در تاریخ مشخصی تعیین می کنند، بدون آنکه پولی رد و بدل و یا ارزی مبادله شود.

این روش اعم از اینکه توسط صرافی یا غیرآن انجام شود، معاملاتی است که تحویل ارز و ریال به روز یا روزهای آینده موکول شده ولی منجر به تحویل ارز نمی شود و یا از ابتدا قصد تحویل ارز وجود نداشته است .

در این خصوص کارشناسان معتقدند که حجم معاملات فردایی در بازار غیر رسمی رو به افزایش است و درمدتی که بازار ارز نوسان های شدیدی را تجربه کرد، صدمات زیادی به این بازار و به تبع فعالان اقتصادی وارد کرده است، در صورتی که اگر بازار آتی ارز زودتر از اینها و مانند همه دنیا طراحی و راه اندازی می‌شد، می‌توانست بسیاری از مشکلات را رفع کند و از آنجا که در این بازارها، هیچ قوانین و مقرراتی مدونی وجود ندارد، بازار ارز مسیر خود را به شکل غیر منطقی و با تخلف دنبال می کند.

به گفته این کارشناسان، راه‌اندازی بازار آتی ارز در شرایط فعلی ضروری است. نباید فرصت ها را از دست دهیم و همزمان با ایجاد این بازار و برداشته شدن کامل محدودیت های بین المللی، مسیرها را برای جذابیت و اطمینان به شفافیت قیمتی برای معامله گران ایجاد خواهد کرد.

از این رو معاملات فردایی یکی از شیوه هایی سوداگرانه دلالان است و موجب افزایش مصنوعی نرخ ارز می شود. نوسان گیران با حجم معاملات محدود، قیمت را از سطوح مقاومتی عبور می دهند و نوعی شرط بندی بر روی تغییرات نرخ ارز است .

به عبارتی می توان گفت معاملات فردایی ارز به رشد و تعیین قیمت ها در بازار کمک کرده و نوعی دلالی غیرمجاز است که افراد فقط از ما به التفاوت نرخ ارز بهره مند می شوند.

به اذعان برخی از کارشناسان معاملات فردائی در واقع نوعی از معاملات آتی محسوب می شود، معمولا در بازارهای آشفته که از نظارت و کنترل کمتری برخوردار هستند، نقش مخربی دارند.راهکاری که برای کنترل بازار ارز بارها گفته شده و البته کمتر توجه شده، همانا تک نرخی شدن ارز به صورت واقعی است.

کارشناسان تاکید دارند تنها اصلاحات در نرخ و بازار ارز برای ساماندهی اقتصاد کشورکافی نیست و باید بسیاری از قیمت ها از جمله حامل های انرژی اصلاح و تعدیل شوند.

این درحالی است که در مقابل برخی کارشناسان براین باورند که معاملات فردایی، تاثیرمنفی بر بازار ارز ندارد و افراد به دلیل کسب سود اقتصادی در آن سرمایه گذاری می کنند. این معاملات بسیار پرریسک و پر مخاطره بوده و افراد غیرمتخصص و با اطلاعات محدود نباید از طریق آن سرمایه گذاری کنند.

به همین منظور گفت وگویی با "احمد حاتمی یزد "از مدیران با سابقه بانکی و کارشناس ارشد پولی داشتیم . این کارشناس بانکی توصیه کرد : مردم عادی وارد بازار "معاملات فردایی  ارز "نشوند که بسیار خطرناک بوده و ممکن است فرد تمام سرمایه خود را از دست بدهد. در بازار فیوچرز باید فقط افراد متخصص وارد شوند و نه مردم عادی .

"احمد حاتمی یزد " در گفت وگو با عصراقتصاد ،گفت : با توجه به آزاد شدن واردات ارز درکشور، معاملات فردایی ارز قاچاق محسوب نمی شود، لذا محدودیتی در واردات ارز وجود ندارد و مالیات و هزینه ای را نیز شامل نمی شود .

وی افزود: در معاملات فردایی ارز یا همان "معاملات فیوچرز"، خریدار و فروشنده با یک نرخ مشخص و تحویل ارز در تاریخ معینی که ممکن است یک هفته تا یک ماه بعد باشد تعهد می کنند . لذا خریدار و فروشنده بدون در نظرگرفتن قیمت دلار در آینده ، متعهد شده و نرخ را امروز تعیین و توافق می کنند .

حاتمی یزد ادامه داد: اگر در زمان تحویل ارز ، قیمت افزایش یابد فروشنده ضرر کرده و مجبور است تا به قیمت کمتری که توافق شده بود، ارز را تحویل مشتری دهد و در صورت کاهش قیمت، خریدار متضرر خواهد شد .

این کارشناس ارشد پولی به تضمین "معاملات فردایی" اشاره و تصریح کرد: خریدار موظف است به عنوان تضمین معامله، حدود 10 درصد مبلغ را به کارگزار فروشنده بدهد و اگر زیان خریدار بیش از این مبلغ باشد ، باید مبلغ زیان اضافی را تامین کند. این رقم تضمینی در معامله با توجه به اعتبار خریدار متغیر است.

این مدیر با سابقه بانکی اظهار داشت:"معاملات فردایی ارز"این امکان را به هر دو طرف معامله می دهد تا قبل از سررسید ،آن را فسخ کنند.باتوجه به اینکه ممکن است قیمت ها تغییر کند و خریدار با فروشنده به این نتیجه برسند که معامله را تا زمان سررسید ادامه دهند و یا فسخ کنند . معمولا معاملات فردایی خیلی زود فسخ و به شخص دیگری منتقل می شود .

برای مثال در روز معامله بر قیمت 18 هزار تومان توافق و 10 درصد آن در ابتدا پرداخت می شود و سه ماه دیگر تعهد می نمایند که مابقی را پرداخت کنند.اگر در این بین خریدار احتمال بدهد که قیمت ارز هفته بعد کاهش می یابد، به نفع فرد است که تا سررسید صبر نکرده و آن را به دیگری واگذار کند .یعنی ارز خریداری شده اش را به دیگری بفروشد.

معاملات  فردایی ارز "پرریسک و مخاطره است

حاتمی یزد در ادامه افزود:"معاملات  فردایی ارز "پر ریسک و پر مخاطره است . افرادی که تخصص لازم را ندارند به هیچ وجه نباید وارد این نوع معاملات شوند و در صورت متضرر شدن فقط باید خود را ملامت کنند. اما کارگزاران بورس، بانک ها و افرادی که دراتاق معاملات بانک ها فعالیت می کنند، پس از ممارست طولانی تخصص های لازم را برای اینگونه معاملات کسب می کنند.

پرهیز مردم عادی از ورود به" معاملات فردایی  ارز"

این کارشناس بانکی توصیه کرد : مردم عادی وارد بازار "معاملات فردایی  ارز "نشوند که بسیار خطرناک بوده و ممکن است فرد تمام سرمایه خود را از دست بدهد. در بازار فیوچرز باید فقط افراد متخصص وارد شوند و نه مردم عادی .

حاتمی یزد خاطرنشان کرد: "معاملات فردایی "تاثیری در افزایش قیمت ها در بازار ارز ندارد و  افراد فقط از نوسانات بازار استفاده می کنند ، بنابراین اگر قیمت ها ثابت باشد وارد معاملات فردایی نمی شوند. به عبارتی می توان گفت کارگزاران بازار فردایی ارز، از نوسان  نرخ دربازار استفاده می نماید خود موجب کاهش و افزایش نرخ دلار نیستند.

ضرورت نظارت بانک مرکزی بر معاملات فردایی

این مدیر ارشد بانکی در پایان یادآور شد : بانک مرکزی باید به بازار معاملات فردایی ارز نظارت کند تا جلوی سوء استفاده و کلاهبرداری گرفته شود. لذا باید معامله گران بانک وکارگزاران بورس وثایق کلانی را در اختیار بانک مرکزی قرار دهند تا درصورت بروز تخلف، از محل وثایق زیان مردم جبران شود تا شاهد مشکلاتی مانند موسسات مالی غیرمجاز نباشیم وحتی توصیه می شود صرافی هایی که در این امر تخصصی ندارند ، از ورود به این گونه اجتناب کنند.

 

 

 

 

 

 

 

خواندن 169 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395