یکشنبه, 15 مهر 1397 ساعت 11:34

ضرورت نگاه نوین به روستاها در صنعت گردشگری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصر اقتصاد: پانزدهم مهرماه در تقویم روز روستا و عشایر نامگذاری شده است .  روستاییان و عشایر ، نقش موثری در تولید و توسعه اقتصادی کشور دارند که برای ایجاد اشتغال و پویایی آنها باید اعتبارهای مناسبی اختصاص داده  شود تا از مهاجرت آنها به شهرها جلوگیری شود.

از این رو نقش روستاییان را در زمینه توسعه اقتصاد  نباید نادیده گرفت؛ زیرا این قشر محروم از امکانات اولیه زندگی ، برای عمران و آبادانی کشور زحمات زیادی را متحمل شده اند .

متأسفانه در سال های اخیر به روستا و عشایر آن گونه که باید توجه نشده است ، هر چند که نظام اسلامی در راستای محرومیت زدایی و ارائه امکانات به مناطق روستایی و عشایری خدمات ارزنده ای ارائه داده است .

به همین منظور به مناسبت روز روستا و عشایر به سراغ "حمید حاج اسماعیلی" از کارشناسان بازار کار رفته وبا وی  به گفت وگو پرداختیم .

"حمید حاج اسماعیلی" کارشناس بازار کار در خصوص نقش روستاییان و عشایر در توسعه کشور،گفت : متاسفانه طی سال های بعد از انقلاب با پدیده مهاجرت از روستا به شهرها مواجه شدیم که این امر منجر به بروز مشکلاتی برای شهرها و روستاهای خالی ازسکنه شده است.

مهاجرت به شهر ها عامل از بین رفتن امکانات روستایی

وی افزود : مهاجرت به شهرها موجب از بین رفتن بخشی از فعالیت ها و امکانات روستایی  شده است و به ناچار  برای تامین مایحتاج به واردات از خارج نیازمند هستیم .

ضرورت تغییر نگاه دولت به روستاها

به گفته حاج اسماعیلی  ،در گذشته توسعه روستا ملاک بوده ، لذا باید براساس شرایط زندگی فعلی،  نگاه و رویکرد به روستاها را تغییر دهیم .

این کارشناس بازار کار تصریح کرد :  باید با حفظ بافت روستاها از مهاجرت جمعیت به شهرها جلوگیری کرد تا با فراهم سازی امکانات مناسب ، جمعیت بومی آنها حفظ شود .

وی با اشاره بر حفظ شرایط دامپروی وکشاورزی در روستاها ، گفت :  طی سال های گذشته در روستاییان علاوه بر فعالیت های کشاورزی به دامپروری نیز مشغول بودند. لذا در حال حاضر شرایط حفظ دام ها وجود داشته و باید با ادامه تولید در روستا ها و تغییر روش ها، باغات را حفظ کنیم .

ضرورت نگاه نوین به روستاها در صنعت گردشگری

این کارشناس اقتصادی اظهارداشت: محدودیت روستاها به هیچ عنوان مانع توسعه گردشگری نمی شودوباید رویکرد به روستا به سمت گردشگری سوق یابد که قطعا این تغییر رویکرد توسط دولت برای ایرانیان داخل وخارج از کشور ایجاد انگیزه می کند.

به گفته حاج اسماعیلی ، رویکرد دیگر دولت باید احیای منابع آب وخاک  با روش های جدید باشد تا در بخش کشاورزی در حوزه باغات ودامپروی شاهد شرایط بهتری باشیم .

امکانات لازم برای اشتغال زایی در روستاها فراهم نیست

این کارشناس اقتصادی در خصوص میزان اشتغال زایی در روستاها بیان داشت : متاسفانه امکانات لازم برای اشتغال زایی در روستاها فراهم نیست . طی 15 سال گذشته به دلیل خشکسالی های متوالی ،محدودیت هایی ایجاد شده است وبه دلیل عدم فراهم سازی امکانات لازم  با روش های نوین برای حفظ آب وخاک در روستاها شاهد آسیب منابع هستیم .

حفظ شرایط روستاها باید ملاک قرارگیرد

به گفته حاج اسماعیلی ، در روستا ها به جای توسعه اشتغال باید حفظ شرایط آنها را ملاک قرار دهیم .لذا دو نوع اشتغال در روستاها شامل  بومیان آن مکان و اشتغال دوم به تبع حضور گردشگران داخلی وخارجی ایجاد خواهد شد.

 این کارشناس اقتصادی در خصوص تدابیر لازم برای توسعه روستا وعشایر یادآورشد : بعد از انقلاب برخی امکانات شامل ( گاز ، برق و تلفن ) به روستا ها انتقال یافت . روستاها نیز براساس منابع آبی وخاکی شکل گرفته که متاسفانه به دلیل برخی  بی توجهی ها شاهد مهاجرت روستاییان به شهرها هستیم .

لذا امیدواریم با اجرای اقدامات مناسب  شاهد تسهیل شرایط کوچ و اسکان در جامعه عشایری باشیم که تاکنون خدمات مناسب و گسترده ای به عشایر ارایه شده،  اما تا تحقق شرایط ایده آل هنوز فاصله است.

امیدواریم با سیاست های دولت جهت توسعه امور روستاییان و عشایر ، فضای کسب و کار و گردشگری روستا توسعه یافته و در حد توان مانع اتلاف عمر ، سرمایه و محصولات این قشر شویم.

خواندن 386 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395