یکشنبه, 15 مهر 1397 ساعت 09:51

اطلاعات تکميلي

  • 4 راهکار آبفا برای صفر شدن تنش آبی تا 1400

250 میلیون متر مکعب به منابع آب تهران اضافه خواهد شد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نیلوفر جمالی

 عصر اقتصاد: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه اتمام 3 تصفیه خانه و جایگزینی خط طالقان - تهران به جای خط اول از جمله راهکارهای سازمان برای تامین منابعی آبی تهران در سالهای 1400 الی 1405 است، گفت: با اجرایی شدن این 4 طرح 250 میلیون متر مکعب به منابع آب تهران اضافه خواهد شد.

به گزارش عصراقتصاد، محمدرضا بختیاری در نشست خبری در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب عقب ماندگی استان تهران نسبت به کل کشور در اجرای تصفیه خانه های فاضلاب را 40 درصد اعلام کرد و گفت: عملیات اجرایی 10 تصفیه خانه فاضلاب چهارماه آینده شروع می شود.

وی درباره طرح های فاضلاب شهر و استان تهران گفت: در شهر تهران 65 درصد از شبکه انتقال و 40 درصد از تصفیه خانه های فاضلاب اجرایی شده است.

بختیاری ادامه داد: در استان تهران این طرح ها از شهر تهران و حتی کل کشور عقب مانده و فقط هشت درصد اجرا شده است در حالی که این طرح ها در کل کشور 48 درصد پیشرفت دارد.

کمبود اعتبار 10 هزار میلیارد تومانی

وی افزود: در اجرای طرح های فاضلابی تهران، 10 هزار میلیارد تومان کمبود اعتبار داریم؛ با توجه به وضعیت مالی دولت، امکان استفاده از منابع اعتباری دولتی وجود ندارد و باید از روش های دیگر تامین مالی کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اضافه کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده، در پنج سال آینده کل فاضلاب استان تهران باید به بهره برداری برسد.

بختیاری افزود: در استان تهران یک میلیارد و 400 میلیون مترمکعب در بخش شهری و 90 میلیون مترمکعب در بخش روستایی آب مصرف می شود که به طور کلی، مصرف کل استان تهران 1.5 میلیارد مترمکعب است که 20 درصد مصرف کل کشور را تشکیل می دهد.

وی در مورد منابع تامین آب شرب شهر تهران نیز گفت: در شهر تهران یک میلیارد و 60 میلیون مترمکعب آب مصرف می شود که 70 درصد از آن از منابع آب سطحی و بقیه از منابع آب زیرزمینی است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران افزود: آب های سطحی تامین کننده منابع آب شرب تهران از پنج سد طالقان، امیرکبیر، لار، لتیان و ماملو تامین می شود؛ همه این سدها بجز 50 میلیون مترمکعب برای مصرب آب شرب شهر کرج ، در تامین آب شرب شهر تهران استفاده می شود.

به گفته وی، میزان بارندگی ها در استان تهران از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه) تاکنون 260 میلیمتر بود در حالی که در مدت زمان مشابه پارسال به 330 میلیمتر رسید؛ یعنی بارندگی در نخستین هفته های سال آبی جدید، 20 درصد نسبت به پارسال کاهش داشته است.

بختیاری، میزان ذخایر آب سدهای استان تهران را 610 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: پارسال در چنین روزهایی حجم مخازن این سدها 800 میلیون مترمکعب بود؛ بنابراین، ذخایر سدهای استان تهران امسال نسبت به پارسال 190 میلیون کسری دارد.

اجازه استفاده از 70 میلیون مترمکعب آب زیرزمینی برای فضای سبز

وی درباره استفاده شهرداری از آب برای آبیاری فضای سبز اظهار کرد: دو سال است که با شهرداری تهران وارد مذاکره شدیم تا در شهر تهران عمده فضای سبز از چاه‌ها استفاده شود. در حال حاضر حدود 150 تا 160 میلیون متر مکعب از منابع آب زمینی به مصارف فضای سبز شهری و 20 تا 30 میلیون مترمکعب نیز از قنوات و چشمه‌ها استفاده می‌شوند در کل 200 میلیون متر مکعب از آب زیرزمینی صرف فضای سبز می‌شود. میزان استفاده از آب شرب نیز برای فضای سبز در گذشته ببشتر بود اما اکنون 60 تا 70 درصد کاهش یافته است.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران عنوان کرد: در شهر تهران 830 میلیون مترمکعب برداشت از منابع آب زیرزمینی داریم که از این میزان 300 تا 350 میلیون مترمکعب برای آب شرب، 160 میلیون مترمکعب فضای سبز و بقیه برای کشاورزی و صنعت مصرف می‌شود و این در حالی است که میزان ورودی سدها 800 میلیون مترمکعب است یعنی بیلان 30 مترمکعب منفی است.

وی با بیان اینکه از 800 میلیون مترمکعب آبی که در شهر تهران تغذیه می‌شود 400 تا 450 میلیون مترمکعب از فاضلاب جذبی است، گفت: واقعیت این است که بعد از فاضلاب شهر تهران با بیلان منفی آب روبرو می‌شود اما از یک طرف مجبوریم فاضلاب را اجرا کنیم و از طرفی منابع آب زیرزمینی دچار مشکل می‌شوند.

بختیاری تاکید کرد: بعد از اجرای فاضلاب شهرداری امکان استفاده از آب شهری جهت آبیاری فضای سبز را نخواهد داشت یعنی در افق 1405 حداکثر آبی که شهرداری استفاده می‌کند 70 میلیون مترمکعب خواهد بود که فقط برای پارک‌ها استفاده می شود و مابقی فضای سبز باید از پساب استفاده کنند یعنی 130 میلیون مترمکعب آبی که شهرداری از منابع آب زیرزمینی برداشت می‌کند باید از پساب استفاده شود.

بختیاری درباره استفاده از لوازم کاهنده در دستگاه‌های دولتی اظهار داشت: ادارات دولتی ملزم به استفاده از لوازم کاهنده مصرف آب هستند و این موضوع را به سرعت به بخش خصوصی و مصارف خانگی هم تسری می‌دهیم.

هیچ روستایی در تهران با تانکر آبرسانی نمی‌شود

همچنین در نشستی دیگر رضا پوررجب، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران گفت: بالای ۹۰ درصد از روستاهای استان تهران تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی قرار دارد و باید گفت که هیچ روستایی در استان تهران توسط تانکر آبرسانی نمی‌شود.

وی درباره آبرسانی با تانکر به برخی روستاها اظهار کرد: خوشبختانه آبفای روستایی استان تهران تنها آبفایی است که هیچ کدام از روستاهای آن آبرسانی با تانکر سیار ندارند. البته ۸۵ روستا توسط دهیاری‌ها تامین آب می‌شوند و مابقی روستاها تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران است.

پوررجب با بیان اینکه اکنون ۳۵۴ حلقه چاه در این حوزه وجود دارد که تامین آب ۴۱۲ روستا را عهده دار هستند ابراز کرد: ۳۰۰۰ لیتر بر ثانیه آب در روستاهای استان تهران تولید می‌شود و باید گفت: با توجه به اینکه آب روستاها از آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود، کیفیت آب در این حوزه نیز بسیار بالا است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران درباره برابری کیفیت آب روستاهای استان تهران با شهر تهران نیز گفت: به دلیل اینکه آب شهر تهران از آب‌های سطحی تامین می‌شود می‌بایست وارد تصفیه خانه شود اما در حوزه روستایی پارامترهای دیگری را برای تصفیه آب در نظر می‌گیریم اما صراحتا باید اعلام کرد که کیفیت آب روستاهای استان تهران مطابق با استانداردهای بین‌المللی است.

به گفته پوررجب، از اول سال ۹۳ تاکنون ۲۳۷ میلیارد تومان برای روستاهای استان تهران به منظور ساخت تاسیسات آب و فاضلاب سرمایه‌گذاری شده است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در روستاهای استان تهران برای ساخت تصفیه خانه گفت: با توجه به اینکه در روستاها با مشکل زمین مواجه هستیم باید بتوانیم تا با کمک شرکت‌های دانش بنیان در مساحت کمتر بیشترین کارایی را فراهم کنیم تا علاوه بر بالا بردن کیفیت آب تامین آب نیز با سرعت بیشتری انجام شود.

پوررجب با تاکید بر این مسئله که در چند سال اخیر وضعیت آبخوان‌ها و ذخایر آب پشت سدهای تهران شرایط خوبی را ندارد، گفت: در این شرایط می‌بایست به مدیریت مصرف توجه ویژه‌ای شود. از این رو برنامه‌های متعددی را برای ارتقای مدیریت مصرف در نظر گرفته‌ایم.

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران، در حال حاضر ۲۴ خدمت به صورت آنلاین برای روستایی‌ها انجام می‌پذیرد که همین مسئله نیز تاثیر بسیار خوبی را در توسعه فعالیت‌ها داشته است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به هدفگذاری شرکت آبفای روستایی استان تهران برای کاهش هدررفت آب، گفت: بیشتر لوله‌هایی که در استان تهران وجود دارد عمر مفیدشان را از دست داده‌اند. لذا قرار شده که تا پایان برنامه ششم ۱۰۰۰ کیلومتر از لوله‌ها تجهیز و بازسازی شوند.

پوررجب با بیان اینکه طبق برآوردهای صورت گرفته باید میزان هدررفت آب در این بخش از ۴۳ درصد به کمتر از ۳۰ درصد برسد گفت: برای انجام این کار اعتباراتی را از صندوق توسعه ملی، تملک دارایی و همچنین اعتباراتی از محل اعتبارات ارزش افزوده روستاهایی که فاقد دهیاری هستند در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران افزود: تا کنون ۶۸ کیلومتر از طریق اعتبارات ارزش افزوده و ۵۰ کیلومتر از طریق اعتبارات صندوق توسعه و تملک دارایی اجرایی شده است و به طور کلی باید گفت: از ۲۱۲۳ کیلومتر شبکه توزیع در روستاهای استان تهران می‌بایست حدود نیمی از این شبکه اصلاح و بازسازی شود.

وی از تکمیل ۱۳ مجتمع آبرسانی برای امسال خبر داد و افزود: از این طریق ۵۶ روستا با جمعیتی بالغ بر ۱۲۰ هزار نفر تحت پوشش برخورداری از آب شرب سالم قرار می‌گیرند.

هشدار نسبت به آلایندگی منابع آبی با فاضلاب تا هشت سال آینده

هدایت فهمی، معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو نیز طی نشستی با بیان اینکه ایران به طور متوسط سالانه 25 سانتیمتر نشست می‌کند نسبت به وضعیت آلایندگی منابع آبی با فاضلاب شهری هشدار داد

وی اظهار کرد: نشانه بحران آب این است که تعادل منابع و مصارف به هم می‌خورد. کشور ما و خاورمیانه در منطقه خشک و نیمه‌خشک واقع شده و با این ویژگی اقلیمی، فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی، بحران آبی در خاورمیانه به بحران اجتماعی و اقتصادی تبدیل می‌شود که این‌ها نیز بحران سیاسی را منجر می‌شوند. بحران اجتماعی به فروپاشی اجتماعی و حتی سیاسی منجر می‌شود.

فهمی با بیان اینکه در کشور ما راه‌حل کوتاه‌مدت به تنهایی جواب نمی‌دهد، افزود: طی کمتر از یک قرن جمعیت کشور هشت برابر شده و جمعیت شهری از 32 به 71 درصد افزایش یافته است و روستاها به سرعت خالی از سکنه می‌شوند و حاشیه‌نشینی شهرها به عنوان پدیده‌ای که قبل از انقلاب به وجود آمد به سرعت رشد کرده است و اکنون حدود 20 میلیون حاشیه نشین شهری داریم، 37 هزار روستا به دلیل مسائل آب و زیست محیطی خالی شده‌اند.

فهمی تصریح کرد: اکنون کشت آبی دو برابر شده و 90 تا 92 درصد آب شیرین کشور در کشاورزی مصرف می‌شود. بهره‌وری در ایران به ازای هر مترمکعب آب 1.2 کیلوگرم و در دنیا 2.5 کیلوگرم است اما بهره‌وری اقتصادی در ایران 30 سنت و در دنیا 2.5 دلار است.

وی به ورود آلاینده‌های فاضلاب و بیولوژیکی به منابع آب اشاره و اظهار کرد: طوفان و بحران بزرگ‌تری در راه است و آن بحران کیفیت آب است بدون تردید مناقشات بزرگ اجتماعی در شهرها به وجود می‌آیند، هر مترمکعب فاضلاب هشت تا 15 مترمکعب آب را از دسترس خارج می‌کند. ورود پساب و پسماند شهری و صنعتی به آب به سرعت در حال رشد است و تا یک تا دو سال آینده با بحران عظیم کیفی مواجه خواهیم بود. وقتی آب شرب آلوده شود تبعات آن غیرقابل پیش‌بینی است، شوری ممکن است باعث شود امکان خوردن آب را نداشته باشیم اما تبعات آلودگی فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی غیرقابل تصور است.

 

 

خواندن 234 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395