یکشنبه, 15 مهر 1397 ساعت 10:23

اطلاعات تکميلي

  • نامزد راست افراطی شانس بالایی در انتخابات ریاست جمهوری برزیل دارد

تکثیر ترامپ در آمریکای جنوبی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

 عصر اقتصاد: از زمان به پیروزی رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا به نظر می رسد که احزاب پوپولیست و افراطی در سایر نقاط جهان هم جان تازه ای گرفته اند. پیروزی های قابل توجه احزاب پوپولیست و راستگرا در کشورهای اروپایی هلند، آلمان و مجارستان باعث شده در سایر نقاط جهان هم این احزاب از اقبال بیشتری در میان مردم برخوردار شوند.

شهروندان برزیل امروز در انتخابات سراسری این کشور شرکت می‌کنند تا رئیس جمهور خود را انتخاب کنند. با این همه به نظر می رسد که انتخابات امسال یکی از غیرقابل پیش‌بینی ترین انتخابات ریاست جمهوری برزیل از زمان پایان دیکتاتوری نظامی این کشور از سال  1985 محسوب می‌شود.

یورونیوز گزارش داد با وجود اینکه لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری پیشین این کشور از شرکت در این انتخابات محروم شده اما  بر اساس نظرسنجی‌ها ژایر بولسونارو(Jair Bolsonaro) نامزد راست افراطی که از حمایت حزب سوسیال لیبرال نیز برخوردار است شانس زیادی برای پیروزی دارد که در صورت رخ دادن این اتفاق سیاست های داخلی و خارجی این کشور به عنوان بزرگترین کشور آمریکای جنوبی با تغییر اساسی رو به رو خواهد شد.

بولسونارو، افسر پیشین ارتش و نمایندۀ راست افراطی در کنگرۀ برزیل، یک چهره جنجالی به حساب می آید تا جایی که او را به خاطر شباهت سخنانش با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، ترامپ برزیل نام نهاده اند. دیدگاه های وی در حمایت از استفاده از اسلحه، دفاع از مجازات مرگ، مخالفت با سقط جنین و تحسین دوران دیکتاتوری نظامی در برزیل که طی سالهای ۱۹۶۴ تا ۸۵ میلادی بر این کشور حاکم بوده باعث جلب توجهات بسیاری در میان مردم و محافل سیاسی برزیل شده است.

بر اساس پژوهش‌های انجام شده در موسسۀ عمومی نظرسنجی و آمار برزیل (IBOPE) محبوبیت بولسونارو رو به افزایش است که عمده دلیل آن نیز نارضایتی مردم از فساد دستگاه سیاسی و افزایش جرم و جنایت در این کشور است. بنا بر آمار ثبت شده، تنها در سال ۲۰۱۷ میلادی ۶۳۸۸۰ قتل در برزیل روی داده که رکورد جدیدی محسوب می‌شود و با این رقم، رکورد قبلی نیز که باز متعلق به این کشور بود، شکسته شده است. نامزد راست افراطی وعدۀ برخورد شدید با جرم و جنایت، آسان‌سازی قوانین حمل اسلحه و حمایت از بازار آزاد را داده است. او از پشتیبانی گروههای قدرتمند تجاری برزیل و لابی‌های ثروتمند بخش کشاورزی که اقتصاد این کشور را در کنترل دارند نیز برخوردار است.

بولسارنو در یکی از نطق‌های انتخاباتی‌اش گفته است که «خلافکار خوب، خلافکار مرده است.» هواداران پرشمار وی معتقدند اگر شهروندان عادی مسلح شوند، دیگر گروه‌های تبهکار، قاچاقچیان مواد مخدر و اراذل و اوباش نمی‌توانند امنیت شهروندان بی‌دفاع را به خطر بیاندازند

روبرتو رومانو، استاد علوم سیاسی دانشگاه ایالتی کمپیناس می‌گوید: «بولسونارو از شانس خوبی برای پیروزی برخوردار است که یکی از مهمترین دلایل آن، فرهنگ محافظه‌کارانۀ حاکم بر بخش وسیعی از جامعۀ برزیل، نشات گرفته از حکومت دیکتاوری در این کشور است. فرهنگی که با دموکراسی مدرن، حقوق بشر، حقوق زنان و حقوق اقلیتها همراه نیست.»

پیش از رشد چشمگیر محبوبیت ژایر بولسونارو، این لولا داسیلوا بود که در نظرسنجی‌ها به عنوان نامزد حزب کارگر (PT) از بخت بالایی برای پیروزی در انتخابات برخوردار بود. اما محروم شدن او از شرکت در این انتخابات پس از محکومیت به ۱۲ سال زندان به جرم فساد و پولشویی، شرایط را تغییر داد.

فرناندو حداد (Fernando Haddad) که اصلیتی لبنانی دارد، جانشین دا سیلوا در حزب کارگر برای نامزدی در این انتخابات شد اما این دیدگاه که او به عنوان استاد دانشگاه و شهردار پیشین سائو پائولو ارتباطی با طبقات کارگر برزیل ندارد، باعث شد که وی نتواند نظر رای دهندگان را جلب کند. به همین دلیل او از حدود یک ماه پیش در نظرسنجی‌ها پس ژایر بولسونارو قرار گرفته است.

روبرتو رومانو، استاد علوم سیاسی دانشگاه ایالتی کمپیناس می‌گوید: «فرناندو حداد می‌تواند رای بخشی از طرفداران لولا دا سیلوا را از آن خود کند اما نه رای همۀ آنها را. در حال حاضر گروه بزرگی از رای دهندگان هنوز نتوانسته‌اند میان فرناندو حداد و ژایر بولسونارو یکی را انتخاب کنند.»

فرناندو حداد قول داده است که «برزیل را دوباره خوشحال» کند و برنامه‌های اجتماعی را بار دیگر در این کشور به اجرا بگذارد که باعث می‌شود سطح زندگی طبقۀ کارگر بار دیگر بهبود یابد.

با این وجود کارنامۀ حزب کارگر برزیل که در ۱۵ سال گذشته مدت ۱۳ سال قدرت را در دست داشت، چندان درخشان نیست. در این دوران جرم و جنایت در کشور افزایش یافته و فساد بطور گسترده در دستگاه سیاسی ریشه دوانده است.

آخرین نظرسنجی‌های موسسۀ عمومی نظرسنجی و آمار برزیل نشان دهندۀ پیشروی ژایر بولسونارو در این انتخابات است.

با این وجود احتمالا هیچ‌کدام از نامزدها نمی‌توانند رای اکثریت را در دور اول انتخابات به دست آورند و به این ترتیب این دو نامزد اصلی به دور دوم انتخابات که ۲۸ اکتبر برگزار می‌شود راه خواهند یافت.

اما این احتمال نیز وجود دارد که شمار بالایی از شهروندان برزیلی از شرکت در دور اول انتخابات خودداری کنند؛ چیزی که باعث می‌شود در همان دور اول سرنوشت سیاسی کشور رقم بخورد و احتمالا راست افراطی قدرت را در برزیل در دست بگیرد.

پس از این دو نامزد اصلی، سه نامزد دیگر به نام‌های کایرو گومز، جرالدو آلکمین و مارینا سیلوا قرار دارند که هر سه عمدتا میانه محسوب می‌شوند و هیچ‌کدام از آنها احتمالا نمی‌توانند بیش از فرناندو حداد و ژایر بولسونارو رای بیاورند.

دیدگاههای جنجالی آقای بولسونارو بی‌پاسخ نمانده است. مدافعان حقوق بشر و حقوق زنان در برزیل جنبشی اعتراضی را در مخالفت با او راه‌ انداخته‌اند که «او نه» یا #EleNao نام دارد.

فلاویا بیرولی، استاد علوم سیاسی دانشگاه برازیلیا می‌گوید: «این یک جنبش قوی با رهبری زنان علیه نامزد راست افراطی برزیل است. روی کار آمدن حکومتی که اساس آن نظامی‌گری، نادیده گرفتن حقوق زنان و لیبرالیسم افراطی در اقتصاد باشد، به زنان بویژه زنان رنگین پوست و همچنین فقرای جامعه آسیب می‌زند.»

 

 

 

خواندن 267 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395