یکشنبه, 15 مهر 1397 ساعت 23:00

خوبی ها را ترویج کنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

متأسفانه به طور مکرر در طول سال های کاری خودم یعنی ۴۰ سال گذشته دیده ام که بزرگترین خطاها و لغزش ها از کسانی سر می زند که خود جدّی ترین و پرخاشگر ترین معترض حوزه ای بوده اند که در آن حوزه خطا کرده اند.

بعد از چندین بار تکرار این صحنه ها به این باور رسیده ام که اینگونه افراد با بد جلوه دادن شرایط در یک‌ موضوع در واقع به دنبال القا این باور هستند که مثلاً دزدی، اختلاس، ارتشا، رانتخواری، باندبازی و امثال اینها یک خطای رایج است، که اگر بعداً خطاهای آنان برملا شد، با وقاحت سینه صاف کنند و در چشمان آدم خیره شوند و بگویند که وقتی همه این خطا را می کنند من چرا نکنم؟

بنابراین انتظار می رود رسانه ها و‌ منتقدین در پردازش مشکلات اجتماعی ضمن حفظ تعادل و انصاف از افراط در منفی نشان دادن وضعیت جامعه پرهیز کنند و به جای اشاعه محض الگو های منفی و انحرافی، زمینه های معرفی کارکرد ها و رفتار های سالم و مطبوع را هم فراهم آورد.

در واقع نباید زمینه به کارگیری این مثل را برای متخلفین فراهم کنیم که برای هر لغزش و خطای خود بگویند: گر حکم شود که مست گیرند- در شهر هر آنچه هست گیرند

به همین خاطر است که با وجود اینکه از نظر اسلامی تظاهر در عبادات باطل کننده آنها است، اما تظاهر به اخلاق خوب را مستحب می دانیم چرا که باید برای ساختن یک‌ جامعه خوب الگو ها و رفتار های خوب را به نمایش بگذاریم تا بد ها و بدی ها‌ فرصت خودنمایی پیدا نکنند.

این بدان معنی نیست که نقد ها و پیگیری خلافکاری ها را تعطیل کنیم، بلکه از یک سو باید توصیف و علنی کردن خوبی ها خارج از تملق و اغراق ترویج یابد و‌ هم حمله و رفع بدی ها با منطق و تعادل هوشمندانه و با سعه صدر دنبال شود.

خواندن 182 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395