دوشنبه, 16 مهر 1397 ساعت 10:31

تصویب لایحه" FATF" اولین گام عبور از تحریم های بانکی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

 عصر اقتصاد: روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم" CFT" موافقت کردند.الحاق به این کنوانسیون یکی لوایح چهارگانه مربوط به توصیه های گروه ویژه اقدام مالی (FATF ) است.

با این تصمیم مجلس آخرین گام برای عضویت ایران در «گروه ویژه اقدام مالی»FATF که بیش از 190 کشور جهان در آن عضویت دارند، برداشته شد. پیوستن به این سازمان بین دولتی مستلزم برداشتن چهار گام عملی بود که سه مورد آن (لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو)، اصلاح قانون پولشویی، اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم) پیشتر به تایید و تصویب مجلس رسیده بود.

بدیهی است این تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی، می تواند راه را برای مبادلات مالی ایران با سایر کشورها مساعد کند و در مجامع بین المللی باب گفت وگوهای بیشتر باز شود. لذا تصویب لایحه" FATF"می تواند اولین گام عبور از تحریم های بانکی باشد و با این تصمیم نمایندگان مجلس، کانال های مالی ایران و اروپا را که با هدف دور زدن تحریم های آمریکا طراحی شده و قرار است تا در آبان ماه امسال راه اندازی شود، به مرحله اجرا در خواهد آورد.

بنابراین با تصویب این لایحه توسط مجلس شورای اسلامی، یکی از اصلی ترین بهانه ها برای عدم همکاری مالی با ایران در سطح جهانی از میان برداشته می شود.

درخصوص تاثیر تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم بر روابط بانکی ایران با سایر کشورها در سطح بین المللی، گفت وگویی با سید بهاء الدین حسینی هاشمی و احمد حاتمی یزد از مدیران و کارشناسان ارشد بانکی داشته و نظراتشان را جویا شدیم.

سید بهاء الدین حسینی هاشمی از مدیران وکارشناسان ارشد بانکی با اشاره به تصویب لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم ( CFT)  در جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی با اکثریت آراء، اظهار داشت: پیوستن به هر سازمان و کنوانسیون بین المللی نشان می دهد که ما تفکر بین المللی داشته و قواعد و اصول بین المللی را قبول داریم، به ویژه کنوانسیون هایی که ناظر بر جرایم سازمان یافته و مبارزه با تروریسم و مبارزه با پولشویی و فسادهای مالی است.

افزایش قدرت چانه زنی ایران با پیوستن به کنوانسیون های بین المللی

این مدیر ارشد بانکی تاکید کرد: عضویت در سازمان های بین المللی قطعا تاثیرات مثبتی بر روابط بانکی ما خواهد داشت و از نظر وجه بین المللی برای کشور مفید خواهد بود. با پیوستن به کنوانسیون های بین المللی، شرکای تجاری ایران نیز دیدگاه بهتری نسبت به ایران خواهند داشت.

به گفته حسینی هاشمی، پیوستن به کنوانسیون های بین المللی، قطعا قدرت چانه زنی ما را افزایش داده و حقانیت و شفافیت رفتار ایران را نشان می دهد و به بهبود روابط بانکی ایران در سطح بین المللی کمک می کند.

رفع تحریم های بین المللی لازمه بهبود روابط بانکی با دنیا

همچنین احمد حاتمی یزد از دیگر مدیران ارشد بانکی در گفت وگویی کوتاه به خبرنگار ما، گفت: پیوستن به کنوانسیون های بین المللی برای کشور ضروری است، اما در ابتدا باید تحریم های بین المللی برطرف شود.

وی اظهار داشت: در صورتی که تحریم ها و مشکلات ما با کشورهای اروپایی برطرف نشود و با آن ها به توافق نرسیم، تصویب چنین مصوباتی تاثیرچندانی در روابط بانکی ما با سایر کشورهای دنیا نخواهد داشت.

این مدیر ارشد بانکی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بانک های خارجی به دلیل تحریم های کشور امریکا، با ایران همکاری ندارند، لذا در ابتدا باید تحریم های دولت امریکا برطرف شود و پیوستن به چنین کنوانسیون های بین المللی در مرحله بعدی می تواند موثر واقع شود.

در پایان لازم به ذکر است نمایندگان در نشست علنی روزگذشته مجلس شورای اسلامی با الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم  با 143 رأی موافق، 120 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 271 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

 

خواندن 269 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395