دوشنبه, 16 مهر 1397 ساعت 10:50

اطلاعات تکميلي

  • در سود جوئی ضد ملی حقوقی ها؛

مدیران بورس تماشاگرند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

 عصر اقتصاد: دیروز در پنجمین روز از آشفتگی های  بازار ارز، همانگونه که پیش بینی می شد شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با 7 هزار و 665 واحد کاهش در سیر نزولی خود رکورد زد تا با افت 10 درصدی بازار سرمایه در کمتر از یک هفته کاری نشان دهد که متاسفانه بازار سرمایه در نتیجه بی تدبیری مدیریت بورس و بازیگران حقوقی و اصلی آن، به عنوان زیر مجموعه ای از بازار سیاه ارز تبدیل شده است.

همانگونه که در تحلیل هفته گذشته هم تاکید کردیم، فروپاشی بازار آزاد ارز فرصت مناسبی بود که سلب اعتماد کردگان بازار ارز، نقدینگی خود را متوجه بازار سهام بکنند و با شکار نقدینگی سرگردان و تثبیت آن در بازار سرمایه، امکان اجرای ماموریت های اصلی بورس در تقویت اقتصاد مولد را فراهم نمایند اما نه تنها غفلت مدیریت بورس و سهام داران بزرگ حقوقی که یا سهوی و از سر ناتوانی و بی تدبیری است و یا عمدی و منفعت جویانه است، با شتاب گرفتن سیر نزولی بازار سهام، امکان اعتماد صاحبان نقدینگی سرگردان به بازار سهام را از بین بردند.

عملکرد حقوقی ها در روزهای شنبه و یک شنبه اخیر شائبه عمدی بودن بی مهری به بازار سرمایه را تقویت می کند، چرا که در روز شنبه و زمانی که در ساعات اولیه شاخص کل، قریب به 4 هزار واحد رشد کرد به ناگاه با فروشنده شدن سهامداران حقوقی در کمتر از 2 ساعت شاخص کل با بیش از 5 هزار واحد نزول، مسیر کاهشی خود را ادامه داد و در روز یکشنبه، وقتی که سهامداران حقیقی از سیر نزولی بورس نگران شده و یا با قیمت های کاهشی به فروش سهام خود پرداختند. سهامداران حقوقی به جمع آوری این سهام در نرخ های پایین تر پرداختند، یعنی درست در مقطعی که اقتصاد ملی نیاز به حمایت بزرگان بورس داشت، آنها با روش های سوداگری به دنبال منفعت طلبی های خود عمل کردند و در چنین شرایطی مدیران ارشد بورس نقش تماشاگر را ایفا نمودند.

افزایش حجم و ارزش معاملات بورس

حجم وارزش معاملات بورس اوراق بهادار رقم بالایی را نشان می‌دهد در عین حال بازار سهام سراسر قرمز است؛ کفه عرضه به شدت بر تقاضا پیشی گرفته و خودرویی‌ها، فلزات اساسی، پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها هم یک دست با افت قیمت مواجه شدند.

به گزارش ایسنا، از اواخر هفته گذشته بورس تهران شاهد کاهش قیمت سهم‌هاست، روز گذشته نیز با باز شدن معاملات شاخص کل بازده نقدی و قیمتی روند کاهشی به خود گرفت و تا ساعت حدود ۱۰ صبح به رقم ۱۷۷ هزار و ۷۰۰ واحدی رسید، اما در ادامه روند کاهشی آرام تر شد و در نهایت با ۷۶۶۵ واحد افت کار خود را در تراز ۱۷۶ هزار و ۴۱۹ واحدی پایان داد.

شاخص کل هم‌وزن نیز با ۹۰۰۳ واحد افت تا رقم ۳۰۸۰۵ کاهش یافت و شاخص آزاد شناور با ۷۵۳۳ واحد افت در تراز ۱۸۹ هزار ۷۳۵ واحدی قرار گرفت همچنین شاخص بازار اول و بازار دوم هر یک به ترتیب ۵۲۲۸ و ۱۷۲۸۰ واحد افت کردند.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان و معدنی و صنعتی گل‌گهر هر یک به ترتیب ۱۲۳۳، ۵۲۱ و ۳۳۴ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص کل داشته‌اند.

در بازار سراسر قرمز روز گذشته تنها معدود نمادهایی بودند که سعی کردند بازار را مثبت نگه دارند که از جمله آن می‌توان نفت پارس پرداخت الکترونیک سامان کیش و گروه صنعتی ملی نام برد.

روز گذشته صف‌های فروش زیادی در سهم‌های مختلف وجود داشت و کفه عرضه به شدت برکفه تقاضا فزونی یافت و تا پایان معاملات بر صف‌های فروش همچنان اضافه می‌شد.

در گروه محصولات شیمیایی روز گذشته با افت شدید قیمت‌ها مواجه بودیم و این گروه یکپارچه قرمز بود چندی پیش بود که سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بورس کالا برداشته شد تا دست دلالان از بازار این محصولات کوتاه شود. در پی این تصمیم قرار بر این شد که نرخ خوراک پتروشیمی‌ها نیز بر مبنای نرخ ارز نیمایی اخذ شود این موضوع روی قیمت سهام شرکت‌ها تاثیر گذاشته است.

در گروه فلزات اساسی نیز تمام نمادها یک دست قرمز بودند و بسیاری با نزدیک ۵ درصد کاهش قیمت مواجه شدند. حجم معاملات در این گروه به رقم ۵۷۰ میلیون سهم رسید و ارزش معاملات عدد ۳۱۰ میلیارد تومان را رد کرد. حتی خودرویی‌ها نیز روز گذشته یک دست قرمز بودند و با افت قیمت سهام‌هایشان مواجه شدند حجم بالای فروش در این سهم‌ها نیز مشهود بود.

قیمت سهام شرکت‌های مربوط به گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن نیز به جز در دو نماد یک دست با افت قیمت مواجه شدند.  فراورده‌های نفتی کک و سوخت هسته‌ای نیز روز گذشته شاهد کاهش شدید قمیت سهام شان بودند، صف‌های فروش دراین گروه نیز کاملا مشهود بود.

ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته رقم ۲۱۷۸ میلیارد تومان را رد کرد و حجم معاملات به حدود ۷ میلیارد سهم و اوراق مالی رسید.

خواندن 220 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395