دوشنبه, 16 مهر 1397 ساعت 11:15

اطلاعات تکميلي

  • باوجود مازاد تولید در مرغداری‌ها؛

مجوز ممنوعیت صادرات جوجه یک‌روزه صادر شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصر اقتصاد: صنعت طیور یکی از سودآورترین بخش‌های کشاورزی است اما باوجود مشکلات اخیر اقتصادی در کشور شاهد نگرانی و دغدغه تولیدکنندگان هستیم. امروزه در تنظیم بازار و کنترل تولید در صنعت مرغ تشکل‌ها و اتحادیه‌ها نقش مطلوبی ندارند و پراکندگی واحدهای تولیدی، سوء مدیریت و نوسانات قیمت نهاده‌های صنعت طیور عامل ضرر و زیان در این صنعت است به‌خصوص نوسانات قیمت جوجه یک‌روزه و دیگر نهاده‌ها، این صنعت را با مشکلاتی اساسی روبرو کرده است.

تحمیل قیمت‌های نامناسب نسبت به هزینه تولید، افزایش قیمت جهانی نهاده‌ها، ‌ نوسانات ارز، دیر رسیدن نهاده به مرغداری و ادامه ضرر و زیان تولیدکنندگان سبب کاهش جوجه ریزی از سوی تولیدکنندگان شده است.

عطاالله حسن‌زاده، عضو اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ گوشتی با اشاره به تولید ۱۰۵ تا ۱۱۰ میلیون قطعه جوجه به کاهش 5 تا 7 درصدی حجم کلی تولید جوجه یک‌روزه اشاره کرد و این روش را راهی برای ایجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضا اعلام کرد.

زیان 500 میلیارد تومانی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه

در همین رابطه غلامعلی فارغی، دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه به مازاد تولید جوجه یک‌روزه اشاره کرد و گفت: تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه از ابتدای سال به دلیل افزایش تولید،30 درصد کمتر از قیمت تمام‌شده اقدام به عرضه محصول خود در بازار کردند.

فارغی اظهار داشت: علی‌رغم آنکه تمامی کالاها از ابتدای سال روند افزایشی در بازار داشته است، اما تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه به سبب روند کاهش قیمت از ابتدای سال حداقل 500 میلیارد تومان زیان کردند.

وی ادامه داد: اگر روند کاهش نرخ جوجه یک‌روزه در بازار ادامه‌دار شود، بی‌شک تولید گوشت مرغ با مشکلات متعددی روبرو خواهد شد.

این مقام مسئول متوسط قیمت فروش هر قطعه جوجه یک‌روزه را یک هزار و 100 تومان در بازار اعلام کرد و گفت: این در حالی است که قیمت تمام‌شده هر قطعه جوجه بدون احتساب سود یک هزار و 600 تومان است.

بنا بر اظهارات فارغی کاهش سن گله‌ها و رفع ممنوعیت صادرات جوجه یک‌روزه و تخم‌مرغ نطفه‌دار می‌تواند تأثیر بسزایی در تعادل قیمت جوجه در بازار داشته باشد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه تصریح کرد: اگر صادرات جوجه یک‌روزه آزاد نشود، تولیدکنندگان مرغ گوشتی متحمل ضرر و زیان خواهند شد که ازاین‌رو واحدهای مرغ مادر برای جلوگیری از ضرر و زیان اقدام به حذف کنترل نشده گله‌ها می‌کنند که این امر منجر به بی‌ثباتی بازار خواهد شد.

فرآیند حمل‌ونقل تلفات سالانه جوجه‌های یک‌روزه را در پی دارد

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه به معضلات این صنعت اشاره کرد و افزود: میزان تلفات و ضایعات حمل‌ونقل جوجه یک‌روزه بالا بوده و این امر یک هزینه سنگین پنهان برای مرغداران کشور است. حمل‌ونقل نامناسب و غیرتخصصی جوجه یک‌روزه باعث شده است که سالانه ۱۲ میلیون قطعه جوجه یک‌روزه در کشور تلف و ۲ درصد ضایعات در بخش تولید مرغ گوشتی ایجاد شود و عامل خسارت ۷۶۰ میلیارد تومانی در این صنعت باشد.

وی با اشاره به دلیل این ضایعات افزود: در بخش حمل‌ونقل جوجه یک‌روزه که در کامیون غیرتخصصی انجام می‌شود، جوجه خشک و منجر به افزایش تلفات و ضایعات آن می‌شود. همچنین وزن جوجه‌ها کاهش می‌یابد و هنگام ذبح نیز به دلیل یکدست نبودن ضایعات بیشتری ایجاد می‌شود.

فارغی تصریح کرد: جوجه‌های که زنده می‌مانند نیز به‌طور میانگین دو در صد کاهش وزن‌دارند که این امر نیز باعث از دست رفتن امکان تولید ۷ تا ۸ هزار تن گوشت مرغ در کشور می‌شود و درمجموع اماکن تولید حدود ۱۸ هزار تن گوشت مرغ با حمل‌ونقل نامناسب از بین می‌رود.

حسن رکنی مشاور وزیر جهاد کشاورزی نیز با اشاره به اینکه سالانه یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون قطعه جوجه یک‌روزه در کشور تولید می‌شود اظهار کرد: هنوز مشاهده می‌شود که جوجه‌های یک‌روزه به‌جای حمل در خودروهای مخصوص که رطوبت و دمای کنترل‌شده دارند در کامیون‌های بدون تجهیزات، وانت، صندوق‌عقب و کابین خودرو سواری حمل می‌شود.

وی تصریح کرد: بر اساس برآوردهای انجام‌شده سالانه ۱۳۰ هزار تن کاهش وزن به دلیل حمل‌ونقل نامناسب جوجه گوشتی در کشور ایجاد می‌شود.

یک‌میلیون تخم‌مرغ نطفه‌دار معدوم شد

سعید اصغری فرد دبیر انجمن ملی طیور ایران با انتقاد از شرایط نامساعد تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون، قیمت جوجه یک‌روزه باقیمت تمام‌شده خود فاصله معناداری داشته است.

وی افزود: اگرچه در روزهای اخیر قیمت جوجه یک‌روزه در بازار با روند افزایشی روبرو شده است، اما هم‌اکنون هر قطعه جوجه باقیمت تمام‌شده خود حداقل 150 تومان فاصله دارد.

اصغری فرد متوسط قیمت هر قطعه جوجه یک‌روزه در سال گذشته را 1680 تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که از ابتدای سال متوسط هر قطعه طیور 700 تا 800 تومان بوده است.

وی ادامه داد: علی‌رغم کاهش شدید نرخ جوجه یک‌روزه در اواخر خرداد وضعیت به‌گونه‌ای نامساعد بود که نزدیک به یک‌میلیون تخم‌مرغ نطفه‌دار معدوم شد.

شتاب صادرات جوجه یک‌روزه در سال جاری

یحیی آذری، معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اردبیل بابیان اینکه امسال فروردین‌ماه 730 هزار قطعه جوجه یک‌روزه به مقصد ارمنستان و افغانستان صادرشده است افزود: این امر نشانگر شتاب صادرات است.

ممنوعیت صادرات اعلام شد

اخیراً اخباری مبنی بر ممنوعیت صادرات جوجه یک‌روزه منتشر شد که انتقاد فعالان این حوزه را در پی داشت. ناصر نبی‌پور رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، با انتقاد از ممنوعیت صادرات جوجه یک‌روزه بیان کرد: با توجه به آنکه تولید جوجه یک‌روزه تخم‌گذار بیش از نیاز مرغداران است، اما دولت اجازه صادرات را نمی‌دهند و حال جای سؤال است که این تولیدکنندگان باید چه‌کار کنند؟ آیا جوجه تولیدی خود را در چاه بیندازند؟

به گفته وی، بسیاری از مرغداران مادر در برخورد با اتحادیه می‌گویند که به سبب عدم مجوز صادرات، می‌خواهند جوجه یک‌روزه تولیدی خود را در چاه بیندازند و آیا این منطقی است که هر قطعه جوجه 5 هزار و 800 تومانی دور ریخته شود؟

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مشکلی در تولید تخم‌مرغ وجود ندارد، بیان کرد: باوجودآنکه ماهانه 4 میلیون جوجه یک‌روزه به خط تولید می‌نشیند، بنا به اعتقاد بنده نه‌تنها مشکلی در تأمین بازار داخل نداریم بلکه مازاد آن باید به بازارهای هدف صادر شود.

نبی‌پور ادامه داد: باوجود افزایش هزینه‌های بالای تولید، دولت بر چه مبنایی اعلام می‌کند که تورم 11.3 درصد است؟

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در پایان تصریح کرد: اگر مازاد تولید تخم‌مرغ به بازارهای هدف صادر نشود، قیمت تخم‌مرغ در داخل کاهش می‌یابد که این امر منجر به از بین رفتن مرغدار و واردات با نرخ 1.3 دلار خواهد شد، به همین دلیل از دولت انتظار می‌رود که مجوز صادرات محدود تخم‌مرغ و جوجه یک‌روزه را بدهد.

 

خواندن 434 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395