دوشنبه, 16 مهر 1397 ساعت 11:23

اطلاعات تکميلي

  • اردکانیان نماینده زابل را قانع کرد؛

تبخیر آب سدها در جهان 5 و در ایران 6 درصد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصر اقتصاد: روز گذشته وزیر نیرو برای پاسخ به پرسش نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز به مجلس رفت و توانست این نماینده مجلس شورای اسلامی را قانع کند. حبیب الله دهمرده در نشست علنی مجلس شورای اسلامی  در پی طرح سوالی مبنی بر این که وزارت نیرو در رابطه با تبخیر و رسوب گذاری سدهای ایران چه اقدام موثری انجام داده است؟ پس از استماع توضیحات رضا اردکانیان وزیر نیرو از توضیحات وی با شرط پیگیری مشکل فوق و رفع آن در کوتاه ترین زمان، قانع شد.

دهمرده  در نشست علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی در توضیح سوال خود از وزیر نیرو خطاب به نمایندگان مجلس گفت: متأسفانه سالانه 300 میلیون مترمکعب از منابع آبی در استان سیستان و بلوچستان تبخیر و رسوب می شود که این مهم بیش از یک سوم میزان حقابه ایران و افغانستان از هیرمند است.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر این اساس باید اذعان کرد در استان سیستان و بلوچستان چالش های جدی ایجاد شده است.

وی افزود: وزارت نیرو باید اعلام کند برای مخازن منابع آبی که بیش از 40 سال از عمرشان می گذرد چه برنامه ای دارد، آیا صرفا در صورت پر شدن این مخازن بحث رسوب زدایی را در دستور کار دارد یا مخازن جایگزین پیش بینی شده است.

دهمرده با اشاره به سفر تاریخی رهبر انقلاب به استان سیستان و بلوچستان گفت: ایشان صرفا از مجتمع 600 هکتاری واقع در استان بازدید کردند و بر این اساس فرمودند مسئولان در این حوزه کارهای تحقیقاتی خوبی انجام داده اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان در نقطه استراتژیک کشور قرار دارد، ادامه داد: این مهم در حالی است که تخریب مجتمع مذکور از سوی مسئولان وزارت نیرو پیگیری می شود.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزیر نیرو در سفر اخیرش به استان سیستان و بلوچستان وعده ایجاد نوار سبز در زمین های شمالی که در مسیر بادها قرار دارد را داد اما متأسفانه موضوع درختکاری آن رها شده است؛ معنای چنین بی توجهی چیست؟

وی اظهار کرد: خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته ردیف بودجه ای در لایحه مربوط به سال96 و 97 در راستای مطالعه برای جلوگیری از تخریب و رسوب گذاری در نظر گرفته شد.

دهمرده در خصوص اهمیت آب های ژرفی نیز تصریح کرد: طی دو سال گذشته این موضوع مورد مطالعه قرار گرفت و با تلاش های صورت گرفته اولین حفاری آب های ژرف کشور در استان سیستان و بلوچستان انجام شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: موضوع انتقال آب از دریای عمان نباید موجب شود که مسئله احقاق حقابه کشورمان از افغانستان فراموش شود.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر اثر ایجاد سد و بند در رودخانه های استان 80 درصد رودخانه ها در سال خشک هستند و متأسفانه در این بین افغانستان نیز به تعهد خود پایبند نبوده است.

وی اظهار کرد: متأسفانه اوج خشکسالی سیستان و بلوچستان در سال زراعی 97 مشهود است و آورده رودخانه ها منفی شده است. همچنین آب شرب مردم منطقه نیز غیرقابل استفاده است و بوی نامتبوع می دهد؛ وزارت نیرو باید گزینه پایدار برای رفع این مسائل ارائه دهد.

دهمرده با اشاره به اینکه بر اثر خشکسالی رودخانه هایی مانند هیرمند کانون ریزگرد در استان ایجاد شده است، تصریح کرد: بر این اساس کانون ریزگردها بیش از 60 الی 70 برابر حد مجاز آلودگی ایجاد می کنند که بر اثر آن بیماری های تنفسی افزایش یافته است؛ متأسفانه زابل آلوده ترین شهر جهان شناخته شده و این در حالی است که نبود آب شرب نیز به این مشکلات اضافه کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان راه آهن ندارد و از نعمت گاز نیز برخودار نیست، افزود: متأسفانه مجموعه صنعتی نیز در راستای ایجاد اشتغال در استان وجود ندارد و حتی مرزها نیز بسته شده که سبب ایجاد مشکل شده است.

رضا اردکانیان نیز در پاسخ به وی گفت: در سال آبی گذشته به طور متوسط حدود 31 درصد بارش کمتری داشتیم و موجب شد 340 شهر با جمعیت 34 میلیون نفر و 6700 روستا با جمعیت بیش از 2 میلیون و 250 هزار نفر تحت تنش قرار گیرند.

وزیر نیرو با بیان اینکه کم بارشی باعث کاهش 4500 مگاوات ظرفیت توان تولید برق بود، افزود: حدود 50 درصد انرژی کشور کاهش پیدا کرد و با برنامه ریزی های صورت گرفته، همکاری مجلس و تلاش همه مدیران و استانداران در حالی که فقط در تهران 43 روز تابستان بیش از روزهای مشابه در سال گذشته از دمای بالاتر برخوردار شد را به نحو مناسبی مدیریت کرد.

وی درخصوص تبخیر در مخازن مصنوعی، ادامه داد: براساس آمار در سطح جهان سالانه 60 درصد بارش متوسط به صورت تبخیر از دست می رود که در ایران به دلیل شرایط اقلیمی این نسبت اندکی بیش از 70 درصد است.

اردکانیان با بیان اینکه تبخیر از سطح دریاچه های مصنوعی و سدها در دنیا 5 درصد و در ایران در حدود 6 درصد است، یادآور شد: در برخی مخازن ما با توجه به حجم کم منابع ورودی به مخزن در شرایط اقلیمی منطقه، موضوع با اهمیتی است که می توان به چاه نیمه ها اشاره کرد. تمامی پهنه های آب حدود 200 هزار هکتار و حجم مخازن 50 میلیارد مترمکعب در 5 سال اخیر به طور متوسط حدود 2 میلیارد مترمکعب تبخیر صورت گرفته است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: سطح چاه نیمه ها حدود 7.5 درصد و سطح مخازن آب در سطح کشور و حجم آن تنها 3 درصد، اما تبخیر 17 درصد است که دلیل اصلی آن بالا بودن دما، رطوبت کم، شدت تابش خورشید و تداوم باد است. روش های مختلفی برای کاهش تبخیر در دنیا وجود دارد که نمونه آن معطوف به سدهای کوچک و استفاده از پنل های خورشیدی، گوی های لاستیکی، روش های شیمیایی، بیولوژیکی و مدیریت مخزن است. در ایران این روش ها را در مقیاس کوچک شروع کردیم و موسسه تحقیقاتی آب در حال انجام تحقیقاتی است، اما برای ما بهترین روش مدیریت مخزن است و با کمک مدیریت مخزن می توان به عنوان مثال در بحث چاه نیمه ها فعالیت مناسبی را برای کاهش تبخیر داشته باشیم. به همین دلیل دستورالعمل مدیریت بهره برداری در سناریوهای مختلف تهیه کردیم، ایجاد دریچه بین مخازن، بین چاه نیمه های یک و سه و همینطور ایجاد ایستگاه پمپاژ برای استفاده از حجم مرده در چاه نیمه 4 جزو برنامه های ما است.

وی ادامه داد: ایجاد کمربند سبز در شمال چاه نیمه 4 که مورد تاکید آقای دهمرده  هم بوده، در حال حاضر 130 هزار هکتار جزو برنامه های ما است که حدود 60 هزار هکتار آن اجرا و 70 درصد آن در دست اقدام است و درصدد هستیم که به دلایل مختلف این پروژه را وسعت دهیم و نیازمند کمک سازمان برنامه و بودجه هستیم.

اردکانیان یادآور شد: درخصوص مسئله تبخیر در حالی با توجه به متوسط جهانی، شرایط ما متعادل است که اغلب سدهای ساخته شده در مناطق کوهستانی قرار دارد و در این مناطق میزان تبخیر بین 2000 تا 2400 میلیمتر در سال است، اما به طور اختصاصی در منطقه سیستان گودال های طبیعی به دلیل شرایط در اختیار ما نبوده است، در جایی قرار گرفته اند که میزان تبخیر به 4500 میلیمتر در سال رسیده است. پیگیری های آقای دهمرده از این جهت حائز اهمیت است.

وی در مورد رسوب گفت: انتخاب جایگاه سدها براساس تله اندازی برای رسوبات است و به گونه ای انتخاب می شود که در طول زمان بیشتری میزان رسوب جمع آوری شود و تحت عنوان حجم مرده به حساب آید. عمر مفید سد زمانی است که حجم قابل توجهی از آن از رسوب پس شود. رسوب پدیده ای ناگزیر است، در دنیا بین نیم تا یک درصد از حجم مخازن را رسوب فرا می گیرد و این نسبت در اروپا به دلیل سبز بودن 0.02 درصد، در خاورمیانه 1.5 درصد، در چین 2.3 درصد و در ایران حدود 0.76 درصد است. یعنی کشور ما از لحاظ رسوب گذاری سدها در شرایط نسبتاً متعادلی قراردارد.

وزیر نیرو با بیان اینکه جنوب شرقی کشور درگیر چالش های عمده ای از حیث منابع آب است، تصریح کرد: پیچیده ترین پدیده های مدیریت منابع آب در این منطقه شکل می گیرد، به این مشکل پرداخته خواهد شد و راهکارهای آن در سطح ملی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اردکانیان ادامه داد: کاهش رسوب، کاهش تبخیر، مطالعه آب ژرف، حل مسئله آب های مرزی، عملیاتی کردن معاهده 1351 هیرمند و کشور همسایه اقداماتی هستند که انتظار داری با هماهمنگی و پشتیبانی نمایندگان به وِیژه استان سیستان و بلوچستان و آقای دهمرده با سرعت بیشتری انجام شود.

وی با بیان اینکه برای چاه نیمه ها به دنبال روش های مختلفی هستیم، تصریح کرد: مطالعات لایروبی رودخانه سیستان و شناسایی مشکلات آن در قالب طرح جامعی در دستور کار است و اقدامات تکمیل سازه ای برای مدیریت رسوب مخزن در حال انجام است که از جمله آن ایجاد دریچه بین مخازن چاه نیمه یک و سه و همچنین تکمیل پروژه ایستگاه پمپاژ، استفاده از حجم مرده چاه نیمه 4 است.

وزیر نیرو ادامه داد: نقطه دیگری که آقای دهمرده بیان کردند و مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز است، حداکثر استفاده از کمربند سبز است و ما به دنبال این اقدام هستیم، با مسئولان سازمان طبیعی و وزارت جهاد کشاورزی مصوبه سفر اخیر به سیستان و بلوچستان مبنی بر توسعه فضای سبز را مطرح کردیم و آن را در دستور کار قرار دادم. انتظار می رود با تامین منابع مالی ، اجرای آن سرعت بیشتری به خود گیرد. اخیراً مجوزی را برای استفاده اهز پنل های خورشیدی صادر کردیم.

در نهایت نیز پاسخ های جامع اردکانیان، نماینده زابل را قانع کرد اما با این شرط که موضوعات مطرح شده در کوتاه ترین زمان پیگیری شود.

 

 

 

 

 

خواندن 248 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395