سه شنبه, 17 مهر 1397 ساعت 06:00

نفت گران، اروپا را در مقابل آمریکا قرار می دهد  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

هاتف فرج اللهی

 عصر اقتصاد: قیمت نفت در هفته های اخیر با تکیه بر احتمال تحریم ایران و ایجاد فاصله در عرضه ئ تقاضا روندی صعودی را در پیش گرفته است که بدون شک کشور های خریدار نفت را متضرر می کند. از این رو گفته می شود اروپایی ها به عنوان اولین و مهم ترین مخالفین افزایش قیمت نفت برای مقابله با این روند، در مقابل آمریکا ایستادگی خواهند کرد تا سیاست های تحریمی این کشور را بی اثر کنند.

در این راستا گفته می شود که برخی از کشور ها معافیت هایی را برای تحریم آمریکا دریافت خواهند کرد که خود این مساله باعث شد قیمت نفت برنت از 85 دلار به بازه 83 دلاری سقوط کند. با این حال پیش بینی های افزایش قیمت نفت همچنان به قوای خود باقی هستند و گفته می شود ادامه تحریم ایران، قیمت نفت را در بازه خطرناکی قرار خواهد داد.

چندی پیش یک استاد دانشگاه در این خصوص اعلام کرد به دلیل تحریم‌های آمریکا ضد صنعت نفت ایران، قیمت نفت ظرف چند هفته از ۱۰۰ دلار برای هر بشکه فراتر می‌روند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، حافظ عبدو، استاد مدرسه علوم اقتصادی ناتینگهام، اعلام کرد با وجود تعهد کشورهایی همچون چین و هند به ادامه خرید نفت از ایران، قیمت نفت از ۱۰۰ دلار برای هر بشکه فراتر خواهد رفت.

وی گفت: به دلیل اتفاقاتی که بین آمریکا و ایران می‌افتد، دنیا حق دارد که درباره کمبود عرضه نفت و گاز در آینده نگران باشد.

این استاد دانشگاه افزود: تحلیلگران در ماه ژوئیه امسال پیش‌بینی می‌کردند قیمت نفت چهار تا پنج دلار افزایش یابد؛ قیمت‌ها در ماه ژوئیه ۶۱ دلار بود، اما اکنون به بیش از ۸۰ دلار رسیده‌ است، بنابراین انتظار داریم ظرف چند ماه، و در واقع در چند هفته، قیمت نفت به بیش از ۱۰۰ دلار برای هر بشکه برسد.

عبدو گفت که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیر اوپک برای افزایش عرضه نفت در بازار محدودیت‌هایی دارند و گفت: به‌ویژه عربستان حداکثر می‌تواند روزانه یک میلیون بشکه به تولید خود بیفزاید.

وی گفت: عرضه نفت دچار افت کمبود خواهد شد و این مسئله بی‌شک سبب افزایش قیمت نفت به بیش از ۱۰۰ دلار برای هر بشکه می‌شود؛ با توجه به این‌که جنگ سوریه هنوز تمام نشده است، عراق از ثبات برخوردار نیست، لیبی ثبات سیاسی ندارد، بنابراین در بازار جهانی هیچ مسئله‌ای نیست که نشان دهد عرضه نفت در آینده افزایش می‌یابد تا کمبود نفت ایران را بجران کند.

این استاد دانشگاه همچنین درباره درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از اوپک برای افزایش تولید نفت گفت: ترامپ می‌تواند هر چقدر که دلش می‌خواهد رؤیا پردازی کند؛ وی می‌خواهد اوپک تولید خود را افزایش دهد، اما اعضای اوپک چندی پیش دیداری داشتند و توافق کردند که تولید خود را افزایش ندهند.

در همین راستا یک کارشناس آمریکایی نیز اعلام کرد: در صورت تحریم نفت ایران، قیمت شاخص نفت خام برنت تا پایان سال جاری میلادی(دی ماه) به یکصد دلار برای هر بشکه می رسد.

کارشناس موسسه اگن کپتال به شبکه سی.ان.بی.سی آمریکا گفت: یکی از مهمترین تحولات زمستان امسال به تحریم‌های مربوط به بخش انرژی ایران برمی گردد.

جان کیلداف افزود: فکر می‌کنم بیش از یک میلیون بشکه از عرضه روزانه نفت را از دست می‌دهیم که نمی‌توان آن را جبران کرد.

وی افزود: روسیه با حداکثر ظرفیت تولید می‌کند، ما نیز همینطور؛ عربستان نیز به حداکثر ظرفیت خود نزدیک شده‌است.

این کارشناس یادآوری کرد: پالایشگران آمریکایی اکنون با 98 درصد ظرفیت خود تولید می‌کنند و تقاضای بنزین در روزهای گذشته بالاتر از معمول بوده است.

وی گفت: تقاضای بالایی وجود دارد که قیمت‌ها را بالا می‌برد؛ جایی برای خطا نیست و این (تحریم‌ها) به معنای قیمت‌های بالاتر است.

کیلداف ادامه داد: در شرایط کنونی با توجه به تقاضای بالای نفت، نمی‌توانیم نفت ایران را از دست بدهیم. نمی‌خواهم اغراق کنم اما فکر می‌کنم در پایان سال برای شاخص دبلیو.‌تی.‌آی (وست تگزاس اینترمدیت)، قیمت 85 تا 90 دلار و برای شاخص برنت، قیمت 95 تا 100 دلار را شاهد خواهیم بود.

پایگاه خبری الخلیج الجدید به نقل از کارشناسان حوزه نفت در کشورهای حوزه خلیج فارس نوشت: برخلاف خواست آمریکا با اعمال تحریم ها بر نفت ایران قیمت نفت به تدریج به 90 دلار خواهد رسید.

به نوشته این پایگاه خبری، کارشناسان اقتصادی پیش بینی می کنند که اجرایی شدن تحریم های آمریکایی ضد ایران در بخش نفت باعث افزایش قیمت نفت و رسیدن آن به قیمت 90 دلار در هر بشکه خواهد شد و این امری ناگزیر است چرا که بازار جهانی نفت روزانه یک میلیون بشکه کمبود خواهد داشت.

عباس المجرن استاد اقتصاد دانشگاه کویت د راین باره گفت که قیمت نفت با رسیدن به 80 دلار در هر بشکه و نیز افزایش سطح قیمت نفت خام برنت به بیش از 85 دلار در هر بشکه در هفته گذشته نشان از رقم های بی سابقه ای دارد که در چهارسال گذشته این تغییرات را نداشته است.

وی افزود که شرایط ژئوپلتیک و فنی که کشورهای تولید کننده نفت با آن روبرو هستند باعث کاهش عرضه نفت شده و این شرایط همچنان وجود دارد و کاهش عرضه نفت در آینده نیز ادامه خواهد داشت که نگرانی هایی را زمینه حفظ ثبات در بازار جهانی ایجاد کرده است .بنابراین قیمت های نفت بیشتر افزایش خواهد داشت.

از سوی دیگر بدر الشیخ کارشناس نفتی کویتی نیز گفت که با تحریم های نفتی آمریکا ضد ایران بهای نفت تا 90 دلار در هر بشکه پیش خواهد رفت.

وی اضافه کرد که توافق کشورهای تولید کننده نفت اوپک و کشورهای خارج از این سازمان تاثیر زیادی در ثبات قیمت داشت.

وی تصریح کرد که علاوه بر تحریم نفتی آمریکا ضد ایران، توقف صادرات برخی کشورها مانند نیجریه، ونزوئلا، لیبی باعث می شود که بازار نفت 500 هزار بشکه کمبود داشته باشد.

بر اساس نوشته ایرناتحلیل این کارشناسان درحالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سعی دارد با تحت فشار قرار دادن کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان جای خالی ایران در بازار نفت جهانی پر شده و قیمت های نفت افزایش نیابد. اما کارشناسان اقتصادی و حوزه نفت براین باورند که کشورهای تولید کننده نفت قادر به جبران این میزان نبوده و در هفته های گذشته قیمت های نفت افزایش یافته است.

این در حالی است که این افزایش قیمت نفت برای کشور های واردکننده این کالا و همچنین کل اقتصاد جهانی پیامد هایی منفی را در بر دارد.

بلومبرگ در این راستا در گزارشی نوشت: به گفته کارشناسان انتظار می رود که افزایش قیمت نفت برای اولین بار از سال 2014 به 100 دلار در هر بشکه برسد؛ اگر چه این موضوع می تواند باعث آسیب به اقتصاد برخی کشورها شود، اما از طرفی برای برخی دیگر می تواند بسیار سودمند باشد.

بنابر گزارش بلومبرگ، برخی صادر کنندگان نفت از این افزایش قیمت ها به دلیل افزایش سود شرکت ها و دولت خوشحال خواهند شد؛ در عوض کشورهای مصرف کننده باید هزینه این افزایش قیمت را بپردازند و این خود باعث دامن زدن به تورم و کاهش تقاضای نفت خواهد شد.

به گفته اقتصاددانان بلومبرگ خبر خوب این است که نفت با قیمت 100 دلار در سال 2018 تاثیر کمتری نسبت به جهش قیمت نفت در سال 2011 خواهد داشت؛ این موضوع بیشتر به دلیل کاهش وابستگی انرژی و استفاده بیشتر از سوخت های "شیل" در آمریکا است.

معادن "نفت شیل" سنگ رسوبی دانه ریز و غنی از مواد آلیِ حاوی کروژن است و از آن می توان هیدروکربن مایعی به نام نفت شیل یا نفت ماسه استخراج کرد. نفت شیل یک جایگزین برای نفت خام معمولی است. با این حال، استخراج نفت سنگ از سنگ نفت پرهزینه تر از تولید نفت خام متعارف هم از نظر مالی و هم از لحاظ اثرات زیست محیطی آن است.

قیمت بالای نفت می تواند به درآمد شهروندان و هزینه های مصرف کنندگان آسیب برساند، اما تاثیر آن می تواند در هر کشور متفاوت باشد؛ برای مثال اروپا بیشتر متحمل این آسیب خواهد بود زیرا بسیاری از کشورهای اروپایی وارد کننده نفت هستند. چین نیز یکی از بزرگترین وارد کنندگان نفت است و با افزایش قیمت نفت می توان افزایش نرخ تورم را برای این کشور پیش بینی کرد.

تاثیرات فصلی را نیز باید بر کشورهای نیم کره شمالی در نظر گرفت. مصرف کنندگان می توانند منابع انرژی خود را در جهت کاهش هزینه ها تغییر دهند؛ برای مثال می توانند از سوخت های زیستی یا گاز طبیعی استفاده کنند. اندونزی در حال حاضر اقدامات لازم در جهت استفاده بیشتر از سوخت های زیستی و کاهش وابستگی های اقتصادی به واردات سوخت را در دستور کار خود قرار داده است.

به گفته اقتصاددانان، برای وارد آوردن ضربه پایدار به رشد جهانی، قیمت نفت باید بیش از 100 دلار باشد؛ حتی با وجود اینکه نفت با دلار قیمت گذاری می شود باز هم این افزایش نرخ دلار کمکی به این ضربه پایدار نمی کند.

اقتصاددانان بلومبرگ بر این باورند که نفت 100 دلاری بیش از اینکه برای رشد جهانی مفید باشد، زیان بار خواهد بود؛ اما در شرایط اقتصادی امروز دنیا، در مقایسه با سال 2011 تفاوت های مهمی وجود دارد.

جیمی موری، اقتصاددان در گزارش اخیر خود نوشت: انقلاب سوخت های شیل، کاهش مصرف انرژی و قیمت های بالاتر در سطوح عمومی حاکی از این است که تاثیرات افزایش قیمت نفت، کمتر از سال 2011 خواهد بود. برای ایجاد لغزش در اقتصاد جهانی، قیمت نفت باید از 100 دلار نیز بالاتر برود.

تجدید تحریم های آمریکا علیه ایران، صادرات نفت کشورهای خاورمیانه را تحت فشار قرار داده است. اگرچه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به سازمان کشورهای صادرکننده نفت برای استخراج هرچه بیشتر نفت فشار وارد می کند، اما ظرفیت تولید نهایی محدود است. با این حال به پیش بینی تحلیگران نرخ نفت با 100 دلار تصویب نخواهد شد.

این در حالی است که گفته می شود با افزایش قیمت نفت رشد اقتصادی در بسیاری از کشور های اروپایی کند خواهد شد و این مساله مشکلاتی را برای اروپا به همراه خواهد داشت. اطلاعات ثبت شده از افزایش قیمت سال 2011 نشان می دهد که چین و فرانسه به عنوان نماینده های خاور دور و اروپا با افت شدید رشد اقتصادی رو به رو شدند. مساله ای که بدون شک این کشور ها را در 2018 وادار خواهد کرد تا در مقابل افزایش قیمت نفت ایستادگی کنند.

در عین حال بزرگترین کشورهای تولید کننده نفت و پیروز این نبرد، اقتصادهای نوظهور هستند؛ عربستان سعودی با تولید ناخالص نفتی که تقریبا 21 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2016 را تشکیل می دهد، پیشتاز است. این آمار تقریبا 2 برابر روسیه است که در رتبه بندی اقتصادی بلومبرگ بین 15 کشور نوظهور دنیا قرار دارد. نیجریه و کلمبیا نیز در رتبه های بعدی قرار دارند.

بلومبرگ بازارهای نوظهور را بر اساس آسیب پذیری این کشورها نسبت به تغییر نرخ نفت رتبه بندی کرده است که هند، چین، تایوان، شیلی، ترکیه، مصر و اوکراین از جمله کشورهایی هستند که اقتصادشان با افزایش بهای نفت و نرخ سود ایالات متحده دچار آسیب خواهد شد.

اما در نهایت می توان دریافت که اروپا و کشور های خاور دور مانند ژاپن و چین، نمی توانند رشد بیش از حد قیمت نفت را تحمل کنند و با عوامل قیمت نفت مقابله خواهند کرد. عواملی که هم اکنون در راس آن ها سیاست های تحریمی آمریکا قرار دارد. در نتیجه این افزایش قیمت بدون شک اروپا و خاور دور را در مقابل آمریکا قرار خواهد داد.

خواندن 198 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395