سه شنبه, 17 مهر 1397 ساعت 09:31

اطلاعات تکميلي

  • عملکرد ضعیف دولت در مورد نامه اقتصاد دانان

لطفا آداب اداری را رعایت کنید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سیف اله یزدانی

 عصر اقتصاد:  زمانی که اولین نامه 38 اقتصاد دان کشور به رئیس جمهور منتشر شد از این جهت که عده ای از اقتصاد دانان مسیر تعاملی با دولت را با روشی جدید پیش رو قرار داده اند به عنوان یک گام مثبت تلقی کرده ایم.

این اقتاصد دانان که بیشتر نگاه نهادگرایانه به اقتصاد کشور دارند و تقریبا قریب به اتفاق آنان در انتخابات سال گذشته از حامیان دولت بوده اند، در سال های اخیر نسبت به بعضی از سیاست های دولت انتقاداتی داشته اند که به صورت پراکنده مطرح می شد، اما این بار به صورت منسجم و کلاسه بندی شده، دیدگاه های خود را به رئیس جمهور عرضه می کردند.

این اقتصاددانان که بعضی از آنها سابقه پذیرش مسئولیت در دولت یازدهم هم داشته اند با اتخاذ این روش نشان می دادند که برای دولت و به خصوص رئیس جمهور گوش شنوا قائل هستند.

اما متاسفانه از طرف رئیس جمهور و ستاد اقتصادی دولت آداب اداری برخورد با این مجموعه از شخصیت های علمی کشور مواجه نشد.

طبیعتا انتظار نداشتیم حسن روحانی از روش های نمایشی احمدی نژاد پیروی  کند و با برگزاری جلسه بی حاصل مانور انتقاد پذیری بدهد، اما از آنجا که مخاطب نامه اقتصاد دانان بود، می توانستند در پاسخ کوتاهی به این اقتصاد دانان بنویسند که: ضمن تقدیم و قدردانی از احساس مسئولیت شما نامه جهت بررسی کارشناسانه به فلان معاون ارجاع شد و مقرر شد نتیجه مذاکره به شما و جهت تصمیمات بعدی به اینجانب اعلام کنند.

متاسفانه به جای این اقدام یکی از معاونین سازمان برنامه و بودجه ضمن تماس با دکتر حسین راغفر آنها را به یک جلسه دعوت کرده است و پاسخی که دریافت نموده این بوده که: هر اقدامی در خصوص این نامه که خطاب به رئیس جمهور نوشته شده است از طریق رئیس جمهور تعیین تکلیف شود، بهتر است. در عین حال که از کمک و همفکری با ستاد اقتصادی دولت مضایقه نداریم اما در خصوص این نامه ترجیح می دهیم از طریق مخاطب تعیین تکلیف شود.

روزنامه عصراقتصاد به دلیل دوستی با تعدادی از نویسندگان نامه مورد مراجعه از طرف بعضی از مسئولین دولت قرار گرفت که به نحوی به تعاول بین اقتصاد دانان و سازمان برنامه و بودجه کمک کند و در این راستا تلاش هایی هم صورت گرفت.

در پیگیریهایی که صورت گرفت نکاتی مانند نحوه دعوت، مقام دعوت کننده، زمان بندی جلسه و مسائلی از این دست مطرح شد که چون مستلزم نوعی داروی بود از ادامه پیگیری عذر خواستیم. ولی متاسفانه دو نفر از مسئولین دولتی در اظهارات خود جمله مشابهی به کار بردند که به نظر می رسد دور از شان تیم اجرایی آقای رئیس جمهور باشد و آن این بود که : کسی به این ها اعتنا نمی کند.

باید از این حضرات پرسید که آیا از نظر شما رهبر انقلاب کسی هست بیا نه ؟وقتی ایشان می فرمایند من نامه اقتصاد دانان را خوانده ام و حرف های خوبی زده اند شما به عنوان نیرو های دست دوم و سوم دولت این اقتصاد دانان را قابل اعتما نمی دانید ؟

آیا لازم است آمار تماس های بعضی از اعضای ستاد اقتصادی دولت با این اقتصاددانان ارائه دهیم تا معلوم شود اینها کسی هستند ؟البته که حسین راغفر معتقد است که نامه ای که نوشته شده از سر دلسوزی است و برای کسی بودن یا نبودن ننوشته ایم.

به هر حال رئیس جمهور و ستاد اقتصادی دولت می توانست با رعایت آداب اداری بهره برداری بهتری از این اقدام اقتصاد دانان بکند، نه اینکه به کلام موهن متوسل شود و یا اینکه یکی از مسئولین درجه دو دولت اعلام کند که ما راه حل می خواهیم اما این ها فقط توصیه کرده اند.

ظاهرا ایشان در دوره وعظ و خطابه و شعار های میتینگی در جا می زند و نمی داند که  ارائه راه حل های عملی با یک نامه کلی در حوزه اقتصاد قابل ارائه نیست و نیازمند بهره برداری از امکانات نهاد های پژوهشی و برنامه ریزی است
خواندن 236 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395