سه شنبه, 17 مهر 1397 ساعت 10:00

نوسان سازی حقوقی ها در بازار آشفته

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

 عصر اقتصاد:  روز دوشنبه بازار سهام ادامه روند نزولی روز یکشنبه را دنبال کرد و تا ساعت 9.5 صبح 2 هزار و 540 واحد شاخص کل را به پایین کشید.

خریدار این سهام، همانگونه که دیروز هم نوشتیم سهامداران حقوقی بودند که با شوک نزولی که اوائل هفته به بازار داده بودند فرصت خرید سهام ارزان را برای خود ایجاد کردند. اما به محض این که حقوقی ها توانستند صف های فروش سهام ارزان را جمع آوری کنند. سهام داران حقیقی متوجه شرایط شده و از ساعت 9.5 به بعد تقاضای خرید حقیقی ها وارد بازار شد و بعد از آن شاخص کل سیر صعودی از سر گرفت. به طوری که در پایان ساعات معاملات 1 هزار و 306 واحد از نزول صبحگاهی را جبران نمود و در نهایت با 175 هزار و 185 واحد، شاخص کل به کار خود پایان داد که ماحصل این نوسانات در نهایت با 1 هزار و 234 واحد کاهش به کار معاملات روز دو شنبه پایان داد.

افت یک هزار و 233 پله ای شاخص بورس

شاخص بورس روز گذشته یک هزار و 233 پله افت کرد و در جایگاه 175 هزار و 185 واحدی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، در ادامه روند اصلاح و نزولی شاخص بورس، نماگر بازار سرمایه به کانال 175 هزار واحد عقب نشست.

موج جدید اصلاح شاخص بورس، پس از کاهش نرخ ارز آغاز شد که بر اساس آن، بهای شرکت های مرتبط با ارز افت کرده و شاخص را پایین کشیدند.

در معاملات امروز، سه میلیارد و 269 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 11 هزار و 849 میلیارد ریال در 168 هزار نوبت دادوستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 360 واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 615 واحد کاهش داشت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز 435 واحد پایین آمد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.

شاخص آزاد شناور نیز یک هزار و 254 واحد کاهش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 142 واحد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز هفت هزار و 510 واحد کاهش یافت.

بر این اساس، در معاملات امروز نمادهای فارس (هلدینگ خلیج فارس) و جم (پتروشیمی جم) بیشترین تاثیر منفی بر شاخص داشته اما فولاد (فولاد مبارکه)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و معادن (توسعه معادن و فلزات) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

صدر نشینی پالایشی ها

گروه فرآورده های نفتی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 222 میلیون سهم به ارزش 2 هزار و 154 میلیارد ریال دادوستد شد. گروه شیمیایی به ارزش یک هزار و 872 میلیارد ریال و بانک به ارزش یک هزار و 427 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در رده چهارم معاملات امروز گروه فلزات اساسی با دادوستدی به ارزش یک هزار و 258 میلیارد ریال قرار گرفت و گروه کانی های فلزی نیز با معاملاتی به ارزش یک هزار و 228 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

 

خواندن 222 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395