سه شنبه, 17 مهر 1397 ساعت 10:27

اطلاعات تکميلي

  • رویارویی مجدد ایران و آمریکا از دیروز آغاز شد

تهران به دنبال دومین پیروزی در لاهه     

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

محمد حسن گودرزی

 

 عصر اقتصاد: بعد از اینکه دیوان بین المللی دادگستری لاهه روز چهارشنبه 11 مهر، رای به لغو تحریم های دارویی، غذایی،بشردوستانه و هوایی آمریکا علیه ایران داد، فاز دوم شکایت ایران از آمریکا در این دادگاه از روز گذشته آغاز شد.

قضات دیوان بین المللی کیفری لاهه در قرائت رای خود اعلام کردند، دیوان دریافته است که برخی از تحریم های ضد ایرانی آمریکا مرتبط با برخی از حقوق و تعهدات طرفین در معاهده مودت است. 

در بخش دیگری از این رای آمده است دیوان دریافته که تحریم های آمریکا خسارت اقتصادی به ایران به خصوص در صنعت هوانوردی وارد کرده و به دلیل تحریم ها تهیه غذا و دارو دشوار تر شده و بانک ها مشغول خارج کردن دارایی خود از کسب و کارهای ایران هستند. بر همین اساس دیوان رای داد که آمریکا باید طبق معاهده مودت سال 1955 تمامی موانع ناشی از تحریم های 15مرداد در مورد صدور دارو، وسایل پزشکی، مواد غذایی و هواپیما و قطعات آن و بازرسی های مربوطه را به ایران برداشته و تضمین دهد تا تراکنش های مالی مربوط به این رای امکانپذیر باشد.

اما شکاست ایران از آمریکا بخش دیگری هم دشات و ان موضوع مصادره دارایی های بانک مرکزی این کشور از سوی آمریکا بود که روز گذشته جلسات استماع شکایت ایران از آمریکا در پرونده مصادره دارایی های بانک مرکزی در دیوان بین المللی دادگستری لاهه برگزار شد.

دلیل شکایت ایران

آنطور که در رسانه ها اعلام شده است ایران در خرداد ماه سال ۱۳۹۵ مصادف با ژوئن سال ۲۰۱۶ از دولت آمریکا به دلیل مصادره دو میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی خود به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرد. دولت ایران در شکایت خود خواستار محکومیت ایالات متحده آمریکا و جبران خسارات وارده شده است.

در لایحه تفصیلی شکایت ایران که در دیوان بین المللی دادگستری به ثبت رسیده به معاهده مودت و روابط اقتصادی و کنسولی بین ایران و آمریکا (۱۹۵۵) استناد شده است. این در حالی است که مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه گذشته پس از صدور دستور موقت دیوان بین المللی دادگستری در مورد شکایت دیگر ایران اعلام کرد که واشنگتن به این معاهده پایان می دهد.

عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی بین دول متحده آمریکا و ایران در 23 مرداد 1354 هجری شمسی میان نمایندگان دو کشور امضا شد و در جلسه سه ‌شنبه بیست و هشتم اسفند ماه 1355به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

بر اساس بند 2 ماده 21، 'هر اختلافی بین طرفین معظمین متعاهدین درمورد تفسیر یااجرای عهدنامه فعلی که از طریق دیپلماسی به نحو رضایت بخش فیصله نیابد به دیوان دادگستری بین المللی ارجاع خواهد شد مگر اینکه طرفین موافقت کنند که اختلاف به وسائل صلح جویانه دیگری حل شود.' بند 2 ماده 23 تصریح می کند: این عهدنامه مدت 10 سال معتبر خواهد بود و پس از آن نیز تا موقعی که به ترتیب مقرر در این عهدنامه خاتمه پذیرد به قوت خود باقی خواهد بود. در بند 3 ماده 23 نیز آمده است: هر یک از طرفین می تواند با دادن اخطار کتبی به مدت یکسال به طرف معظم متعاهد دیگر در انقضاء مدت 10سال اولیه یا هر موقع پس از آن این عهدنامه را خاتمه دهد. (فسخ کند).

ایران در شکایت خود به مصادره دو میلیارد دلار اوراق بهادار بانک مرکزی خود و دارایی های شماری از بانک‌ها و شرکت‌های دولتی اعتراض کرده است. شکایت ایران بهمن ماه سال ۱۳۹۵ مصادف با فوریه سال ۲۰۱۷ در دیوان بین المللی دادگستری مستقر در لاهه به ثبت رسید.

تلاش برای احقاق حق ایران

دادگاه فدرال آمریکا در سال ۲۰۰۷ میلادی حکمی صادر کرد که براساس این حکم ادعا شده بود که ایران موظف به پرداخت 2.650 میلیارد دلار غرامت به خانواده های قربانیان انفجار سال ۱۹۸۳ در بیروت، پایتخت لبنان می‌شد. به دنبال تائید این حکم در سال ۲۰۱۴ نزدیک به دو میلیارد دلار از اموال توقیف شده بانک مرکزی ایران برای پرداخت غرامت به خانواده قربانیان انفجارها مصادره شد.

ایران هرگونه دخالت در انفجار سال ۱۹۸۳ بیروت را که در جریان آن ۲۴۱ سرباز آمریکایی شدند رد کرده است. توقیف دو میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی ایران تا کنون در عرصه سیاست داخلی ایران جنجال ساز بوده است. پیش از این هم بارها دولت آمریکا به بهانه های مختلف از اموال بلوکه شده ایران در این کشور به بهانه های مختلف و گوناگون دست درازی کرده بود.

دولت  نهم و دهم در ایران دست به خرید اوراق قرضه‌ای زد که در اصل متعلق به یک بانک آمریکایی بود. این اوراق نزد یک شرکت واسطه در لوکزامبورگ بود اما این شرکت آنها را برای کسب سود در یک بانک آمریکایی در نیویورک نگهداری می کرد.

اما دولت حسن روحانی دو سال پیش کارگروهی ویژه برای بررسی موضوع و بررسی راهکارهای بازپس گیری اموال ایران تشکیل داد. این کارگروه در گزارش خود مقامات دولت محمود احمدی نژاد را متهم کرد که «اقدام موثری» برای جلوگیری از مصادره اموال ایران انجام نداده اند. این کارگروه اعلام کرد که از سال ۱۳۸۶ مشخص بود که اوراق خریداری شده در «مخاطره» قرار دارد اما تنها بخش اندکی از آنها توسط بانک مرکزی فروخته شد.

در جلسات صبح و بعدازظهر روز دوشنبه دیوان بین المللی دادگستری استدلال حقوقی آمریکا مطرح شد. پس از آن ایران فردا در دو نوبت صبح و بعدازظهر امکان طرح ادله خود را خواهد داشت. در دور دوم جلسات استماع در جلسه روز پنجشنبه بعدازظهر بار دیگر نمایندگان آمریکا به طرح استدلال های حقوقی خود خواهند پرداخت. نمایندگان حقوقی ایران نیز در جلسه بعدازظهر روز جمعه آخرین ادله خود را مطرح خواهند کرد.

براساس آئین دادرسی دیوان بین المللی دادگستری، جلسات استماع دفاعیات شفاهی دو طرف پس از تبادل لوایح تشکیل می‌شود. لایحه شکایت ایران در هشت فصل، بیش از دو هزار صفحه و چهار جلد تهیه شده است.

 

 

خواندن 198 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395