سه شنبه, 17 مهر 1397 ساعت 10:35

سازمان تعاون روستایی نقش دلالان را ایفا می‌کند    

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 عصر اقتصاد:  ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران در جهان است، اما جایگاه شایسته و درخور این عنوان در بازارهای جهانی ندارد. چند سالی است که افغانستان به کمک آمریکا و از طریق قاچاق پیاز زعفران ایرانی، کشت انبوه این محصول منحصربه‌فرد ایرانی را پیش‌گرفته است. از سوی دیگر تولید انبوه زعفران در چین نیز زنگ خطر را برای یکی از مهم‌ترین محصولات صادراتی ایران به صدا درآورده است. در این میان اسپانیا هم که تولیدی ندارد، تعیین‌کننده قیمت زعفران در بازارهای جهانی بوده و با خرید زعفران ایران به‌صورت فله‌ای آن به نام خود بسته‌بندی و به سایر کشورها صادر می‌کند. تمام این‌ها نشان می‌دهد که تا چه اندازه از بسته‌بندی و صادرات اصولی زعفران غافل بوده‌ایم.

دلال‌بازی حاکم بر بازار این محصول همواره برای کشاورزان پرزحمت سود کمی به‌جا می‌گذارد و موجب بر هم خوردن بازار و ایجاد مشکلات صادراتی و از تزلزل جایگاه کشور در تولید می‌شود.

همه‌ساله از یک ماه مانده به آغاز فصل برداشت، دلالان به سبب آنکه دیگر محصولی در دست کشاورزان نیست، با احتکار ساختگی و کمبود تصنعی اقدام به عرضه زعفران باقیمت‌های دلخواه در بازار می‌کنند که امسال هم بازار زعفران از این امر مستثنی نبوده است چراکه طی یک ماه اخیر قیمت طلای سرخ ایرانی در بازار تا 40 درصد افزایش داشته است.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که خرید زعفران از سوی سازمان تعاون روستایی و عرضه در بورس کالا موجب شد تا دلالان جدیدی در بازار به وجود آیند و از این فرصت پیش‌آمده سودهای هنگفتی را به جیب بزنند و در مقابل رئیس نظام صنفی کشاورزی اقدام سازمان تعاون روستایی را امری مهم در جهت حمایت از کشاورزان و تنظیم بازار زعفران می‌داند.

دلالی عامل ایجاد اختلال در صادرات زعفران

غلامرضا میری نایب‌رئیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه احتمال دارد محصولات کشاورزی از بخشنامه ارزی دولت مستثنی شوند، گفت: دلال‌بازی دولت در بازار زعفران، قیمت این محصول را ۲۰۰ هزار تومان افزایش داده است.

 وی با بیان اینکه متأسفانه موانع ایجادشده برای صادرات زعفران همچنان ادامه دارد، گفت: بخشنامه اخیر دولت در حوزه ارز که در تاریخ ۹۷.۲.۲ صادرشده، باعث مختل شدن صادرات زعفران گردیده است، به‌نحوی‌که بر اساس این بخشنامه، صادرکنندگان که محصول خود را با نرخ ارز آزاد به مشتریان خود می‌فروشند، باید ارز حاصل از آن را به نرخ ۴۲۰۰ تومان به دولت بدهند.

وی با اشاره به اینکه معاملات زعفران به‌صورت تومانی انجام می‌شود، افزود: مذاکرات زیادی را در این زمینه با مسئولان ذی‌ربط انجام داده‌ایم و طی مذاکراتی که با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و برخی از اعضای اتاق بازرگانی ایران انجام‌شده است، آنان اظهار امیدواری کردند که شاید بتوان محصولات کشاورزی را از این سیاست حذف و مستثنی کرد.

نایب‌رئیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه صادرات این محصول در فروردین‌ماه امسال ۱۲ تن و ۱۹۴ کیلوگرم بوده است، گفت: این عدد در سال گذشته، ۱۱ تن و ۳۷۳ کیلوگرم بوده، بنابراین ما در فروردین‌ماه با رشد صادرات طلای سرخ مواجه بوده‌ایم؛ اما این مسئله قبل از صدور بخشنامه مذکور بوده است.

این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: مسئله مهم این است که هم‌اکنون هیچ‌کس باکارت بازرگانی خود اقدام به صادرات محصول نمی‌کند و از کارت‌های متفرقه استفاده می‌شود؛ ضمن اینکه شاهد افزایش بی‌رویه قاچاق زعفران از کشور هستیم که این مسائل به تولید و صادرات ما در آینده، آسیب‌های جدی وارد می‌کند.

زعفران ۲۰۰ هزار تومان گران شد

میری همچنین از افزایش حدود ۲۰۰ هزارتومانی قیمت زعفران در بازار خبر داد و گفت: هم‌اکنون قیمت هر کیلوگرم زعفران، حداقل سه میلیون و شش‌صد هزار تومان و حداکثر شش میلیون و دویست هزار تومان است.

وی درباره اینکه چرا قیمت طلای سرخ مجدداً افزایش‌یافته است؟، گفت: برای اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور کار دلالان را انجام می‌دهد.

میری با اشاره به خرید و دپو کردن ۷۰ تن زعفران توسط سازمان مذکور از کشاورزان، افزود: هم‌اکنون سازمان تعاون روستایی این محصولات را عرضه می‌کند؛ اما قیمت ثابتی برای آن اعلام نمی‌نماید. به‌عنوان‌مثال امروزی قیمتی را اعلام می‌کنند و ما بر اساس آن مشتری پیدا می‌کنیم، زمانی که مشتری می‌آید می‌گویند قیمت‌ها افزایش‌یافته است.

وی با تأکید بر اینکه باید نرخ ثابت برای محصول اعلام شود تا صادرات به مشکل برنخورد، گفت: با این وضعیت صادرکنندگان نمی‌توانند صادرات انجام دهند.

بازارگردانی دلالان و افزایش قیمت

در همین رابطه، علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران با اشاره به دلایل افزایش قیمت زعفران در بازار اظهار کرد: در همه‌ساله دریک ماه مانده به آغاز فصل برداشت، قیمت زعفران ناشی از بازارگردانی دلالان با نوسان چشمگیری در بازار روبرو می‌شود.

وی افزود: خریداران واقعی زعفران که بر بازار تسلط دارند، در پایان فصل زراعی از خرید محصول امتناع می‌کنند چراکه آن‌ها کاملاً آگاهند که در روزهای باقی‌مانده به آغاز فصل برداشت، دلالان با کمبود ساختگی زعفران در بازار بیشترین سود را عاید خود می‌کنند.

حسینی معتقد است با توجه به آنکه زعفران محصولی نیست که تاریخ‌مصرف نامحدود داشته باشد، ازاین‌رو دلالان و سودجویان نمی‌توانند هر طور که بخواهند با بازار زعفران رفتار کنند.

حرکت موازی سازمان تعاون روستایی با دلالان در خرید زعفران

این عضو شورای ملی زعفران، با اشاره به اینکه نقش سازمان تعاون روستایی برافزایش قیمت زعفران در سال جاری بی‌تأثیر نبود، بیان کرد: امسال 60 تن زعفران از طریق سازمان تعاون روستایی از کشاورزان خریداری شد که همین امر موجب شد تا دلالان موازی با تعاون روستایی اقدام به خرید زعفران و نگه‌داری در انبارها کنند چراکه آن‌ها اطمینان داشتند که در ماه‌های پایانی سال زراعی به دلیل نبود محصول در دست کشاورزان از این موضوع منتفع خواهند شد.

وی ادامه داد: اگرچه سازمان تعاون روستایی باهدف حمایت از کشاورزان و تنظیم بازار وارد حوزه خرید زعفران از کشاورزان شد اما به‌طور ناخواسته دلالان جدیدی را در بازار به وجود آورد که برافزایش قیمت زعفران در پایان فصل بی‌تأثیر نبود.

حسینی با انتقاد از نحوه عرضه زعفران‌های خریداری‌شده سازمان تعاون روستایی در بورس کالا بیان کرد: عرضه زعفران در بورس کالا موجب شد تا افراد نامرتبط با این حوزه اقدام به خرید محصول و دپو آن در انبارها کنند تا بتوانند در ماه‌های پایانی به آغاز سال زراعی جدید با فروش زعفران با نرخ‌های غیرواقعی بیشترین سود را عاید خود کنند درحالی‌که انتظار می‌رفت سازمان تعاون روستایی تنها به افرادی که در حوزه بسته‌بندی و صادرات مشغول به کار هستند، زعفران عرضه می‌کرد.

حمایت سازمان تعاون روستایی از کشاورزان

در همین خصوص، محمد شفیع ملک‌زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی معتقد است با توجه به کاهش چشمگیر قیمت زعفران، سازمان تعاون روستایی باهدف حمایت از کشاورزان و تنظیم بازار اقدام به خرید 60 تن زعفران از تولیدکنندگان کرد که این امر افزایش قیمت محصول و جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان در بازار را به همراه داشت.

به گفته ملک‌زاده، ورود سازمان تعاون روستایی و خرید زعفران باقیمت مناسب از کشاورزان منجر به حذف تعدادی از واسطه‌ها و ثبات قیمت در بازار شد.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به آنکه 80 درصد زعفران تولیدی صادراتی است، ازاین‌رو بی‌ثباتی بازار ضربه مهلکی به صادرات وارد می‌کند، که تمامی این مسائل ناشی از ضعف مسئولان دولتی در بحث تنظیم بازار است.

 وی با اشاره به اینکه افزایش نجومی قیمت زعفران و بی‌ثباتی بازار ضربه مهلکی به تولیدکننده و مصرف‌کننده وارد می‌کند، بیان کرد: مسئولان ذی‌ربط با نظارت بر بازار باید شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنند تا این محصول به‌سختی به دست مصرف‌کننده نرسد.

ملک‌زاده در ادامه افزود: علی‌رغم اجرای قانون تمرکز، حمایت لازم از وزارت جهاد کشاورزی به‌درستی صورت نگرفت درحالی‌که با حمایت همه‌جانبه از این قانون، شاهد ثبات قیمت و تنظیم بازار در تمامی محصولات کشاورزی بودیم.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی تصریح کرد: نوسان یا کاهش شدید نرخ زعفران به‌عنوان یکی از محصولات مهم صادراتی هیچ‌یک اصولی و عادلانه نیست که این موضوع مستلزم مدیریت بازار محصولات کشاورزی و حمایت همه‌جانبه از قانون انتزاع است، تا از این مشکلات رهایی یابیم.

سازمان تعاون روستایی با خرید زعفران از افت قیمت جلوگیری کرد

همچنین نظر افضلی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، گفت: دلالی در تمام بخش‌های بازار خرید محصولات کشاورزی وجود دارد و تنها در زمینه زعفران نیست.

وی در خصوص وجود دلالی در بازار زعفران و خرید این محصول با قیمت پایین‌تر از کشاورزان، اظهار داشت: سازمان تعاون روستایی وارد عمل شده و محصول زعفران کشاورزان را خریداری کرده و در حال حاضر حدود 90 کیلوگرم از این محصول در اختیار دارد.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ورود سازمان تعاون روستایی به خرید محصول زعفران یک اقدام سازنده بود و باعث شد قیمت زعفران بیش‌ازپیش افت نداشته باشد، گفت: می‌توان ورود سازمان تعاون روستایی در زمینه خرید زعفران را به سایر نقاط کشور نیز انتقال داد زیرا اثرات مثبت و سازنده‌ای را داشته است.

افضلی خاطرنشان کرد: سازمان تعاون روستایی محصولات کشاورزان را با قیمت مناسب خریداری کرده و استقبال خوبی نیز از سوی کشاورزان صورت گرفت.

قاچاق پیاز زعفران، مشکلی پیش روی این محصول

محمدعلی طهماسبی، معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی قاچاق پیاز زعفران را یکی از مشکلات پیش روی این محصول عنوان کرد و گفت: با تصویب قانون حفاظت از ذخایر ژنتیکی جرائم سنگینی برای قاچاق ذخایر ژنتیکی کشور در نظر گرفته‌شده است و در کنار آن جهاد کشاورزی استان‌های خراسان، با مرزبانی هماهنگ کرده و حتی آموزش‌های لازم را ارائه کرده تا به‌سرعت پیاز زعفران را شناسایی و از قاچاق آن جلوگیری کنند.

وی در خصوص ورود سازمان تعاون روستایی در خرید توافقی زعفران و اعتراض برخی صادرکنندگان نسبت به دپو شدن این محصول در سازمان تعاون روستایی و عرضه آن از طریق بورس هم گفت: عرضه زعفران در طول سال فقط در مدت‌زمان کوتاهی آن‌هم به مدت دو ماه انجام می‌شود که عرضه زیاد در این دو ماه سبب کاهش غیرواقعی قیمت می‌شود تا جایی که برخی دلالان زعفران را تا کیلویی 600 هزار تومان زیر قیمت واقعی از کشاورزان می‌خریدند که وزارتخانه وارد عمل شد و طبق اجازه‌ای که قانون داده، خرید توافقی حمایتی را آغاز کرد.

خواندن 224 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395