سه شنبه, 17 مهر 1397 ساعت 10:57

خودروهای فاقد ترمز ضد قفل شماره گذاری نمی شوند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصر اقتصاد: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: خودروهای فاقد ترمز ضد قفل (ABS) و کیسه هوا شماره گذاری نمی شوند.

روز گذشته همایش ملی طلایه‌داران فرهنگ ترافیک با حضور سردار فرمانده ناجا و رییس پلیس راهور ناجا در مجموعه ورزشی آزادی برگزار شد.

سردار حسین اشتری در این همایش اظهار کرد: در سال‌های اخیر شاهد کاهش تلفات و حوادث رانندگی به نسبت افزایش تعداد خودروها و موتورسیکلت‌ها و همچنین سفرها هستیم.

فرماندهی نیروی انتظامی ضمن بیان اینکه باید با برنامه‌ریزی خوب برای ارتقای فرهنگ ترافیکی و مشخص کردن سهم همه دستگاه‌ها تصادفات و تلفات را کاهش دهیم، گفت: نیروی انتظامی نقش موثری در کاهش تصادفات و تخلفات راهنمایی و رانندگی دارند، البته دیگر دستگاه‌ها نیز باید نقش خود در زمینه ایجاد زیرساخت‌های لازم را فراهم کنند.

وی با اشاره به نقش همیاران پلیس اظهارکرد: همیاران پلیس ، سرمایه‌های اجتماعی و نمایندگان نیروی انتظامی در خانواده‌ها هستند و حضور آنان تاثیر زیادی در کاهش تخلفات و وقوع تصادفات داشته است.

فرمانده ناجا با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری اظهارکرد: مقام معظم رهبری تاکیدات زیادی در کاهش تلفات و حوادث رانندگی داشته و تاکید دارند که حتی یک جان باخته نیز در حوادث رانندگی زیاد است.

اشتری ضمن بیان اینکه نقاط حادثه‌خیز جاده‌ها باید کاهش یابد، گفت: خودروها نیز باید استاندارد و ایمنی لازم را داشته و جاده‌ها نیز ایمن‌تر شود. از طرفی دیگر شهروندان نیز باید توجه ویژه‌ای به قانون داشته باشند و همچنین توجه به قانون بیشتر باشد، در زندگی ما موثرتر است.

وی رویکرد نیروی انتظامی را آموزش همگانی و ارتقای فرهنگ ترافیکی اعلام کرد و گفت: امیدواریم که با یک برنامه‌ریزی خوب و منسجم بتوانیم این اقدامات را با کمک رسانه‌ها و دیگر نهادها و دستگاه‌ها از جمله آموزش و پرورش اجرایی کنیم.

وی بیان کرد: همیاران پلیس سرمایه اجتماعی نیروی انتظامی هستند و بیش از 10 میلیون همیار پلیس داریم. همیاران به عنوان نماینده پلیس راهنمایی و رانندگی در خانواده ها حضور دارند. طبق پژوهشی که انجام شده، همیاران پلیس در کاهش تخلفات و تصادفات ۱۹ درصد نقش داشته اند.

تعداد خودروها از ۱۰ میلیون به ۳۳ میلیون رسیده‌است

رییس پلیس راهور کشور ضمن اشاره به اینکه تعداد خودروها از ۱۰ میلیون به ۳۳ میلیون رسیده‌است، گفت: با توجه به افزایش سفرها و خودروها شاهد کاهش تلفات جاده‌ای هستیم.

در ادامه همایش سردار تقی مهری ضمن بیان اینکه خودروهای تولیدی باید با درنظرگرفتن ارتقای ایمنی حداقل به چهار یا 6 کیسه هوا مجهز شوند، گفت: بالا بردن ضریب ایمنی خودروها موجب کاهش تلفات در تصادفات خواهد شد البته توجه به آموزش فرهنگ ترافیک از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است.

مهری گفت: از ابتدای امسال تاکنون هفت هزار نفر جان خود را در تصادفات رانندگی از دست داده‌اند که عمده علل آن سرعت غیرمجاز، عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی بوده است.

وی در راستای ارتقاء‌ْ آموزش رانندگی و رعایت قوانین و مقررات دانست و گفت: در سال 84 تعداد جان باختگان 28 هزار نفر بود که این آمار در پایان سال 96 به 16 هزار و 201 نفر کاهش یافت؛ البته باید گفت که این کاهش آمار با توجه به تردد 32 میلیون خودرو و موتورسیکلت و 30 میلیون راننده گواهینامه‌دار فعال صورت گرفته و نشان می‌دهد با برنامه‌ریزی و هماهنگی می‌توان در خصوص کاهش جان باختگان اقدام کرد.

وی افزود: یکی از رویکردهای پلیس ارتقای فرهنگ ترافیک است. با هماهنگی که پلیس راهور با وزارت آموزش و پرورش داشت، موضوع آموزش مقررات راهنمایی و رانندگی در دستور کار قرار گرفت.

مهری افزود: در سال 84 میزان جانباختگان حوادث رانندگی 28 هزار نفر بود که این عدد در سال 96 به 16هزار نفر رسید، اما حتی یک کشته هم برای ما زیاد است.

رییس پلیس راهور کشور با اشاره به افزایش خودروها در سراسر کشور گفت: تعداد خودروها از ده میلیون به ۳۳ میلیون رسیده‌است. با توجه به افزایش سفرها و خودروها شاهد کاهش تلفات جاده‌ای هستیم.

این مقام ارشد راهنمایی و رانندگی کشور به جان باختن 7 هزار نفر در 5 ماهه ابتدای سال اشاره و بیان داشت:‌ مهمترین علت تصادفات سرعت و سبقت غیرمجاز، عدم توجه به جلو و خستگی و خواب‌آلودگی بوده و این نشان می‌دهد که باید روی رفتار راننده توجه کرد.

مهری به وجود 5 هزار و 400 نقطه حادثه‌خیز در جاده‌ها و راه‌ها پرداخت و گفت: در راستای ایمن سازی و ارتقاء استاندارد خودروها، پلیس وارد عمل شده و با اصرار پلیس تجهیز خودروها به دو ایربک اجباری شده و خودروهای فاقد ABC شماره‌گذاری نخواهند شد؛ تلاش داریم تا تعداد ایربک‌ها را به ۴ تا ۶ عدد افزایش داده تا شاهد کاهش جان باختنگان حوادث ترافیکی شویم.

 

 

 

خواندن 1449 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395