سه شنبه, 17 مهر 1397 ساعت 11:07

  اجلاس جهانی گردشگری فرصتی برای معرفی ایران است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 عصر اقتصاد:  معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: برگزاری رویداد بزرگ اجلاس جهانی گردشگری و پیشتر از آن همدان 2018 فرصت بی نظیری است که ایران را به جهانیان معرفی کنیم.

علی اصغر مونسان در همایش گردو و مبل و منبت تویسرکان افزود: در شرایطی که آمریکا سعی دارد ایران هراسی را در جهان مطرح کند، برگزاری این اجلاس گامی در جهت معرفی داشته های ایران و ملت ایران به جهانیان است.

وی اضافه کرد: اجلاس آبان ماه یک فرصت بی نظیر برای معرفی کشور در شرایط حاضر است و برای همدان بسیار مهم است تا نام این خطه با یک اسم بین المللی برای جهانیان شناخته شود.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: تلاش می کنیم تا همدان در جایگاه خود قرار بگیرد و از استاندار همدان که با درایت مسیر رشد گردشگری را فراهم و زیرساخت ها را مهیا کرده اند، قدردانی می کنم.

مونسان با بیان اینکه گردشگری یکی از مهمترین ابزارهای شتاب گیری پیشرفت برای کشورهای در حال توسعه محسوب می شود، افزود: گردشگری، اقتصاد سوم جهان محسوب می شود و از هر 10 شغل، یک شغل مربوط به این حوزه است.

وی با بیان اینکه گردشگری کشورمان در سه بعد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می تواند تاثیر گذار باشد، تاکید کرد: با توسعه گردشگری درآمدهای ارزی کشور نیز افزایش یافته و همین موضوع موجب توسعه بخش های مختلف اقتصادی کشور می شود.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: در بخش فرهنگی، با توسعه گردشگری می توان تاریخ و تمدن کهن ایران زمین را به سرتاسر جهان انتقال داد چراکه یگانه راه انتقال فرهنگ و تاریخ هر کشوری توسعه گردشگری است.

مونسان بیان کرد: توسعه گردشگری در عرصه داخلی نیز به جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و توزیع عادلانه ثروت ختم می شود.

وی با بیان اینکه ایران جزو 10 کشور برتر جهان در حوزه جاذبه های گردشگری است، افزود: دولت با در نظر گرفتن حداقل بودجه می تواند اشتغال زیادی در حوزه گردشگری ایجاد کند، به طوری که شاهد انفجار شغل باشیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور جدی گرفتن بیش از پیش بخش گردشگری را خواستار شد و گفت: در این بخش، حداقل ها تامین نشده است و باید توجه به این حوزه افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه یک میلیون سایت گردشگری در کشور وجود دارد، افزود: 36 هزار اثر ثبت ملی در کشور وجود دارد که علیرغم همه تهدیدات شاهد رشد 50 درصدی گردشگری در این مدت بوده ایم.

مونسان افزود: در حال حاضر بیشتر گردشگران منطقه ای را گردشگران سلامت تشکیل می دهند که برای ارز آوری در کشور شرایط خوبی فراهم کرده اند.

معاون رئیس جهوری تاکید کرد: در دولت تدبیر و امید یکهزار و 100 اثر به ثبت ملی رسیده و در یک سال گذشته 300 بنای تاریخی مرمت شده است.

وی افزود: هم اکنون یکهزار و 900 طرح گردشگری با 430 هزار میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا است که تا پایان سال 345 طرح به پایان می رسد.

مونسان تاکید کرد: همدان جزو پنج استان برتر کشور از لحاظ برخورداری از جاذبه های گردشگری است و می طلبد توجه ویژه ای به آن شود.

احیای روستاهای تویسرکان

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد: امسال توانستیم در کنار معرفی گردو به عنوان محصول شاخص و با کیفیت تویسرکان، صنعت مبل و منبت و فرش دستباف که هنر هزار رنگ و گویای ذوق و سلیقه مردم تویسرکان است را هم به نمایش درآوریم.

محمدمهدی مفتح ادامه داد: پایلوت اصلی صنعت مبل و منبت در تویسرکان و روستاهایی چون اشترمل و جیجانکوه است و بهترین نوع مبل و منبت را تولید می‌کند.

مفتح اظهار کرد: تلاش‌های بی‌وقفه‌ای برای احیای هنرهای کهن و توسعه صنعت مبل و منبت و ثبت برند گردوی تویسرکان به صورت کشوری و جهانی انجام گرفته و همین امر باعث جذب گردشگر و مهاجرت معکوس در این شهرستان و احیای روستاها شده است.

وی خاطرنشان کرد: پروژه سرشاخه‌کاری و پیوند گردو و ایجاد باغ مادری گردو و گلخانه پایلوت تولید نهال مرغوب برای خزانه پیوندک گردو طرحی بسیار موفق با بازدهی بالا بوده و طرح سرشاخه‌کاری ویژه تویسرکان و قابل اجرا در سراسر کشور است.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی در پایان از دیگر محصولات شهرستان چون سماق، سیر، بادام و آلو  یاد کرد.

استاندار همدان نیز بیان اینکه از دستان هنرمندان تویسرکانی طلا می‌بارد و همین هنرها باعث شکوفایی و درخشش شهرستان تویسرکان شده است، از فرماندار شهرستان تویسرکان انتظار داشت گزارش نتیجه برگزاری همایش گردوی سال گذشته را به طور کامل و واضح اعلام کند به ویژه درباره طرح سرشاخه‌کاری و پیوند گردوی تویسرکان که به عنوان طلای سبز نامگذاری شده، توضیحات بیشتری دهد.

محمدناصر نیک‌بخت ادامه داد: در سال گذشته استانداری مبلغ یک میلیارد و 200 هزار تومان و امسال مبلغ یک میلیارد تومان بودجه برای عملیات سرشاخه‌کاری درنظر گرفته و تخصیص داده شد.

وی با بیان اینکه مبل و منبت تویسرکان هنری بسیار زیبا و تک بوده و هنر فرش دستباف که مظلوم واقع شده، بسیار مهم و با ارزش است، بیان کرد: تویسرکان دارای مردمانی فرهیخته و هنرمندان و اندیشمندانی چون محمدصادق آئینه‌وند است و بارگاه ملکوتی حیقوق‌نبی(ع) را در دل خود جای داده که بر ارزش فرهنگی تویسرکان می‌افزاید.

استاندار از رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور بابت اعطای میزبانی رویداد 2018 در شهریورماه و اجلاس جهانی گردشگری با حضور 180 کشور در همدان تشکر کرد و گفت: استان همدان از جاذبه‌های گردشگری فرهنگی و تفریحی بسیار بالایی برای جذب گردشگر برخوردار است.

وی در ادامه اظهار کرد: رئیس جمهور نادان و ابله آمریکا و هم‌پیمانانش که کمر همت برای ایجاد آشوب اقتصادی در کشور ایران بسته بودند، خوشبختانه با کمک و همیاری و همدلی مردم و دولت به نتیجه نرسیدند و از طرف کشورهای دیگر هم متهم شناخته شدند و اهداف شومشان به نتیجه نرسید و این نشان‌دهنده عزم و اراده و ولایت‌مداری مردم است و با همین همیاری و همدلی ما از سد تحریم‌های اقتصادی با سربلندی عبور خواهیم کرد.

فرماندار شهرستان تویسرکان نیز اعلام کرد: هدف از برگزاری این جشنواره معرفی گردو، مبل و منبت و محصولات و همچنین معرفی شهر تویسرکان در سطح ملی و بین‌المللی است.

حبیب مومیوند افزود: در این جشنواره 76 غرفه تشکیل شده که به معرفی محصولات این شهرستان از جمله گردو، خشکبار، مبل و منبت، فرش دستباف و دیگر محصولات شهرستان می‌پردازد.

مومیوند بیان کرد: تمام تلاش خود را به‌کار گرفته و خواهیم گرفت که از این جشنواره برای احیای صنعت گردشگری و جذب گردشگر به تویسرکان استفاده کنیم و تویسرکان و گردوی تویسرکان را به بهترین نحو به کشور و جهان معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه سعی می‌کنیم با کمک جهادکشاورزی در این جشنواره به آموزش سرشاخه کاری و پیوند گردو بپردازیم، خاطرنشان کرد: در سال 97 طرح سرشاخه‌کاری گردو به عنوان بهترین طرح اقتصادی در کشور شناخته شده و خوشبختانه این طرح به نحو خوبی به نتیجه رسیده است.

فرماندار شهرستان تویسرکان با بیان اینکه در این شهرستان 4700 کارگاه مبل و منبت با اشتغالزایی بیش از 6000 نفر در این صنعت وجود دارد، گفت: تویسرکان به عنوان یک باغ‌شهر بسیار زیبا با داشتن مراکز تاریخی و فرهنگی موجود در شهرستان می تواند بهترین عامل جذب گردشگر شود و این در حالیست که در آغاز سال 97 شهرستان پذیرای 10 هزار گردشگر و میهمان بوده که به نحو مطلوبی اسکان داده و پذیرایی شده‌اند.

سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) مستقر در شهر مادرید اسپانیا، از نمایندگی‌های سازمان ملل در بخش گردشگری است که در رابطه با امور جهانگردی سیاستگذاری می کند و امروزه پیشتازترین و شناخته شده ترین سازمان بین المللی مرتبط با سفر و گردشگری در جهان ارزیابی می شود.

اعضای هیات رئیسه این سازمان بین المللی متشکل از 12 عضو است که در اوایل مردادماه سال گذشته برای نخستین بار شرکت سیاحتی علیصدر همدان به عنوان یکی از اعضای هیات رئیسه این سازمان انتخاب شد.

شرکت سیاحتی علیصدر به عنوان عضو هیات رئیسه و یکی از اعضای این اجلاس، آبان ماه امسال میزبان چهلمین نشست جهانی گردشگری در شهر همدان خواهد بود و تاکنون صدها شرکت سیاحتی گردشگری از نقاط مختلف جهان برای حضور در این اجلاس بین المللی اعلام آمادگی کرده اند.

 

 

 

 

خواندن 343 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395