چهارشنبه, 18 مهر 1397 ساعت 09:04

اطلاعات تکميلي

  • معاون اول رییس جمهور تاکید کرد

مهر خیانت بر پیشانی کاسبان منابع ملی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد: معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه اگر مدیریت صحیح و با انگیزه در کشور وجود داشته باشد در شرایط سخت هم می‌توان مسیر توسعه را پیمود، گفت: با استفاده مطلوب از منابع کشور و با مدیریت صحیح می‌توان ایران را در همین شرایط دشوار نیز به بهترین شکل ممکن توسعه داد. هر كس در اين شرايط نمي تواند با همه وجود پاي كار اداره كشور بايستد و باعث سربلندي ايران شود و به منابع كشور دست اندازي كند بايد مهر خيانت بر پيشاني او زده شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، اسحاق جهانگيري پيش از ظهر روز سه شنبه در پنجمين همايش ملي روز روستا و عشاير با اشاره به اينكه ايران كشوري بزرگ و پر ظرفيت است، اظهار داشت: مديران با انگيزه مي توانند با ابتكار و تلاش و با بكارگيري همه ظرفيت ها كشور را در مسير پيشرفت و توسعه قرار دهند و در اين روزها كه فشار اقتصادي بيشتر و عرصه بر مردم سخت و دشوار شده كمك حال آنها باشند.

وي با بيان اينكه هر وقت سخن از مديران سختكوش و با انگيزه به ميان مي آيد اين نقد بر دولت وارد مي شود كه چرا مديران بي انگيزه از مسئوليت خود كنار گذاشته نمي شوند؟ گفت: مجموعه مديريتي كشور شايسته و سلامت است اما وقتي مي گوييم مديران با انگيزه پاي كار باشند منظورمان باز شدن عرصه براي كساني است كه در سختي ها و تگناها نيز براي پيشبرد برنامه هاي خود و كمك به رفع مشكلات مردم دچار بن بست نمي شوند و وقتي عملكرد آنها مورد قضاوت قرار مي گيرد نمره قابل قبول دريافت مي كنند.

جهانگيري افزود: هر كس در اين شرايط نمي تواند با همه وجود پاي كار اداره كشور بايستد و باعث سربلندي ايران شود و به منابع كشور دست اندازي كند بايد مهر خيانت بر پيشاني او زده شود.

وي در ادامه سخنان خود با اشاره به تغييرات اقليمي و مشكل كم آبي در پهنه سرزميني كشور ، اهميت بهره وري هر چه بيشتر از منابع آب و خاك كشور را يادآور شد و افزود: در اين شرايط هر كس با هر نيتي از اجراي اين گونه طرح هاي حياتي و اساسي كه آينده ايران به آن بستگي دارد جلوگيري كند اقدامي ضد ملي انجام داده است.

تنها 20 درصد صرفه جویی در مصرف آب كشاورزي همه دغدغه ها را برطرف می کند

جهانگيري با اشاره به محدوديت شديد منابع آب در كشور، خاطر نشان كرد: ۹۰ درصد از منابع آب كشور در بخش كشاورزي مصرف مي شود و اگر تنها ده تا بيست درصد از مصرف آب در بخش كشاورزي صرفه جويي شود همه دغدغه ها در خصوص كمبود منابع آب برطرف خواهد شد.

معاون اول رييس جمهور افزود: وزارت جهاد كشاورزي طرح هاي خوبي در خصوص بهره وري منابع آب در دست اجرا دارد و حركت عظيمي در سطح كشور در راستاي اصلاح نظام آبياري به راه افتاده و دولت ۸۵ درصد هزينه هاي تبديل روش هاي سنتي آبياري به روش هاي نوين را بصورت بلاعوض به كشاورزان پرداخت مي كند تا اين نهضت با سرعت بيشتري ادامه پيدا كند.

وي همچنين با اشاره به اهميت اشتغال زايي در روستاها براي كاهش مهاجرت روستاييان به شهرها، خاطر نشان كرد: مقام معظم رهبري در همين رابطه موافقت كردند كه يك و نيم ميليارد دلار از منابع صندوق توسعه ملي براي اجراي طرح هاي اشتغال زا در روستاها برداشت شود و اين موضوع به مجلس شوراي اسلامي رفت كه با تاخير سرانجام سال گذشته قانون آن در اختيار دولت قرار گرفت.

توافق دولت با بانک های عامل برای تبدیل منابع صندوق توسعه به ریال

جهانگيري ادامه داد: دولت در اجراي اين قانون توافقاتي را با بانكهاي عامل انجام داده تا اين منابع به ريال تبديل شود و در راستاي ايجاد اشتغال و اجراي طرح هاي اشتغالزا در روستاها هزينه گردد.

معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه تا كنون نيمي از اين اعتبار به ريال تبديل شده و مابقي آن نيز با نرخ ارز سامانه نيما به ريال تبديل خواهد شد و رقم قابل توجهي حدود ۱۸ هزار ميليارد تومان خواهد شد با سود كم شش و چهارده درصدي در اختيار روستاييان قرار خواهد گرفت كه امتياز بسيار بي نظيري براي رونق اشتغال در روستاهاي كشور خواهد بود.

وي با تاكيد بر اينكه بايد در توزيع اين منابع دقت كافي انجام شود، گفت: بايد نظارت و مراقبت صورت گيرد تا اين وام كه حق و امتياز روستاييان و كار آفرينان براي توسعه و اشتغالزايي در روستاهاست به عده اي رانت جو تعلق نگيرد و بايد با متخلفين در اين زمينه برخورد قاطع شود.

جهانگيري اضافه كرد: اين منابع متعلق به جامعه روستايي است و كسي كه از اين منابع استفاده مي كند بايد در راستاي اشتغال زايي و كارآفريني در روستاها گام بردارد.

اجراي طرح ها و صنايع كوچك در روستاها از اصلي ترين روش هاي حل مشكل اشتغال

وي اجراي طرح ها و صنايع كوچك در روستاها را از اصلي ترين روش هاي حل مشكل اشتغال در روستاها دانست و اظهار داشت: بايد در اجراي اين گونه طرح ها به اين نكته توجه شود كه اين طرح ها بايد اقتصادي باشند و توسط كساني كه اهليت و صلاحيت دارند اجرايي گردند.

وي در ادامه سخنان خود روستاها را كانون اصلي توسعه و يكي از مراكز هويت بخشي ايران برشمرد و با اشاره به جايگاه روستا در نظام اقتصادي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي كشور گفت: نمي توان درباره ايران و ويژگي هاي آن سخن گفت و اين ويژگي ها را تنها متعلق به جامعه شهري دانست.

 

 

خواندن 251 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395