چهارشنبه, 18 مهر 1397 ساعت 09:24

اطلاعات تکميلي

  • لاریجانی عنوان کرد

اوراسیا فرصتی برای ارتقای اقتصاد منطقه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی برگزاری اجلاس مجالس اوراسیا را فرصت مناسبی برای گفت وگوهای سازنده به منظور توسعه همکاری های اقتصادی، منطقه ای و بین المللی دانست.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در سومین نشست رؤسای مجالس حوزه اوراسیا گفت: از حضور در این نشست مهم که نهادی برای تعامل و تبادل نظر است، خرسندم. از همکارانم در مجلس ملی ترکیه نیز به خاطر سازماندهی و برگزاری خوب این نشست و همچنین از مردم کشور دوست، برادر و همسایه ترکیه، به خاطر میزبانی آنان قدردانی می کنم. 

وی افزود: بدون شک این نشست با شعار همکاری اقتصادی، محیط زیست و توسعه پایدار فرصت مناسبی است تا گفت وگوهای سازنده ای درباره تغییرات ایجاد شده در همکاری های اقتصادی منطقه ای- بین المللی و توسعه همه جانبه داشته باشیم و اقدامات جدی تری را برای از میان بردن چالش های پیش رو انجام دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: گفت وگوهای ما در دو نشست قبلی در مسکو و سئول، علاوه بر عمیق تر کردن فهم و برداشت مشترک اعضا از همکاری و مشارکت، مسیر جدیدی را در شکل گیری منطقه اوراسیا به عنوان یک قطب موثر برای توسعه پایدار اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی باز کرده است.

لاریجانی تصریح کرد: فکر می کنم مسیر جدید، با حضور چشمگیر رؤسای محترم مجالس و هیات های پارلمانی هموارتر شده و بیانگر یک عزم و اراده سیاسی و اقتصادی قوی تر برای ورود به مرحله عملیاتی و اجرایی است.

وی خطاب به رؤسای مجالس حاضر در این نشست افزود: همان طور که همه ما می دانیم از یک سو محیط و فضای جهانی، همکاری های اقتصادی و توسعه ای، در حال تغییر است و رشد و توسعه همه جانبه، مبنایی برای همکاری در زمینه توسعه منطقه ای و بین المللی شده است که بیانگر یک تغییر پارادایمی در حوزه روابط اقتصادی منطقه ای- بین المللی است، از سوی دیگر شاهد برخی سیاست های چالش برانگیز و تنش زا در حوزه های مختلف از سوی برخی کشورها هستیم که نه تنها فرایند رشد و توسعه همه جانبه را تحت تاثیر قرار داده بلکه اصل حاکمیت جهانی، چندجانبه گرایی و تجارت آزاد را با چالش روبه رو ساخته است و متاسفانه این نگرش های به شدت خودپرستانه و استکباری، با ادبیات نازی همراه شده و بر گرفته از توهم استراتژیک است که به گواه تاریخ، نتیجه آن، بی ثباتی و ناامنی جهانی، اشاعه هرج و مرج گرایی و تهدید صلح و امنیت بین المللی است.

لاریجانی یادآور شد: اقدامات فراقانونی و یک جانبه گرایانه قدرت هایی مانند آمریکا در برخورد با مسائل بین المللی، مشکلات و چالش های گسترده ای را برای جامعه بین المللی ایجاد نموده که خروج غیرقانونی از برجام و تصمیم غیرقانونی این دولت در مورد مسئله فلسطین مبنی بر اعلام قدس شریف به عنوان پایتخت یک رژیم نامشروع، اشغالگر و متجاوز، خروج از پیمان آب و هوایی پاریس و به هم زدن نظام تعرفه ای تجارت جهانی نمونه هایی روشن از این گونه اقدامات است.

وی تاکید کرد: اقدام خودخواهانه، یک جانبه و غیرقانونی دولت آمریکا در خروج از برجام و برقراری مجدد تحریم های ظالمانه علیه ملت بزرگ ایران، از جمله علائم هشداردهنده ظهور مجدد گفتمان پوسیده و مندرس یک جانبه گرایی در روابط بین الملل است.

 

 

خواندن 257 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395