چهارشنبه, 18 مهر 1397 ساعت 10:19

استقبال بورس از بازار سیاه ارز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصر اقتصاد: روز سه شنبه شاخص کل بورس با 5 هزار و 662 واحد افزایش خود را به 180 هزار و 847 واحد رساند. در حالی که 326 سهم و حق تقدم شرکت مورد مبادله قرار گرفت که از این تعداد بهای 202 سهم نزولی و یا صفر بودند و فقط 124 شرکت قیمت صعودی سهم خود را مشاهده کردند که در نتیجه شاخص کل هم وزن منفی شد.

یکی از دلائل صعودی شدن شاخص کل بعد از 5 روز نزولی توفیق ذینفعان سوداگر در جلوگیری از فروپاشی بازار سیاه ارز بود که در نتیجه بازار سرمایه هم که این روزها با تغافل مدیران آن به شعبه ای از بازار سیاه ارز تبدیل شده است با حدود 3 درصد رشد همراه شود. یعنی عملا بازار سرمایه نه تنها آلترناتیوی برای بازار ارز نشده است بلکه به عنوان زیر مجموعه منفعل بازار کماکان عمل می نماید و هنوز هم هیچ اقدام شایسته و بایسته ای برای تعمیق معاملات بازار سهام دیده نمی شود.

به گزارش ایرنا، نماگر بازار سرمایه پس از چند روز اصلاح و نزول، روز گذشته  روندی صعودی یافت و به کانال 180 هزار واحدی بازگشت.

در معاملات روز گذشته ، پنج میلیارد و 359 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 18 هزار و 589 میلیارد ریال در 264 هزار نوبت دادوستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، یک هزار و 654 واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 200 واحد کاهش یافت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز 142 واحد پایین آمد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.

شاخص آزاد شناور نیز پنج هزار و 604 واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) چهار هزار و 478 واحد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز 9 هزار و 800 واحد افزایش یافت.

در معاملات روز گذشته  نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، فملی (ملی صنایع مس) و پارس (پتروشیمی پارس) با رشد خود بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص وارد کردند.

صدرنشینی پتروشیمی ها

گروه شیمیایی در معاملات روز گذشته  بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 419 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 908 میلیارد ریال دادوستد شد.

گروه بانک ها به ارزش یک هزار و 718 میلیارد ریال و فلزات اساسی به ارزش یک هزار و 619 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در رده چهارم معاملات روز گذشته  گروه فرآورده های نفتی با دادوستدی به ارزش یک هزار و 543 میلیارد ریال قرار گرفت و گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش یک هزار و 188 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

 

 

خواندن 290 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395