چهارشنبه, 18 مهر 1397 ساعت 11:02

اطلاعات تکميلي

  • افشانی در پاسخ به خبرنگار عصراقتصاد؛

اولویت شهرداری، تبدیل پادگان ها به فضای تفریحی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سجاد عسگری

عصر اقتصاد: شهردار تهران با اشاره به اینکه هنوز اراضی پادگان ها در اختیار شهرداری نیست، گفت: زمانی که پادگان ها در اختیار ما قرار گیرد اولویت با ایجاد فضای تفریحی و سبز شهری خواهد بود.

به گزارش خبرنگار عصراقتصاد، سید محمدعلی افشانی در مراسم تبادل تفاهم‌نامه مشترک معاونت علمی و شهرداری تهران در پاسخ به خبرنگار ما درباره ظرفیت پادگان های دارای مجوز انتقال که جزء اراضی قهوه ای به حساب می آیند برای واگذاری به استارتاپ ها عنوان کرد: اکنون پادگان ها در اختیار شهرداری نسیتند اما زمانی که این اتفاق بیافتد باید برنامه ریزی داشته باشیم. در این راستا، ایجاد سوله می‌تواند در فضای پادگان ها کارکرد خوبی برای فعالیت استارتاپ ها ایجاد کند اما اولویت با ایجاد فضای تفریحی و سبز شهری است و نکته حایز اهمیت این است که در زمان بحران می توانند به عنوان نقاطی کارآمد برای اورژانس هوایی مورد استفاده قرار گیرند.

وی از واگذاری ساختمان‌های موجود در بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناور خبر داد و گفت: این ساختمان‌ها به صورت رایگان در اختیار شرکت‌ها قرار داده می‌شود و سهم شهرداری بعد از فروش محصولات فناورانه در بازار دریافت خواهد شد.

افشانی توسعه محلات و زیست‌پذیر کردن محل‌های ناکارآمد و فرسوده شهری را از برنامه‌های مدیریت شهرداری عنوان کرد و افزود: در گذشته برنامه‌ریزی‌ها برای توسعه بافت‌های فرسوده و ناکارآمد بر نوسازی ساختمان‌ها متمرکز شده بود، ولی در حاضر به این فکر افتادیم که از این بافت به صورت گسترده‌تری بهره‌برداری کنیم.

وی استفاده از بافت‌های فرسوده در راستای تولید دانش و علم را از اولویت‌ شهرداری نام برد و افزود: بر این اساس در جلساتی که با معاونت علمی برگزار کردیم، قرار شد تا به صورت همکاری‌های مشترک اقدام به بهره‌برداری از بافت‌های ناکارآمد به امر توسعه فناوری استفاده کنیم.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه براساس این توافق امکاناتی که در اختیار شهرداری است در اختیار شرکت‌ها و استارتاپ‌ها قرار داده می‌شود، افزود: از طرف دیگر ما به دنبال توسعه حیات واقعی بافت‌های فرسوده هستیم که در این راستا با توافقی که با معاونت علمی صورت گرفت، شرکت‌ها و استارتاپ‌ها در این ساختمان‌ها ساماندهی خواهند شد و این ساختمان‌ها در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت.

افشانی با تاکید بر اینکه در این توافق تعداد ساختمان‌های بافت فرسوده قابل واگذاری مشخص شده است،‌ اظهارکرد: در این راستا با برخی از نهادها که سوله یا ساختمان‌های بلااستفاده دارند، مذاکره و مقرر شد که با مشارکت آن‌ها از این ظرفیت برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان استفاده کنیم.

وی امضای تفاهم‌نامه مشترک میان شهرداری و معاونت علمی را گام اول اجرای این طرح مشترک نام برد و اضافه کرد: ساختمان‌های بافت‌های فرسوده به صورت رایگان در اختیار شرکت‌ها و استارتاپ‌ها قرار خواهد گرفت و براساس قراردادی که با این شرکت‌ها منعقد می‌شود، بخشی از سهام این شرکت‌ها در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد.

شهردار تهران ادامه داد: سهم شهردار از این شرکت‌ها زمانی دریافت می‌شود که محصول تولید و به بازار عرضه شود و در عین حال پولی که از این طریق نیز دریافت می‌شود، برای حمایت از شرکت‌ها مجددا هزینه می‌شود.

وی در عین حال مزیت اجرای این طرح را توسعه کشور و عمران و آبادی شهرها عنوان کرد و افزود: دو اولویت بازآفرینی بافت فرسوده و توسعه ناوگان حمل و نقل شهری از جمله اولویت‌های رئیس جمهور است و مقام معظم رهبری نیز بر احیای بافت‌های فرسوده تاکید دارند.

شهردار تهران عنوان کرد: اقدام مشترک معاونت علمی و شهرداری گامی در راستای احیای بافت فرسوده خواهد بود و امیدواریم همه کشور از این تجربه استفاده کنند.

ورود بافت‌های فرسوده به چرخه فعالیت‌های نوآورانه

همچنین در این مراسم، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به اینکه بر اساس گزارش‌های جهانی تهران جزو 50 شهر با قابلیت تبدیل‌شدن به شهر هوشمند است، گفت: بر این اساس با همکاری شهرداری تهران در صدد هستیم تا کارخانه‌های نوآوری را توسعه دهیم و با این اقدام درآمد شهر از محل مغز و ایده‌های نوآورانه تامین شود.

ستاری با تاکید بر اینکه آینده شهر ما جز آینده فناوری نیست، افزود: بر این اساس، مذاکراتی که با شهرداری تهران داشتیم، در خصوص تبدیل شهر تهران به شهر نوآور و هوشمند تبادل نظر صورت گرفت.

وی راه‌اندازی کارخانه نوآوری را از جمله این اقدامات دانست که یک نمونه آن تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود،‌ در حال حاضر توانسته است فعالیت خود را شروع کند و 3 هزار و 500 تا 4 هزار نفر در آن فعال هستند.

ستاری، راه‌اندازی مرکزی برای تجمع استارتاپ‌ها را از دیگر توافقات این معاونت با شهرداری تهران عنوان کرد و افزود: به زودی قراردادهای جانبی این توافقات آماده شده و به امضا می‌رسد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور به جزئیات توافقات معاونت علمی با شهرداری اشاره کرد و یادآور شد: ما در این همکاری در تلاش هستیم ساختمان‌های متروکه شهری را به بافت شهری وارد کنیم و بتوانیم بافت‌های فرسوده را به چرخه فعالیت‌های نوآورانه وارد کنیم.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه شهردار تهران حامی این طرح است، اضافه کرد: این الگو برای همه مناطق شهری در کشور اجرایی می‌شود تا از این طریق بتوانیم جوانان را در استان و شهرها نگه داریم و حمایت شهرداری از این اقدام بسیار مبارک است و حمایت‌های لازم را برای اجرای این طرح خواهد داشت.

وی با بیان اینکه علاوه بر آن با حمایت شهرداری در تلاش هستیم که کارخانه‌های نوآوری بیشتری را در سطح شهر اجرایی کنیم، اظهارکرد: این اقدام موجب می‌شود که آینده شهر تهران تنها در برج‌سازی و مجتمع‌های تجاری محدود نشود و آینده این شهر در نوآوری دیده شود و همچنین درآمد شهر از مغز و ایده‌های نوآورانه کسب شود.

ستاری همچنین با اشاره به فرسوده بودن ساختمان‌های بافت‌های فرسوده، توضیح داد: برای نوسازی این ساختمان‌ها از سوی شهردار، مبالغی بابت نوسازی آن‌ها ارائه می‌شود.

معاون علمی رییس‌جمهور همچنین درباره توان مالی استارتاپ‌ها برای در اختیار گرفتن املاک بافت‌های فرسوده در این تفاهم‌نامه، توضیح داد: ما برای ایجاد این طرح با استارتاپ‌ها و شرکت‌های کوچک سر و کار نداریم، بلکه با شتاب دهنده‌هایی که توان مالی دارند، وارد همکاری می‌شویم و در صورتی که این شرکت‌ها ناموفق شوند، شتاب‌دهنده‌ها می‌توانند از آن‌ها حمایت لازم را داشته باشند.

 

خواندن 335 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395