چهارشنبه, 18 مهر 1397 ساعت 10:39

پارازیت‌ها، اینترنت بی‌سیم را مختل کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصر اقتصاد: نوزدهمین نمایشگاه صنایع مخابرات و اطلاع رسانی موسوم به تلکام، امسال در حالی برگزار شد که نارضایتی سرویس دهندگان اینترنت از یک سو و شکایات پیاپی مشترکینشان از سوی دیگر این روزها نقل محفل مسئولین ارتباطات کشور شده‌است. اختلالات چندروزه‌ی هفته‌های جاری اینترنت بی‌سیم یکی از اپراتورها، باعث اظهار نظرهایی از سوی وزیر ارتباطات شد که علت را متوجه نهادهای دیگر می‌کرد. در عین حال مدیران این اپراتور وظیفه خود دانستند و طی بیانیه‌ای ضمن عذرخواهی از مشترکین تهرانی که ارتباطشان مختل شده بود، هدیه‌ای را جهت جبران به مشترکین‌شان ارائه دادند. اما بازهم این اختلال بوجود آمد تا متولیان دولتی و مدیران این اپراتور متفقا تقصیر را بر گردن پارازیت‌ها بیندازند.

حسین ریاضی، مدیرعامل مبین‌نت در این باره توضیح داد: چیزی حدود 4 هفته پیش بر روی شبکه TD-LTE مان به مدت 4 روز دچار اختلال شدیم که علت آن پارازیت‌هایی بود که GPS ماهواره ای را مختل کرده بود و کنترل و بر طرف کردن این اختلال خارج از سیستم و عهده ما بود.

وی با اشاره به اینکه BTS ها در شبکه TD-LTE با سیگنال های GPS خود را منطبق می‌کنند، افزود: اگر به هر دلیلی سیگنال‌های ماهواره‌ای GPS مختل شوند، BTS ها از سرویس خارج می‌شوند. که این اتفاق برای BTS های ما و ایرانسل همزمان رخ داد.

ریاضی ادامه داد: ما به سرعت فناوری و تکنولوژی دیگری را جایگزین کردیم تا این اختلالات را به حداقل برسانیم. اگرچه همچنان معتقدیم که تا زمانی که پارازیت ها باشند، این اختلالات هم گریبان مشترکین‌مان را خواهد گرفت. که ای کاش دیگر چیزی به عنوان پارازیت نداشته باشیم.

وی در پاسخ به اینکه برخی از مشترکین از وضعیت پاسخگویی خدمات مشترکین مبین نت ناراضی هستند، گفت: ما 300 هزار مشترک در سراسر کشور داریم که 12 هزار مشترک را شعب مختلف بانک‌ها تشکیل می‌دهند. که متوسط مصرف این مشترکین طی یک ماه چیزی حدود 40 گیگابیت برثانیه است. از سویی مرکز تماس ما بر اساس استاندارها 150 نفر پرسنل دارد که در حالت نرمال پاسخگوی مشترکین‌مان هستند. حال تصور کنید 4 روز پیاپی اینترنت 1000 مشترکمان که عمدتا سازمانی هستند مختل شود، آنگاه مرکز تماس خدمات مشترکین‌مان با سیلی از تماس‌ها روبرو خواهد شد که امکان پاسخگویی همزمان به همه آن‌ها را ندارد. قطعا اختلالاتی خارج از حدود اختیارات ما تبعاتی را دارد که در فقره اخیر منجر به نارضایتی مشترکان‌مان شده است. جالب است بدانید که در صفحه رضایت سنجی مشترکین‌مان در سایت رسمی مبین نت ، توانسته‌ایم با همین شرایط خارج اختیارمان هم رضایت 70 درصد از مشترکین‌مان را بدست آوریم.

وی یکی از راه‌های ارائه سرویس‌های پایدار و بدون اختلال را همکاری با دیگر اپراتورها برشمرد و توضیح داد: طی توافقی که با همراه اول داشتیم مقرر شد تا در نواحی که پوشش دهی مناسب و کافی نداریم، مشترکین‌مان از BTS های همراه اول سرویس اینترنت‌شان را دریافت کنند تا با کمترین کندی و اختلال روبرو شوند.

وی همچنین در باره اعتراض سرویس دهندگان اینترنت به نحوه قیمت دهی برخی دیگر از سرویس دهندگان و ادعای به دامپینگ آنها گفت: برخی اپراتورهای تلفن همراه که سرویس اینترنت ثابت ارائه می‌کنند، درآمد خوبی را از ارائه اینترنت و تماس کسب می‌کنند و در عوض سرویس های ویدیویی را رایگان ارائه می‌کنند و با این ترفند مشتریان اینترنت ثابت را جذب می‌کنند. ما معتقدیم این کار همان دامپینگ است و بازار رقابتی را از بین می‌برد. این اتفاق درست بعد از اجرای ترابرد پذیری آغاز شد و سناریوی نگهداری و جذب مشترکین با ارائه سرویس‌های رایگان شکل گرفت که لطمه زیادی به سرویس دهندگان اینترنت ثابت زد.

 

 

خواندن 330 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395