شنبه, 21 مهر 1397 ساعت 09:42

اطلاعات تکميلي

  • رییس پلیس فتا تاکید کرد:

کم کاری دو وزارتخانه در نظارت بر موسسه سکه ثامن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصر اقتصاد:هادیانفر در خصوص اینکه اموال توقیف شده زاهدی فر پاسخگوی مطالبات هست یا خیر، اظهار کرد: مطالبات باید محاسبه شود. به این دلیل که یک رقمی را مجرم مطرح می کند، یک عده از مالباختگان اصل پول را می گویند و عده دیگری هم با سود مطرح کرده اند که اینها باید بررسی شود. آنچه که ما توقیف کرده ایم، بالغ بر 80 میلیارد تومان در داخل کشور است که قابل پیگیری است.

سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس فتا در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص جزئیات دستگیری مدیر عامل موسسه سکه ثامن اظهار کرد: موسسه  سکه ثامن به مدت 2 سال با مجوز اتحادیه طلا و جواهر شهرستان بناب فعالیت می کرد؛ ابتدا فعالیت این شرکت در زمینه طلای خرد بود و قصد داشته است به صورت مجازی تبادل سکه انجام دهد درحالی که سکه و طلایی تبادل نمی شد. 35 هزار نفر عضو سایت و کانال سکه ثامن شدند که 6 هزار نفر دارای تراکنش مالی بودند و در این حوزه فعالیت می کردند.

وی ضمن بیان اینکه آنچه که ما توقیف کرده ایم، بالغ بر 80 میلیارد تومان در داخل کشور است که قابل پیگیری است، افزود: زاهدی فر یکسری اعترافات جدید نیز داشته و اموال دیگری نیز قابل شناسایی است که در شهرستان در اختیار اقوام مجرم است که به زودی شناسایی و توقیف می شود.

وی افزود: مجرم ظرفیتی تحت عنوان اشتراک سیگنال ها به تشکیل داده بوده که افرادی که موفق عمل می کردند و سود بیشتری دریافت می کردند، به عنوان الگو معرفی می شدند و در ازای پولی به عنوان الگو در اختیار دیگر افراد قرار می گرفتند. به عنوان مثال فردی حدود 100 میلیون تومان در این سایت سرمایه گذاری کرده است و در کمتر از سه ماه 7 میلیارد تومان سود از این سایت دریافت کرده است.

رییس پلیس فتا با کذب خواندن ادعای اعداد نجومی، بیان آن را توسط افراد ضد انقلاب خواند و اظهار کرد: ١٧٠٠ میلیارد تومان نهایت تراکنش سکه ثامن بود.

وی ضمن بیان اینکه مسئولیت نظارت با وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت صنعت، معدن و تجارت است، گفت: اینجا اعلام می کنم که اگر کسانی در انجام رصد و بررسی اینگونه موارد قاصر هستند ما آمادگی داریم تا برای  نظارت بر این شرکت ها به سایر نهادها کمک کنیم.

به گفته وی، کل افرادی که تاکنون به عنوان شاکی به مراجع قضایی و پلیس مراجعه کرده اند، ١٧٠٠ نفر با مبلغ ١٠ میلیون تا ١٠ میلیارد تومان است که عمده موضوعات در تهران، مشهد، اصفهان و تبریز اتفاق افتاد.

وی ضمن بیان اینکه حساب های این متهم که بیش از ٨٠ میلیارد تومان در ٣١ بانک داخلی بود، گفت: به محض خروج مجرم از کشور توقیف شد که بخشی از این مبالغ به حساب همسرش واریز شده بود. به دنبال آن 6 نفر از همدستانش بازداشت شده اند البته آنان نسبت به متواری شدن متهم بی اطلاع بودند.

رئیس پلیس فتا، خرید و فروش این چنینی طلا و سکه را در فضای مجازی یک نوع قماربازی دانست و اظهار کرد: هیچ طلا و سکه ای عملا مبادله نشده و فقط بحث صورت و زیان مطرح بوده است.

وی اتهامات زاهدی فر را مصداق کلاهبرداری و پولشویی عنوان و تصریح کرد: بر اساس قانون سال ٩٦ کمیته ای متشکل از چند نهاد باید در امر مبارزه با پولشویی نظارت کنند اما این نظارت انجام نشد؛ بنابراین از دادستان خواستیم مسببان این امر احضار شوند.

هادیانفر درباره چرایی ذکر نشدن نام کشور ثالثی که زاهدی فر در آن دستگیر شد، گفت: پلیس فتا با ١٧٠ کشور ارتباط دارد و برخی کشورها به دلیل اعمال فشار آمریکا همکاری محدودتری با ایران دارند. این متهم توسط یک افسر مستقر در کشور ثالث دستگیر شد.

رییس پلیس فتا ضمن کذب خواندن ادعای قصد بازگشت متهم سکه ثامن اظهار کرد: این متهم با برنامه ریزی قبلی بیست و سوم شهریور به دبی و از آنجا به کشور دیگر رفت و با دو شرکتی که در کانادا ثبت کرده بود، قصد رفتن به این کشور را داشت.

هادیانفر ضمن بیان مجهول المکان بودن متهم سکه ثامن اظهار کرد: او نخست برای کار مجوز داشت اما وزارت صنعت بعد نظارت نکرد. مجهول المکان بود و شرکتی نداشت تا افراد حضوری به آنجا مراجعه کنند. مرکز تشخیص پیشگیری بر سایت های این چنینی نظارت می کند که هشت سایت به این صورت فعالیت می کنند و با هماهنگی قوه قضاییه تک تک این سایت ها هفته بعد احضار می شوند و فعالیت و بحث های مالی شان نظارت و بررسی می شود.

هادینفر ضمن بیان ‌اینکه متهمان در بازداشت هستند تا تخلفاتشان بررسی شود، گفت: طراح این سایت ۷ میلیارد تومان پول دریافت کرده است تا سایت را طراحی کند و بدون اینکه سکه ای رد و برل شود اقدام به کلاهبرداری شده است و اینگونه اقدامات بیشتر شبیه قماربازیست چرا که طلایی مبادله نشده و صرفا سود و زیان بررسی شده است.

زاهدی فر تعطیلات چهار روزه را برای فرار انتخاب کرده بود

وی ضمن بیان‌ اینکه تا قبل از سال جاری کسی در حوزه سکه سود قابل توجهی نداشته است گفت: در سال جاری شاهد التهاب بازار بودیم و با این التهاب بازار، افراد سود جو سودهای قابل توجه ای کسب کردند.رئیس پلیس فتا با قدردانی از مقامات قضایی، پلیس مواد مخدر، افسر مستقر در کشور ثالث، وزارت خارجه و سفیر ایران در کشور مقصد، درباره چرایی دستگیر نشدن همه متواریان در خارج از کشور گفت: هر مجرمی را که فرار کند دستگیر می کنیم اگر استرداد برخی افراد خوب انجام نمی شود، به این دلیل است که هماهنگی ها در داخل و خارج از کشور خوب انجام نمی شود.

وی ادامه داد: این متهم گفته بود زمان فرار را وقتی انتخاب کردم که پس از فرار من چهار روز تعطیلی رسمی بود و این یعنی دقیقا با برنامه ریزی این کار را کرده بود و این فرصت خوبی است که فرد صدها کیلومتر از کشور دور و در خانه ای که از قبل برای پوشش در اختیار گرفته بود، مخفی شود.

کم کاری وزارت صنعت و اقتصاد در نظارت بر موسسه سکه ثامن

رییس پلیس فتا گفت: مجوز فعالیت به این شرکت از قبل داده شده بود و از آن سو وزارت صمت نیز مجوز برای ادامه فعالیت ها و نماد شرکت را داده است. همچنین طبق قانون مبارزه با پولشویی وزارت اقتصاد و دارایی نیز وظیفه دارد که بر انجام عمل اینگونه شرکت ها نظارت کند اما متاسفانه در انجام نظارت بر اعمال این شرکت کم کاری کرده است.

وی به حوزه فضای مجازی پرداخت و گفت: امروز شاهدیم که 5 میلیون کاربر سال 92 تبدیل به 56 میلیون کاربر شده‌اند چرا که توسعه اینترنت نسل 4 و 4 و نیم را در روستاها و شهرها داشته‌ایم.

رشد ۹۰۰ درصدی جرایم اینترنتی نسبت به سال ۹۲

هادیانفر تصریح کرد: رشد 900 درصدی جرائم را نسبت به سال 92 شاهدیم؛ بیش از 3 هزار و 200 درصد استارت‌آپ‌ها افزایش یافته‌اند.

وی با بیان این مطلب که پلیس هم اکنون با گوگل، تلگرام و اینستاگرام در حال دست و پنجه نرم کردن است، گفت: سرورهای آنها در آمریکا است و هیچ نظارتی بر آنها از سمت کشور ما نیست، در حالی که پلیس برخی کشورها به آن دسترسی دارند اما به دلیل تحریم چنین دسترسی را نداشته‌ایم.

رئیس پلیس فتا ناجا به رشد 354 درصدی ATMها و وجود 300 میلیون کارت بانکی برای 82 میلیون ایرانی اشاره کرد وگفت: متاسفانه هر فرد چند صد سیم کارت و کارت بانکی ندارد و هیچ محدودیتی وجود ندارد.

هادیانفر به دستاوردهای خوب این پلیس علیرغم مشکلات موجود پرداخت و گفت: در 148 نقطه کشور پلیس فتا داریم و آزمایشگاه‌ها عدله دیجیتال ما به طور مجهز در حال فعالیت هستند، 8 سال از عمر پلیس فتا می‌گذرد و زمان رسیدگی به پرونده‌ها در این پلیس از 32 روز به 22 روز کاهش یافته است.

وی گفت:‌درصددیم تا با عملیاتی کردن سامانه‌ای که بین پلیس فتا و مقامات قضایی و بانک‌ها در دست طراحی است بتوانیم از عملیات‌های کلاهبرداری و برداشت‌ها در ایام تعطیل جلوگیری کنیم تا اقدامات بحرانی کمتر شود.

هادیانفر ضمن بیان اینکه در بیش از 13 هزار موضوع اطلاع‌رسانی کرده‌آیم و 42 هزار همیار پلیس داریم، گفت: ‌اطلاع‌رسانی و آموزش به نوجوانان در طراح کوآ که در سال 97 نیز ادامه خواهد داشت و همچنین بحث سند نظام پیشگیری مقابله که حوزه مردم و کسب و کار را به پلیس فتا واگذار کرده نیز از جمله عملکرد این پلیس در پیشگیری از جرائم است، در حوزه مردم و کسب و کار، ساماندهی، آموزش و ارتقاء آگاهی به پلیس فتا داده شده و ما در این حوزه مسئول هستیم.

عالی‌ترین مقام پلیس فتا به تعداد پرونده در 8 سال فعالیت این پلیس پرداخت و گفت: 133 هزار و 333 فقره پرونده در این مدت در پلیس فتا تشکیل شده که 111 هزار و765 مورد کشف شده است؛ 74 هزار و 917 نفر دستگیر شدند و متوسط کشف 83 درصد بوده است.

وی به آمار عملکرد این پلیس در 6 ماه امسال اشاره و بیان داشت: 26 هزار و 962 فقره پرونده داشتیم و متاسفانه 55 درصد رشد جرائم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته را شاهد هستیم.

رئیس پلیس فتا ناجا گفت: میزان کشف پلیس فتا در این مدت 70 درصد پرونده‌ها بوده و 9 هزار نفر در سال جاری دستگیر شدند که بیشترین انگیزه‌شان کسب منافع مالی بوده است. بیشترین جرم‌ها در حوزه برداشت‌های غیرمجاز، انتقام‌جویی، تسویه حساب شخصی و مسائل غیراخلاقی بوده است.

هادیانفر به جرائم غیراخلاقی پرداخت و گفت: 43 درصد جرائم حوزه مجازی در بحث جرائم غیر اخلاقی است؛ 13 هزار و 635 پرونده را پلیس فتا در این حوزه راسا تشکیل داد که عمده آنها در تلگرام و اینستاگرام بوده است، درصد رشد 55 درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بوده است.

 

 

خواندن 391 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395