شنبه, 21 مهر 1397 ساعت 00:00

حفظ «بازار سوم ارز» جنایت اقتصادی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصر اقتصاد:  محمدرضا هنرمند در سال1364 براساس سناریوی محسن مخملباف که اقتباسی از فیلم فرانسوی ( ترس به فراز شهر) نوشته بود ، فیلم زنگ‌ها را ساخت که به نوعی، فیلم کمدی وحشت بود .

فارغ از مفهوم کلی که در این فیلم دنبال می شد، نکته جالب توجه کسب وکارهایی بود که مرگ‌های مبهم این فیلم راه انداخته بود، روزنامه نگاری، حفاظت و امنیت، مرده شوری و دفن وکفن، دست فروشی در حول و حوش مراسم و چندین شغل دیگر ماحصل حوادثی بود که با یک زنگ شروع می شد و با یک مرگ به اوج خود می‌رسید.

این داستان درکشور، هر روز به گونه‌ای تکرار می‌شود، مثلا وقتی سازمان نظام وظیفه، معافیت چاق‌ها و لاغر‌ها را اعلام می‌کند، شاهد آگهی‌های موسسات چاق کننده ولاغر کننده در روزنامه‌ها هستیم.

یا کنکور سراسری به پیدایش غول‌های کنکوری مانند گاج، قلم چی، مدرسان شریف و ده‌ها موسسه ریز و درشت و صدها کتاب ونشریات کمک آموزشی منجر می شود.

کول بران، چتر بازان، موسسات نقل و انتقال ارز آزاد، حمل ونقل چی‌ها، ترخیص کاران، مشاوران اخذ تسهیلات بانکی، موسسات ثبت شرکت‌ها و دهها فعالیت دیگر را می توان برشمرد که در نتیجه دیوان سالاری غلط، مقررات افراطی در ایجاد محدودیت‌ها و سوداگری پیدا و نهادینه شده و به کسب و کارهای پردرآمدی تبدیل می‌شوند.

بازار سیاه ارز که به همت عبدالناصر همتی به بازار آزاد و قانونی تبدیل شده است و به جای تک نرخی شدن ارز، سومین بخش مبادلات ارزی در کشور است، بازاری است که فعالان متنوع خود را دارد و چندین شغل با سطوح درآمدی مختلف را در دل خود جا داده است که بعضی از این مشاغل از نظر درآمد زایی رتبه اول را درکشور به خود اختصاص داده اند .

سقوط دو هفته پیش بازار آزاد ارز این نوید را می داد که مشاغل انگلی و غیرمولد متصل به آن از بین بروند و جامعه بیش از این هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم این فعالیت‌ها را ندهد و عملکرد دلالان در روزهای آشفته بازار آزاد ارز نشان می دهد که ذینفعان اصلی این بازار تلاش می کنند حتی با پذیرش هزینه و زیان این بازار را زنده نگه دارند و با توجه به گرایش کلی مورد انتظار از مسئولان تصمیم گیر اقتصادی کشور به طرف تک نرخی کردن ارز ، امیدوار بودیم که از هر اقدامی برای زنده نگه داشتن بازار سوم و انگلی ارز پرهیز شود و کلیه معاملات در کمترین حد آن به بازار ثانویه ارجاع داده شود.

اما متاسفانه اقدام نابه هنگام بانک مرکزی در تعریف مجدد بازار سوم با دادن حق خرید و فروش آزاد ارز به بانک‌ها ، ستون نابخردانه ای بود برای حفظ این بازار انگلی با مشاغل سوداگران.

این اقدام بی موقع بانک مرکزی نه تنها دلار را بین 13 تا 14 هزارتومان حفظ کرده است ، از امکان کاهش قیمت در بازار ارزاق و مصرفی مردم را نیز از بین برده است و عملا اهداف ضد ملی سوداگران در به هم ریختن سفره معاش مردم و همچنین قدرت تصمیم گیری اقتصاد مولد را تثبیت نمود .

شاید دوستان محترم ما در بانک مرکزی و سیاست گذاران ارزی کشور از لحن و کلام ما رنجیده خاطر شوند و شاید هیچ فردی از اقشار ضعیف متوجه دلسوزی ما نگردد اما این مسائل حق بودن کلام فوق را نقض نمی کند و به جرات می گوییم که این اقدام سهوی و یا عمدی یک جنایت اقتصادی غیر قابل انکار است.

خواندن 164 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395