شنبه, 21 مهر 1397 ساعت 09:28

بررسی پیشنهادات اقتصاددانان در ستاد اقتصادی دولت  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد: با توجه به انتشار نامه دوم اقتصاددانان به رئیس جمهور و تاکیدات مداوم رهبر انقلاب بر استفاده از نظریات کارشناسان دلسوز، انتظار عمومی در خصوص نتیجه این راهکارهای ارائه شده و واکنش مناسب دولت وجود دارد.

در همین راستا محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه هیات دولت به خبرنگاران گفت که نامه آنها ديده شد و تلاش مي‌كنيم از نظراتي كه جنبه اجرايي دارد استفاده كنيم.

پیشنهادات به وزارتخانه های ذیربط ارسال می شود

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور نیز درباره نامه اقتصاددانان به دولت درباره مشکلات اقتصادی کشور اظهار کرد: ما از همه دلسوزانی که به دولت پیشنهاد می‌دهند، به ویژه اقتصاددانان تشکر می‌کنیم. ما این پیشنهادها را برای وزارتخانه‌های ذیربط ارسال می‌کنیم. در ستاد اقتصادی دولت هم این پیشنهادات بررسی می‌شود. ما به وزرای ذیربط توصیه کرده‌ایم که با اقتصاددانان جلسه داشته باشند. آقای نوبخت هم در این زمینه جلسه‌ای تشکیل داده است و دوستان دیگر هم این کار را خواهند کرد. ما همچنین بنا داریم جلسه‌ای با حضور تعدادی از اقتصاددانان و رئیس جمهور تشکیل دهیم.

در اولین جلسه مجلس، وزرای پیشنهادی معرفی می‌شوند

رییس دفتر رییس جمهور درباره دلیل معرفی نشدن وزرای پیشنهادی دولت به مجلس گفت: در اولین روزی که مجلس بعد از تعطیلات خود تشکیل جلسه داد، اسامی وزرای پیشنهادی معرفی می‌شود. وی اظهار کرد: ما بنا داشتیم پس از اینکه لایحه‌ی تغییر ساختار دولت در مجلس تصویب شد، تغییرات وزرا را انجام دهیم اما هفته گذشته متوجه شدیم مجلس تمایلی به تصویب آن لایحه ندارد.

واعظی در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال جابه‌جایی اعضای دولت در داخل دولت وجود دارد نیز بیان کرد: ممکن است این اتفاق بیفتد. مثلا اگر جایی سمتی ایجاد شود، چون شناخت بیشتری نسبت به توانایی اعضای داخل کابینه وجود دارد، از داخل کابینه کسی برای این سمت انتخاب شود. اگر وزیری هم استیضاح شود، می‌توان او را در جای دیگری به کار گرفت.

از دیگر موضوعاتی که اعضای کابینه در خصوص آن اظهار نظر کردند، بسته های حمایتی بود که در نشست غیر علنی مجلس هم مطرح شده و حاشیه هایی در خصوص اعلام جزئیات آن ایجاد شد. سازمان برنامه بودجه پیش از این گفته بود که تا قبل از نهایی شدن بسته ها اطلاعاتی در خصوص جزئیات آن اعلام نخواهیم کرد و محمد باقر نوبخت رئیس این سازمان نیز از خبرنگاران خواست که در این زمینه سوال نکنند.

از سوی دیگر جمشید انصاری رئیس سازمان امور اداری استخدامی به خبرنگاران گفت: یشنهادهای مختلفی از سوی سازمان اداری و استخدامی درخصوص مسائل جبرانی کارکنان دولت به عمل آمده است اما هنوز به جمع بندی نرسیدیم.

موضوع دیگر مطرح شده بحث ابلاغ و اجرای قانون بازنشستگان بود که در این خصوص وزیر کشور، رئیس سازمان اداری استخدامی در این خصوص اظهار نظر کردند.

انصاری در این زمینه با بیان اینکه این قانون مصوب سال ۹۵ است، خاطرنشان کرد: آنچه اخیرا در این قانون اصلاح شده، تبصره‌ای است که درباره بکارگیری کلیه مقامات موضوع ماده ۷۱ بود. براساس قانون تا پیش از این اصلاحیه می‌توانستیم از این مقامات حین بازنشستگی بکارگیری کنیم، اما براساس اصلاحیه انجام شده مقامات ذیل بند د و ح از شمول این قانون حدف شدند.

وزیر کشور نیز با اشاره به قانون منع به کار گیری بازنشستگان گفت: این قانون حدود چهارده استاندار را شامل می شود. نیت ما این است که اولویت را به معاونین استانداری بدهیم؛  چراکه وقتی استاندار تغیر می‌کند در معاونت‌هایش هم تغیراتی ایجاد می‌شود. خدمت رئیس جمهور محترم هم اعلام کردیم و منتظر نظر ایشان هستیم.

رحمانی فضلی در ارتباط با پاسخ دیوان محاسبات به استعلام اخیر وزارت کشور در ارتباط با حقوق شهرداران خاطر نشان کرد: برای این که حقوق شهرداران با توجه به تفسیری که هم شورای عالی استان‌ها انجام داده است و هم شهرداری تهران، حفظ شود، راه‌هایی که باید به قطعیت برسیم را طی می کنیم . از معاونت امور حقوقی و استخدامی ریاست جمهوری نظر خواستیم و دیوان هم نظر داده است .

خواندن 151 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395