شنبه, 21 مهر 1397 ساعت 10:25

اطلاعات تکميلي

  • مکانیزم شکست خورده قیمت‌ها در انتظار سوخت؛

مدیریت پولی، مصرف لاکچری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

نیلوفر جمالی

عصر اقتصاد: مکانیزم شکست خورده قیمت سالهاست که در سیستم های مدیریتی کشور در حال اجرا است و هیچ زمانی هم در آثار آن نمی توان خبری از صرفه جویی در مصرف مشاهده کرد بلکه بسیاری از افراد را به سمت مصرف بیشتر به دلیل لاکچری بودن سوق می دهد.

به گزارش عصراقتصاد، منابع طبیعی از جمله آب، برق، گاز، بنزین و گازوئیل مواردی هستند که همیشه در کشور ما مصرف بی رویه ای داشته و برای بهینه سازی آن هیچ راهکاری غیر از مدیریت پولی در این مدت استفاده نشده است. به این معنی که در شرایط های بحرانی و غیربحرانی برای مدیریت مصرف همیشه شاهد راهکار افزایش قیمت ها  برای جلوگیری از روند سوءمصرف بوده ایم.

اکنون نیز درباره مدیریت مصرف سوخت شاهد همین روند هستیم. این در حالی است که آمارها حاکی از ان است که روند افزایشی نرخ سوخت در سالهای اخیر نه تنها هیچ تاثیری در کاهش مصرف نداشته است بلکه به دلیل فرهنگ موجود در کشور تبدیل به نوعی مصرف لاکچری شده است و تنها در برهه زمانی که از کارت سوخت برای سهمیه بندی استفاده شد شاهد بهینه سازی در مصرف بوده ایم.

در حالی که حدود سه ماه پیش دولت اعلام کرد که برنامه ای برای تغییر نرخ بنزین یا سهمیه بندی آن ندارد اما زمزمه هایی از افزایش قیمت سوخت به گوش می رسد و این شایعات نیز از انجا قوت گرفت که در بودجه سال 97 به دولت اجازه داده شد تا قیمت بنزین را افزایش دهد و منبع سهمیه بندی این فراورده نفتی نیزالزام استفاده مجدد از کارت سوخت بود.

لازم به ذکر است، افزایش قیمت سوخت همیشه تاثیر خود را بر اقتصاد کشور گذاشته و تورم را به همراه داشته است و این راهکار با توجه به شرایط کنونی کشور می تواند تاثیرات منفی زیادی را به همراه داشته باشد.

در این راستا، باید اشاره کرد که چندی است به دلیل نوسانات نرخ ارز و وسوسه انگیز بودن سود قاچاق سوخت در چنین شرایطی شاهد اعداد و ارقام اعجاب انگیزی در زمینه قاچاق سوخت بوده ایم که هفته گذشته علی مویدی خرم‌آبادی رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تایید این اتفاق اعلام کرد: در سه ماه گذشته بیش از یک میلیارد لیتر سوخت به شکل های مختلف قاچاق شده که اختلاف قیمت سوخت عامل اصلی آن بوده است. او معتقد است که تا این اختلاف قیمت وجود داشته باشد، همچنان شاهد به تاراج رفتن بخش عظیمی از سرمایه مردم خواهیم بود و باید توازنی بین قیمت های داخلی سوخت با قیمت کشورهای همسایه ایجاد شود تا جلوی این پدیده گرفته شود.

از صحبت های مویدی خرم‌آبادی به عنوان یک مقام مسئول نیز بوی افزایش قیمت سوخت به مشام می رسد و این شایعه را تقویت می کند.

همچنین عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در حاشیه دومین جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور پیشنهاد فعال سازی کارت های سوخت را مطرح کرد و گفت: قرار است مالک هر خودرو فقط از کارت سوخت خود استفاده کند؛ وزارت نفت مامور به بررسی این موضوع است. یکی از پیشنهادات این بود که باید توزیع سوخت را قاعده‌مند کنیم چراکه براساس گزارش وزارت نفت، بیش از 350 هزار کارت سوخت مهاجر در مناطق مرزی وجود دارد. افرادی هستند که کارت آنها در تهران صادر شده اما با این کارت در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و دیگر استان‌ها سوخت‌گیری می‌شود. وزارت نفت مامور شد این موضوع را به دقت بررسی کند و پیشنهاد این بود که همه کارت‌ها در سراسر کشور توسط مالکان خودروها مورد استفاده قرار گیرد و در نقاط دیگر ممنوع شود.

لازم به ذکر است، در دوره های گذشته استفاده از کارت سوخت دلیل اصلی کاهش مصرف بود و این موضوع می تواند در شرایط کنونی کاربردی تر از افزایش قیمت باشد.

در این راستا، جلال میرزایی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «دولت باید ملاحظاتی را برای افزایش قیمت بنزین در نظر بگیرد»، گفت که بر اساس برنامه ‌ششم دولت اختیار افزایش قیمت بنزین را دارد. مجلس قبلا دولت را مکلف به احیای کارت سوخت کرده بود بنابراین با این بخش از تصمیم دولت مخالفتی ندارد، اما در مورد دو نرخی یا چند نرخی شدن قیمت‌ها نمایندگان با توجه به شرایط جامعه، ملاحظاتی دارند. به نظر می‌رسد برای مبارزه با قاچاق سوخت فعلا سامانه کارت سوخت به روز و فعال شود و در مراحل بعدی درباره اینکه اصلاح قیمتی صورت گیرد یا نه، تصمیم‌گیری خواهد شد.

میرزایی با بیان اینکه «مردم در شرایط فعلی انتظار افزایش قیمت بنزین را ندارند»، تصریح کرد: اگر دولت در اثر ناچاری این اقدام را انجام دهد باید ملاحظاتی را هم در نظر بگیرد از جمله اینکه حتما باید یک سهمیه ۱۰۰۰ تومانی برای بنزین در نظر گرفته شود و برای قیمت آزاد بنزین هم مبلغ جداگانه‌ای پیش‌بینی شود. بهترین راه این است که دولت دو سه عدد را به عنوان قیمت احتمالی بنزین اعلام کند و رسانه‌ها هم کمک کنند تا بازخورد اینها سنجیده شود و نهایتا رقمی انتخاب شود که جامعه آمادگی پذیرش آن را دارد تا اجرای آن تبعات منفی نداشته باشد.

همچنین رضا پدیدار، رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات نفتی نیز برای جلوگیری از قاچاق سوخت بر لزوم احیای کارت هوشمند سوخت تاکید کرد و گفت: این مساله باعث جلوگیری از هدررفت سرمایه ملی و مصرف بی‌رویه بنزین است. کارت هوشمند سوخت برای مصرف کنندگان می تواند تصویر روشنی از مصرف واقعی ارائه کند و ضروری است تا به افرادی که دارای خودرو  و کد ملی و هویت هستند، بنزین و سوخت اختصاص یابد.

پدیدار سه راهکار برای کاهش قاچاق بنزین و گازوئیل عنوان کرد و گفت: راهکار اول احیای نظام سهمیه‌بندی است و بر این اساس سقفی برای مصرف اعلام شود.راهکار دوم تعدیل قیمت‌ها و راهکار سوم نرخ ترجیحی برای پرمصرف‌هاست به این صورت که با افزایش مصرف مبلغ بالاتری پرداخت کنند؛ چراکه در غیر این صورت حقوق دیگر افرادی که مصرف سوخت پایین تری دارند از بین می‌رود. البته همه این موارد نیازمند بررسی کارشناسانه دقیق است. نرخ بنزین از مولفه‌های تاثیرگذار بر اقتصاد کشور است و بر این اساس ضروری است به بررسی همه‌جانبه آن پرداخته شود.

عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران احیای نظام سهمیه‌بندی و دو نرخی شدن سوخت برای پرمصرف‌ها راهکاری برای اجرای قوانین، تعادل در مصرف بنزنین، قطع وابستگی از واردات بنزین و همچنین صادرات و ارزآوری از طریق آن عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۲۵ میلیون خودرو شخصی و عمومی داریم که ۲۱ میلیون آن شخصی است و اصلاح مصرف بنزین و گازوئیل و هر فرآورده هیدروکربنی دیگر بخصوص در شرایطی که با تحریم‌ها رو به رو هستیم از الزامات امروز اقتصاد کشور است و اولین گام احیای سامانه‌های هوشمند سوخت است.

 

 

خواندن 166 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395