شنبه, 21 مهر 1397 ساعت 10:43

اطلاعات تکميلي

  • در مرداد امسال؛

معوقات بانکی به 149 هزار میلیارد تومان رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد:بانک مرکزی با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی در مردادماه سال جاری این آمارها ، میزان معوقات بانکی را 149 هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 13 درصد افزایش و نسبت به اسفند ماه سال گذشته ،16 درصد رشد داشته است .

این درحالی است که میزان اجاره به شرط تملیک در بانک ها و موسسات اعتباری بالاترین میزان رشد را داشته است که نسبت به اسفند ماه سال 96، به میزان 24 درصد افزایش یافته است که بالاترین میزان رشد را نشان می دهد. پس از آن اوراق سلف بیشترین رشد را در بانک ها و موسسات اعتباری دارا است که نسبت به اسفند ماه سال 96، به میزان 21 درصد رشد داشته است .میزان مشارکت حقوقی در بانک ها وموسسات اعتباری، 7 درصد کاهش نسبت به اسفند ماه سال 96 داشته است .

این گزارش حاکی است ، میزان سپرده های دیداری 25 درصد رشد داشته است که این میزان نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود 6 درصد رشد داشته است . این در شرایطی است که سپرده های غیردیداری بانک ها نسبت به دوره مشابه سال قبل 6 درصد کاهش داشته است .

بر اساس این گزارش، سرمایه گذاری مستقیم بانک ها و موسسات اعتباری نسبت به اسفند ماه سال گذشته 5/5 درصد کاهش داشته است ، اما سرمایه گذاری مستقیم بانک های تخصصی نسبت به اسفند ماه سال گذشته 6/18 درصد افزایش داشته است . اما سرمایه گذاری مستقیم بانک های غیردولتی و موسسات اعتباری نسبت به اسفند ماه سال 96، به میزان 11 درصد کاهش داشته است .

نقدینگی یک هزار و ۶۴۶ هزار میلیارد تومان شد

همچنین بانک مرکزی حجم نقدینگی در مردادماه سال جاری را، بیش از هزار و ۶۴۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین حجم نقدینگی را بیش از هزار و ۶۴۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۷.۶ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل (تیر ۹۷ نسبت به تیر ۹۶)، ۲۰.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

حجم پول در این دوره ۲۳۱۵.۹ هزار میلیارد ریال با ۳۹.۷ درصد افزایش نسبت به مردادماه سال قبل بوده و حجم شبه پول نیز با ۱۷.۹ درصد رشد، ۱۴۱۵۱.۰ هزار میلیارد ریال است.

بر پایه این گزارش، میزان دارایی‌های خارجی سیستم بانکی در مردادماه امسال ۸۰۳۲.۸ هزار میلیارد ریال اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲.۷ درصد افزایش یافته است. در عین حال، بدهی بخش دولتی در دوره مورد بررسی ۲۸۷۱.۹ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مرداد ماه سال ۹۶ به میزان ۲۲.۹ درصد رشد یافته است.

طبق اعلام بانک مرکزی، بدهی بخش غیردولتی ۱۱۴۹۶.۷ هزار میلیارد ریال است که نشان دهنده ۱۸.۱ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده و نسبت به اسفندماه سال گذشته نیز ۵.۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی

میزان دارایی های خارجی بانک مرکزی در مردادماه سال جاری به ۴۴۹۳.۸ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸.۰ درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در دوره مورد بررسی نیز ۶۳۷.۹ هزار میلیارد ریال بوده که نشان دهنده ۲.۸ درصد افزایش است. بدهی‌های ارزی بانک مرکزی در مردادماه سال جاری ۲۱۷۹.۵ هزار میلیارد ریال اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۳.۴ درصد افزایش یافته است.

وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی

این گزارش حاکی است، میزان دارایی های خارجی در این بخش با ۳۹.۱ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۳۵۳۹.۰ هزار میلیارد ریال رسیده و حجم اسکناس و مسکوک نیز با منفی ۴۸.۲ درصد، ۳۸.۱ هزار میلیارد ریال است.

سپرده بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی با ۲۲.۴ درصد افزایش به ۱۷۵۵.۰ هزار میلیارد ریال رسید. همچنین بدهی بخش غیردولتی نیز در دوره مردادماه سال ۹۷ با ۱۸.۱ درصد رشد، ۱۱۴۹۶.۷هزار میلیارد ریال است.

خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌های تجاری

میزان دارایی های خارجی بانک های تجاری کشور در مردادماه امسال ۵۶۱.۴ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۱.۲ درصد رشد نشان می دهد. سپرده بانک های تجاری نزد بانک مرکزی نیز ۳۷۷.۶ هزار میلیارد ریال بوده که ۲۹.۰ درصد افزایش یافته است. جمع کل دارایی‌های بانک‌های تجاری در دوره مورد بررسی، ۴۵۹۸.۹ هزار میلیارد ریال بوده که به نسبت مرداد ماه سال ۹۶ دارای ۲۶ درصد رشد است.

وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌های تخصصی

بر پایه این گزارش، میزان دارایی‌های خارجی بانک های تخصصی در مردادماه سال جاری ۸۴۴.۹ هزار میلیارد ریال است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳۸.۴ درصد رشد یافته است. جمع کل دارایی ها و بدهی های بانک های تخصصی در این دوره رقم ۴۶۲۳.۴ هزار میلیارد ریال است که ۲۰.۰ درصد رشد دارد.

 

 

 

خواندن 180 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395