شنبه, 21 مهر 1397 ساعت 11:23

اطلاعات تکميلي

  • مظاهریان:

مسابقات معماری باعث حذف رانت از طراحی ساختمان های شاخص می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد: معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برگزاری «نخستین دوسالانه مسابقات معماری و شهرسازی ایران» در هفته جاری گفت: خلاقیت، رقابت و انتخاب شعار اصلی مسابقات معماری است و با برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی ایران علاوه بر افزایش کیفیت معماری و خلق آثار معماری بارز می‌توان از بروز رانت جلوگیری شده و آثار برتر معماری را به منصه ظهور گذاشت.

حامد مظاهریان، رئیس دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی ایران در نشست خبری با تاکید بر این‌که معماری بازتاب اتفاقات جامعه است، اظهار کرد: داشتن بناهای شاخص و سمبل در کشور از ایده‌آل‌هایی بوده که پیگیری شده است و آموزش، اقتصاد، سیستم‌های بوروکراتیک نظام‌مند، انظباط شهری، تکنولوژی و… همه این‌ها مواردی هستند که کیفیت معماری را شکل می‌دهند.

مظاهریان این رویداد را فرصتی برای ارائه خلاقیت در یک رقابت سالم دانست و تاکید کرد: روند برگزاری مسابقات تحت نظارت دبیرخانه دائمی بوده و اگر شعار مسابقات را خلاقیت، رقابت و انتخاب بدانیم، در حقیقت شعار درستی را طرح شده است.

وی ضمن اشاره به این‌که با عدم برگزاری مسابقه، کارفرما یک معمار در غالب فرد حقیقی یا حقوقی انتخاب و خواسته‌هایش را در طرح اعمال می‌کند و کار را به معمار منتخب می‌سپارد، گفت: اما در این مسابقات معماران جوان می‌توانند به دور از لابی‌گری کارشان را به کارفرما معرفی می‌کنند و در حقیقت شاخصه مسابقه این است که متخصص با کارش معرفی می‌گردد.

به گفته رئیس دبیرخانه «مسابقات معماری و شهرسازی ایران»، کارفرما هم در این مسابقات این امکان را دارد که در بین نمونه‌های برتر معماری، بهترین طرح را انتخاب کند. در این شرایط شرکت‌کننده تمام نیروی خود را برای خلق طرح برتر به کار می‌گیرد و این به خلق معماری شاخص کمک می‌کند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در تهران از طریق برگزاری چنین مسابقاتی بناهای شاهد ساخت بناهای شاخص بوده‌ایم، افزود: بنای میدان آزادی از طریق مسابقه انتخاب و ساخته شده و اگر چنین مسابقاتی در کشور وجود نداشت امروز شاهد ساخت چنین بنایی نبودیم در نتیجه چنین رقابت‌هایی زمینه‌ساز افزایش خلاقیت می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که طرح پروژه پلاسکو نیز در قالب مسابقه گذاشته شد اما بعد از گذشت مدت زمانی مشخص شد که از این طرح‌های برگزیده استفاده نمی‌کنند و همچنان طرحی که خودشان را ارائه کردند را استفاده می‌کنند افزود: بنیاد مستضعفان درباره این مشکل اعلام کرده است که ما این مسابقه را برای زمین‌های اطراف پلاسکو طراحی کرده‌یم و به دلیل آنکه خریداران مغازه‌های اطراف پلاسکو حاظر نشده‌اند که زمین‌های خود را ارائه دهند بنابراین اجرای این مسابقه به تعویق افتاده است. با پیگیری هایی که انجام داده‌ایم بنیاد مستضعفان قبول کرده‌ است که از طرح‌های ارائه شده در مسابقات استفاده کند.

 

 

خواندن 401 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395