یکشنبه, 22 مهر 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • وجود فرصت در دل پیش بینی بدبینانه صندوق بین المللی پول

ایران شانس بهبود اقتصاد خود را دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد: روز جمعه در نشست سالانه صندوق بین‌المللی پول در اندونزی، مجددا تمرکز بحث‌ها روی چین بود. وزیر دارایی آمریکا از این نهاد انتقاد کرد و گفت که برخی از ۱۸۹ کشور عضو آن مستعد معاملات تجاری ناعادلانه هستند. این انتقاد عمدتا متوجه چین بود.

منابع خبری گزارش دادند: برخی مسئولان ارشد مالی کشورهای اروپایی در حاشیه نشست سالانه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در بالی اندونزی درحال رایزنی و بررسی وضعیت تحریم های آمریکا علیه ایران هستند.

پیشتر مقامات اتحادیه اروپا اعلام کردند که قصد دارند رایزنی‌هایی را با طرف آمریکایی درباره عواقب حذف ایران از سیستم سوئیفت انجام دهند.

رایزنی مسئولان ارشد مالی اروپا در مورد برجام در اندونزی

به گزارش ایرنا بلومبرگ روز شنبه در گزارشی در این زمینه بدون ذکر نام این کشورها نوشت: با این وجود تعدادی از وزیران مالی اتحادیه اروپا از جمله وزیر امور مالی فرانسه در اجلاس سالانه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در بالی اندونزی شرکت نکردند.

به گزارش بلومبرگ ' وزیران و مسئولان مالی از کشورهای فرانسه، اسپانیا، هلند، بلژیک، ایرلند و پرتغال درکشورهای خود در مورد این تحریم ها نشست هایی برای بررسی قوانین خود دراین زمینه داشته اند.'

بررسی آسیب پذیری اقتصادهای نو ظهور در اجلاس سالانه بانک جهانی

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران سید رحمت اله اکرمی، سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی که در راس هیاتی برای شرکت در اجلاس سالانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول به اندونزی سفر کرده است، در جلسه صبح روز جمعه این اجلاس بین المللی شرکت کرد.

بررسی روند فزاینده حمایت از اقتصاد، آسیب پذیری اقتصادهای نو ظهور و افزایش بدهی های جهانی از محورهای اصلی این همایش بین المللی است که با سخنان رئیس جمهوری اندونزی در شهر بالی آغاز بکار کرد .

در این اجلاس که وزیران اقتصاد و روسای بانک های مرکزی از180 کشور جهان با 3 هزار و 200 نفر در آن شرکت می کنند، ضمن طرح و بررسی مسائل عمده و مشکلات فراروی اقتصادی و توسعه ای جهان ، برنامه ها و عملکرد این دو نهاد مهم اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

در این اجلاس همچنین گزارش مالی روسای بانک جهانی و صندوق بین المللی پول به مجمع عمومی دو نهاد مذکور ارائه خواهد شد.

پیش بینی های آخرین گزارش صندوق بین المللی پول از اقتصاد ایران هر چند ناامیدکننده می نماید اما کارشناسان اقتصادی معتقدند اگر بسته حمایتی اروپا اجرا و بخش ریالی اقتصاد کشور فعال شود، گمانه زنی های این نهاد اقتصادی تحقق نخواهند یافت.

به گزارش ایرنا، پس از امضای تفاهمنامه برجام گزارش های صندوق بین المللی پول از آینده اقتصادی ایران امیدوار کننده بود به طوری که قبل از خروج آمریکا از برجام در گزارشی اعلام کرده بود که به دنبال یک بهبود قوی(در اقتصاد) پس از توافق هسته‌ای سال 2016، انتظار می‌رود رشد تولید ناخالص واقعی در سال 18-2017 به 4.3 درصد برسد. در نیمه نخست سال 18-2017 این بهبود با کمک سیاست‌های پشتیبان مالی و پولی و ترمیم فعالیت‌های ساخت و ساز و خدماتی به بخش غیرنفتی نیز کشیده شد.

ایران، پانزدهمین اقتصاد دنیا در سال 2021

یکی دیگر از گزارشات صندوق بین المللی پول که نوزدهم مرداد ماه منتشر شده درباره رشد جایگاه اقتصادی ایران در بین سایر کشورهای منطقه است. در بخشی از این گزارش آمده ایران با کنار زدن سه کشور اسپانیا، عربستان و کانادا پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا در سال 2021 شود. IMF در پایگاه داده های آماری خود پیش بینی کرده ایران در سال 2021 با سه پله صعود در جایگاه پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا قرار گیرد. بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی این نهاد بین المللی تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2017 بالغ بر 1644 میلیارد دلار بوده و ایران از این نظر در رتبه 18 جهان قرار گرفته است.

اما پس از ادامه ناپایداری بازارهای اقتصادی ایران از جمله بازار ارز و شروع تحریم های یک جانبه امریکا این بار صندوق بین المللی پول گزارش دیگری درباره آینده اقتصاد کشورمان در سال 2019میلادی منتشر کرده که در بخشی از این گزارش آمده است که «اقتصاد به شدت وابسته ایران به منابع نفتی در سال جاری با رشد منهای 1.5 درصدی و سال آینده میلادی نیز با رشد منهای 3.6 درصدی مواجه خواهد شد. انقباض اقتصاد ایران در حال حاضر آغاز شده و تا دو سال دیگر به دلیل کاهش تولید نفت تحت تحریم‌ها ادامه خواهد داشت. »

البته کارشناسان اقتصادی می گویند، صندوق بین المللی پول یکی از نهادها برای ارزیابی اقتصادی کشورها است و همیشه پیش بینی هایش درست از آب در نمی آید.

«بهمن آرمان» کارشناس اقتصادی با اشاره به آخرین پیش بینی های صندوق بین المللی پول از آینده اقتصاد ایران گفت: گزارش صندوق بین المللی پول حاکی از آن است که در سال آینده میلادی که تا 3 ماه دیگر وارد آن می شویم، نرخ تورم روند افزایشی و نرخ رشد اقتصاد روند کاهشی در پیش خواهد گرفت چراکه اقتصاد ایران وابسته به فروش نفت است و با اعمال تحریم ها بنگاه های اقتصادی و مولد با تامین مواد اولیه و محدودیت بازار فروش مواجه می شوند که تمام این عوامل باعث رشد منفی اقتصاد خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی گفت: اگر تنش های روابط خارجی کاهش یابد به طور قطع شرایط اقتصادی هم تغییر خواهد کرد. اگر فاینانس هایی که قراردادهایشان در دولت یازدهم منعقد شد، اجرایی و پول به پروژه ها و طرح های اقتصادی تزریق شود، دوباره نرخ رشد اقتصادی بهبود پیدا می کند.

آرمان با تاکید بر اینکه دولت در این شرایط باید بخش ریالی اقتصاد را تقویت کند، ادامه داد: طبق پیش بینی سازمان هواشناسی جهانی از سال آینده خشکسالی دوره ای ایران پایان می یابد، بنابراین بهترین فرصت است که بر روی بخش کشاورزی که سهم قابل توجهی در اقتصاد دارد، سرمایه گذاری شود و این بخش هم ارتباط چندانی با تحریم های یکجانبه امریکا نخواهد داشت.

این کارشناس اقتصادی گفت:در صورتی که بازار سرمایه رونق یابد قطعا پروژه های عمرانی فعال می شوند و هزاران میلیارد به سمت پروژه هایی که ارتباطی با تحریم ندارند هدایت خواهد شد و به دنبال آن اشتغالزایی افزایش پیدا می کند.

تغییر شرایط اقتصادی ایران با فروش نفت به اروپایی ها

آخرین گزارش صندوق بین المللی پول که حاکی از آغاز رکود، رشد منفی اقتصاد و افزایش تورم است بر پایه کاهش میزان فروش نفت ناشی از تحریم های آمریکا محاسبه شده اما در صورت اجرای بسته حمایتی اتحادیه اروپا از ایران، مشکل فروش نفت حل خواهد شد. یکی از مهم ترین موضوعات مطرح شده در بسته حمایتی اروپایی ها از ایران خرید یک میلیون بشکه نفت در روز است که با اجرایی شدن تنها همین بخش از بسته حمایتی، برخی از مشکلات ایجاد شده در اقتصاد ایران پس از خروج امریکا از برجام حل خواهد شد.

به طور قطع دوره تحریم های یک جانبه آمریکا سخت تر از دوران تحریم های شورای امنیت نخواهد بود و قوت گرفتن تصویب FATF پس از تصویب CFT و الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم در جریان استفاده از بسته حمایتی اروپا است. حمایت اروپا و ادامه روابط اقتصادی با سایر کشورها به ویژه کشورهای همسایه می تواند به بهبود شاخص های اقتصادی در این شرایط کمک کند.

 

خواندن 235 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395