یکشنبه, 22 مهر 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • در دادگاه های اطفال و نوجوانان باید صورت گیرد؛

قاضی ملزم به استفاده از نظر مشاوران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آناهیتا یاوری

عصر اقتصاد: معاون اجتماعی قوه قضاییه گفت: به این دلیل که مهمترین رکن دادگاه‌های اطفال قضات هستند، چون ما نیازمند این هستیم که قضات را به این نتیجه برسانیم که به صورت واقعی از حضور مشاوران در کنار خود استفاده کنند.

روز گذشته در كارگاه آموزشی ارائه خدمات مشاوره در نظام عدالت اطفال و نوجوانان با حضور محمدباقر الفت معاون اجتماعی قوه قضاییه، ذبیح الله خداییان معاون حقوقی قوه قضاییه، علی محمد زنگانه مدیر کل پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی و ویل پارکس نماینده یونیسف در هتل المپیك برگزار شد، افزود: مراقبان بهتر است بتوانند تا چند سال آینده برای تربیت رفتار كودكان نظارت كنند.

الفت اظهار کرد: این جلسه به جهت استفاده از نظرات مشاوران اطفال در دادگاه ها برگزار شد؛ باید قضات را به این باور برسانیم كه عملا از نظر مشاوران در محاكم استفاده كنند.

وی یكی از مباحث دادرسی را در كشور، عدم بهره مندی حقیقی از مشاوران در دادگاه­هایی عنوان كرد كه قانون برپایی این دادگاه ها را با حضور مشاوران اعلام كرد.

وی ضمن بیان اینکه دادگاه ها به یك علت روشن و قدیمی این تصور را دارند كه نظر مشاور مشورتی است و نمی تواند به نظر دادگاه و قاضی تحمیل شود و نظر قاضی را تغییر دهد، گفت: از زمان تصویب قانون آیین دادرسی كیفری، مشاور باید به عنوان عضو رسمیت دهنده در اتخاذ تصمیم در دادگاه حضور یابد یا اینكه خوب است حضور داشته باشد اما قانونگذار قضات را باید ملزم به این كار كند.

الفت یادآورشد: تا وقتی پایبند استقلالی بودن نظر دادگاه ها در محاكمات هستیم نمی توانیم ادعا كنیم یک دادرسی تخصصی انجام داده ایم؛ دادرسی كه تخصصی انجام شد تا حدود قابل دفاعی به نفع اطفال است. باید برای قضات جا بیندازیم كه حضور مشاور بیشتر از گذشته می تواند به مصالح طفل توجه داشته باشد.

وی ادامه داد: قاضی به ماده ٤١٠ قانون آیین دادرسی كیفری باید مسلح باشد اما سوال اینجاست این قضات تا چه حد به این علوم آشنایی دارند قضاتی كه خود را از مشاور دور می دانند باید متخصصی در علوم رفتاری، مددكاری داشته باشند و همچنین از نظام مراقبت اطلاع خوبی داشته باشند و بتوانند با خانواده بزهكار و خود طفل ارتباط خوبی برقرار و او را از نظر روانشناسی آنالیز كنند.

معاون قوه قضاییه اظهار کرد: آیا قضات این اشراف را دارند و اگر پاسخ منفی است به همان اندازه كه آشنایی ندارند، نیازمند مشاوره هستند. لازم عقلی است كه مشاور در جلسات حضور داشته باشد  و نظر او اخذ شود؛ مشاور می تواند در شناسایی بزهكار و خانواده او به ما كمك كند.

وی گفت: حوزه مراقبت پس از صدور حكم در دادگاه اطفال ادامه یابد تا با صدور حكم ، كار نظارت بر رفتار و تربیت كودكان پایان نیابد.

وی افزود: در برخی مدیران قضایی ما این فكر هست كه قضات دادگاه­های اطفال خیلی دلسوز و رقیق القلب باشند و تصمیم شدید نگیرند؛ باید طبیب در محكمه باشد و ببیند این بزهكار با نیاز به چه دارویی سلامتی خود را پیدا می كند و آن دارو را به میزان مناسب تجویز و بر مصرف آن نظارت كند.

الفت تصریح كرد: ظرف دو سه سال گذشته فعالیت های خوبی در دادگستری­های سراسر كشور صورت گرفته و شاهد احكام قابل دفاع هستیم دیگر كسی فكر نمی كند دادگاه اطفال دادگاه درجه ٢ و ٣ قضایی است و بهترین قضات در این دادگاه فعالیت می كنند.

برخورد تند با اطفال در دادگاه، سرنوشت آنان را تغییر می دهد

معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: برخورد تند با کودکان ممکن است، تغییر سرنوشت آنان را به همراه داشته باشد، گفت: همیشه فرستادن کودکان به کانون اصلاح و تربیت راهکار اصلی نیست و لازم است از راهکارهای دیگر استفاده شود.

ذبیح الله خدائیان ضمن اشاره به اسناد بین المللی مربوط به حقوق کودکان مانند کنواسیون حقوق کودک، گفت: در حقوق موضوعه کشور ما با فراز و نشیب ها و تحولاتی در حقوق کودکان و نوجوانان روبرو هستیم. در سال های اخیر پیشرفت های مهمی در زمینه حقوق کودکان و اطفال داشتیم.

به گفته وی، در قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 و قانون آیین دادرسی کیفری مصوبات خوبی برای کودکان و نوجوانان تصویب شد. در ماده 88 و 89 قانون مجازات اسلامی به مسئولیت تدریجی کودکان و نوجوانان توجه شده است.

وی افزود: باید به جایی برسیم که در فضای دادسرای ویژه نوجوانان، شکل و ظاهر و حتی ترتیب نشست افراد به نسبت دادسرای بزرگسالان متفاوت باشد.

خداییان بیان کرد: برخی معتقدند به دلیل اطاله رسیدگی در دادسراها ممکن است برچسب هایی به کودکان و اطفال زده شود و آسیب ببینند در نتیجه بهتر است پرونده آنها زودتر رسیدگی و به دادگاه ارسال شود. برخی دیگر معتقدند وقتی از دادسرای ویژه اطفال صحبت می‌شود باید رویکرد مثبت و متفاوت داشته باشد به همین دلیل باید از روش مصالحه و تعلیق تعقیب و غیره استفاده شود. از این رو برخی معتقدند باید نظام قضایی دادسرایی ویژه اطفال را داشته باشیم.

معاون حقوقی قوه قضاییه افزود: نظام دادرسی به عنوان مهمترین نظام باید به این موارد توجه داشته باشد. ما قضات، با پرونده هایی سر و کار داریم که گاهی دستمان می لرزد کسی را به اشتباه مجازات کنیم اما به مرور این ترس و واهمه عادی می شود. بر همین اساس دادگاه ویژه اطفال باید به نحوی باشد که قاضی آن هم از نظر روانشناسی و هم جرم شناسی تمرکز لازم را داشته باشد و روحیات طفل را بشناسد تا زمینه اصلاح کودک و نوجوان را پیش بینی کند. به همین دلیل از اساس و شرایط قضات باید این باشد که قاضی تازه کار نباشد، متاهل و صاحب فرزند باشد در نتیجه هم قاضی متفاوت است هم شرکت در دادگاه جنبه مشارکتی دارد. قضات، مشاوران و والدین حضور دارند تا طفل و نوجوانی که فریب خورده و مورد بی توجهی قرار گرفته را به اجتماع برگردانند.

وی ادامه داد: توجه کنیم اگر به تربیت اطفال توجه می شد و مورد بی مهری قرار نمی گرفتند، شاید مرتکب عمل مجرمانه نمی شدند.

مشاوره به قاضی باعث می شود رأی صادره متناسب با سن نوجوان صادر شود

علی محمد زنگانه مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی اجتماعی قوه قضاییه در ادامه این مراسم گفت: برخی از کودکان و نوجوانان به دلایلی از مسیر زندگی خود جدا شده‌اند که از مهمترین آنها گرایش به رفتارهای ضد انسانی است. برخی از کشورها در کنار سیستم قضایی خود مشاوره ایجاد کردند زیرا کودکان و نوجوانان نیازمند خدمات دیگری جز موارد قضایی برای کنترل رفتار مجرمانه هستند.

وی افزود: اعمال موارد قضایی به خودی خود بازدارنده اختلالات رفتاری اطفال و نوجوانان نیست و عوامل بسیاری در رشد اقدامات مجرمانه تأثیر دارند. از 120 کودک ارجاع داده شده به مراجع قضایی حدود 70 درصد آنان نیازمند خدمات روانشناختی و مشاوره‌ای بودند که در صورت رسیدگی نشدن به امورات آنان رفتار مجرمانه ادامه پیدا خواهد کرد.

مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی اجتماعی قوه قضاییه افزود: مشاوره به قاضی کمک خواهد کرد تا رأی صادره متناسب با سن نوجوان صادر شود همچنین قانون‌گذار حضور یک مشاور در دادگاه اطفال را الزامی تلقی کردند. همچنین قانون کیفری حضور مشاور را ضروری دانسته است ولی شیوه‌های رفتاری مشخص نیست.

وی افزود: مدیر کل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به برنامه‌های معاونت اجتماعی در راستای دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان اشاره کرد و گفت: اجرایی کردن ماده ۴۱۰ و ماده ۳۱۵ آیین دادرسی کیفری در خصوص مشاوره اطفال و نوجوانان یکی از اقدامات مهم در این زمینه بوده است.

وی در ادامه به برخی از چالش‌ها استقرار نظام مشاوره در محاکم اطفال و نوجوانان اشاره کرد و گفت: کندی در روند ایجاد این دادگاه‌ها، ضعف در مواد قانونی مرتبط با ماده ۴۱۰، عدم آشنایی مشاوران با مباحث حقوقی، نبود شرح وظایف دقیق برای مشاوران، عدم وجود راهنمای فنی و عملی استاندارد و نبود ردیف اعتباری لازم برای حق‌المشاوره از جمله چالش‌های موجود در این رابطه است.

زنگانه در ادامه برای رفع این چالش‌ها به تدابیری اشاره کرد و گفت: اصلاح ماده ۴۱۰ با هدف بیان شفاف و دقیق نحوه بکارگیری آنان، تسریع در ایجاد شعب تخصصی و تهیه فضای فیزیکی برای استقرار مشاوران، تدوین راهنمای فنی برای امر مشاوره، تدوین شیوه‌نامه اجرایی در محاکمه اطفال و تربیت مدرس ملی و استانی از بین مشاورین محاکم از جمله تدابیری است که از سوی همکاران در سراسر کشور به ما پیشنهاد شده و لازم است مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: برنامه فوق‌العاده مشترکی با شورای اجتماعی کشور در راستای تقویت برنامه‌های استقرار نظام مشاوره در محاکمه اطفال وجود دارد به طوریکه در سال گذشته بودجه‌ای بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان برای اجرای آن‌ها در ۲۲ استان در نظر گرفته شد.

همچنین در ادامه سیدعلی کاظمی مشاور معاون حقوقی قوه قضاییه ضمن ارائه گزارشی در خصوص روند ارزیابی آراء قضات، اسامی قضات صادر کننده آراء برگزیده را اعلام کرد.

اسامی قضات تجلیل شده توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه بدین شرح است:

۱- برهان خاطری دادرس شعبه اول دادگاه کیفری ۲ ویژه اطفال و نوجوانان کرمانشاه

۲- سید هادی طباطبایی مستشار شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان خراسان رضوی،

۳-جواد شاکری مستشار شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان خراسان رضوی

۴-حسین رمضانی زاده رییس شعبه اول عمومی و دادرس ویژه رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان حوزه قضایی کوه بنان

۵-محمود جوان رییس شعبه دو دادگاه کیفری ۲ بجنورد

۶-حاتم وکیلی رییس شعبه ۱۰۸ دادگاه کیفری دو شهرستان سنندج‎

 

 

 

 

 

خواندن 315 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395